2023-yilning 8-iyul kuni Sharqiy strategik tadqiqotlar institutining Markaziy Osiyo boʻlimi xodimi Omid Rahimiy bilan uchrashuv bir qadar chuqur va istiqbolli boʻldi. Biz Markaziy Osiyo va Janubiy Osiyo aloqalariga, birinchi navbatda aniqlanishi kerak bo'lgan muammolarga e'tibor qaratdik. Eng muhimi, Eron va Oʻzbekiston oʻrtasidagi iqtisodiy munosabatlarga katta eʼtibor qaratildi, chunki u yerda katta imkoniyatlar toʻxtab qolmoqda.
Uchrashuv Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari, fan doktori Akram Umarov, mazkur institut katta ilmiy xodimi Hamza Boltayev va aloqa va hamkorlik bo‘yicha menejeri Shohinaxon Baxromova tomonidan o'tkazildi.

Meeting with Omid Rahimi
On July 8, 2023, meeting with Omid Rahimi, Fellow of the Central Asia Department of Institute for East Strategic Studies was as much insightful as promising. We focused on Central Asia and South Asia connectivity, challenges that has to be identified first. On top of everything, economic relations between Iran and Uzbekistan were given much thought at the table, as  there are huge opportunities laying dormant.
The meeting was conducted by the deputy director of Institute for Advanced International Studies Dr. Akram Umarov, Senior Research Fellow of this institute, Hamza Boltaev and Communications and Partnerships manager, Shokhinakhon Bakhromova.