2023-yilning 8-iyul kuni Sharqiy strategik tadqiqotlar institutining Markaziy Osiyo boʻlimi xodimi Omid Rahimiy bilan uchrashuv bir qadar chuqur va istiqbolli boʻldi. Biz Markaziy Osiyo va Janubiy Osiyo aloqalariga, birinchi navbatda aniqlanishi kerak bo'lgan muammolarga e'tibor qaratdik. Eng muhimi, Eron va Oʻzbekiston oʻrtasidagi iqtisodiy munosabatlarga katta eʼtibor qaratildi, chunki u yerda katta imkoniyatlar toʻxtab qolmoqda.
Uchrashuv Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari, fan doktori Akram Umarov, mazkur institut katta ilmiy xodimi Hamza Boltayev va aloqa va hamkorlik bo‘yicha menejeri Shohinaxon Baxromova tomonidan o'tkazildi.

8 июля 2023 года Встреча с Омидом Рахими, научным сотрудником отдела Центральной Азии Института восточных стратегических исследований, была столь же полезной, сколь и многообещающей. Мы сосредоточились на соединении Центральной Азии и Южной Азии, проблемах, которые необходимо определить в первую очередь. Вдобавок ко всему, за столом переговоров много внимания уделялось экономическим отношениям между Ираном и Узбекистаном, поскольку в них скрыты огромные возможности.
Встреча была проведена заместителем директора Института перспективных международных исследований д-р Акрам Умаров, а также приняли участие старший научный сотрудник этого института, Хамза Болтаев и менеджер по коммуникациям и партнерству Шохинахон Бахромова.