Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Shahlo Turdikulova Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrif buyurdi
Joriy yilning 22-fevral kuni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri oʻrinbosari Shahlo Turdikulova boshchiligidagi vazirlik mutasaddilari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrif buyurib, universitet rahbariyati, professor-oʻqituvchilar va talabalar bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Uchrashuvni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti oʻquv ishlari boʻyicha birinchi prorektori Durbek Amanov ochib berib, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 27-iyuldagi “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-330-sonli qarori ijrosi yuzasidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida amalga oshirilgan ishlar va kelgusidagi rejalar boʻyicha taqdimot qildi.
Oʻz nutqida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri boshchiligida oʻtkazilgan yigʻilish bayonlarida belgilangan topshiriqlarning ijro holati haqida ham batafsil maʼlumotlar berib oʻtdi.
Shundan soʻng, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri oʻrinbosari Shahlo Turdikulova soʻzga chiqib, vazirlikning oldida turgan ustuvor vazifalar, hamda 2023-yil uchun istiqbolli rejalar, jumladan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 25-yanvardagi “Respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyatini samarali yoʻlga qoʻyishga doir birinchi navbatdagi tashkiliy chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF-14-son farmoni ijrosini ta’minlash yuzasidan oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ishlar, ayniqsa, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi negizida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi tashkil etilganligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi negizida Innovatsion rivojlanish agentligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazi negizida Bilim va malakalarni baholash agentligi hamda Oliy attestatsiya komissiyasi Vazirlar Mahkamasi boʻysinuvidan vazirlik tizimiga oʻtkazilganligi haqida maʼlumot berib oʻtdi.
Uchrashuv davomida ishtirokchilar tomonidan universitetda taʼlim hamda ilm-fan sohalarini takomillashtirishga doir oʻz fikr-mulohazalarini bildirib oʻtdi.
Universitet talabalari bilan jonli muloqot oʻtkazilib, muloqot ochiq va doʻstona-samimiy ruhda oʻtdi. Uchrashuv davomida talabalar oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi hamda universitet professor-oʻqituvchilari va talabalar tomonidan taʼlim tizimiga oid quyidagi takliflar ilgari surildi.
Jumladan:
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Talabalar Kengashi qoshida tashkil etilgan “TedX club”, “UWED Book club” hamda “Ezgu niyat elchisi” loyihalarini faoliyatini ommalashtirish maqsadida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda ushbu loyihani ommalashtirish;
Universitet sport klubi qoshida tashkil etilgan “JIDU shaxmat klubi” koordinatorligida respublikamizning boshqa oliy taʼlim muassasalarida ham shaxmat klublarini ochish;
Regbi sport turnirini talaba-yoshlar orasida ommalashtirish kabi takliflar ilgari surildi.
Uchrashuv yakunida vazir oʻrinbosari Shahlo Turdikulova universitetning 2022-yilda erishilgan natijalar yuzasidan fikr bildirib, 2023-yilda amalga oshiriladigan ishlar “Yoʻl xaritasi”ga doir fikr-mulohazalarini bildirdi.
Shuningdek, tashrif davomida vazir oʻrinbosari Shahlo Turdikulova universitetda yoʻlga qoʻyilgan taʼlim-tarbiya jarayoni hamda talabalarning bilim olishi, professor-oʻqituvchilar hamda tadqiqotchilarning ilmiy faoliyat olib borishi uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.

Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Shahlo Turdikulova visited the University of World Economy and Diplomacy
On February 22 of the current year, employees of the Ministry, headed by Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation, Shahlo Turdikulova visited the University of World Economy and Diplomacy and met with the Administration of the university and students.
The meeting was opened by Durbek Amanov, the first vice-rector for the University of World Economy University, and in connection with the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan PP-330 dated July 27, 2022 “On the measures of the University of World Economy and Diplomacy,” made a report on the work done And plans for the future at the University of World Economics and Diplomacy.
In his speech, he informed in detail the fulfillment of the tasks specified in the minutes of the meeting held under the leadership of the Minister of Higher Education, Science and Innovation.
After that, the Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation of Shakhlo Turdikulova, who spoke about the priority tasks facing the Ministry, as well as promising plans for 2023, including the works carried out in our country in the field of higher education, science and innovation In order to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan PP-14 dated January 25, 2023 “On the Priority Organizational measures to establish the effective activities of the republican executive bodies of the authorities”, in particular, on the creation of an innovative development agency under the Ministry of Innovation Development, the Agency for Knowledge and Skills for the Assessment of Knowledge The State Center for Testing at the Cabinet of Ministers, the Higher Certification Commission under the Cabinet of Ministers to the ministerial system.
During the meeting, the participants expressed their opinion on the improvement of education and science at the university.
A live dialogue took place with university students, and communication took place in an open and friendly atmosphere. During the meeting, students received answers to their questions, and the teachers and students of the university made the following sentences under the education system:
To publish this project together with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation in order to popularize the activities of the TEDX, Book Club UMED and Goodwill Ambassador, organized at the Student Council of the University of World Economics and Diplomacy;
Open chess circles in other higher educational institutions of our republic during the coordination of the Chess Club UWED, created at the University Sports Club;
Supply such as a popularization of a sports tournament among students among students were put forward.
At the end of the meeting, Deputy Minister Shahlo Turdikulova commented on the results of the university achieved in 2022 and the “road map” of works that have to be implemented in 2023.
Also, during the visit, Deputy Minister Shahlo Turdikulova got acquainted with the educational process and the conditions established at the university and the conditions created for the training of students, the scientific activity of teachers and researchers.