2023-yil 29-aprel kuni JIDU rektori S.Safoyev Oksford islom tadqiqotlari markazi direktori F.Nizomiy bilan uchrashdi. Uchrashuvda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (IXTI) qoshidagi Xalqaro tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari A.Umarov va IPMI Markazi rahbari N.Muhammadqulovalar ham ishtirok etishdi. Uchrashuvda tomonlar O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarning ahamiyati va dolzarbligi yuzasidan fikr almashdilar, shuningdek, institutsional hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qildilar.
F.Nizomiy taʼkidladiki, Oʻzbekiston soʻnggi yillarda Markaziy Osiyoning “ohangini belgilab bermoqda”, “rivojlanish kun tartibini belgilayapti” va avvalgidek “quvib yetmaydi”. Uning fikricha, Markaziy Osiyo islom sivilizatsiyasining yuragi va uzoq vaqt davomida islom olami uchun rivojlanish modeli bo‘lib xizmat qilgan. Mintaqaning tarixi, ilmiy taraqqiyoti va salohiyatini inobatga olgan holda, Markaziy Osiyo deradikalizatsiya masalalarida birinchi o‘rinda turish uchun barcha zarur qonuniylikka ega va butun dunyo uchun namuna bo‘lib xizmat qiladi.

Following the meeting with the director of the Oxford Center for Islamic Studies
On April 29, 2023, UWED Rector S. Safoev met with Director of the Oxford Center for Islamic Studies F. Nizami. The meeting was also attended by Deputy Director of the Institute for Advanced International Studies at the University of World Economy and Diplomacy (IAIS) A.Umarov and Head of the IPMI Center N.Muhammadkulova. During the meeting, the parties exchanged views on the importance and timeliness of the constitutional reform in Uzbekistan, and also discussed promising areas of institutional cooperation.
F. Nizami stressed that Uzbekistan in recent years "sets the tone" and "sets the development agenda" of Central Asia, and does not "catch up with it" as before. He believes that Central Asia is the heart of the Islamic civilization and has long served as a development model for the Islamic world. Given the history, scientific development and potential of the region, Central Asia has all the necessary legitimacy to be at the forefront of deradicalization issues and serves as an example for the rest of the world.