Britaniya parlamentariylari bilan uchrashuv haqida
2023-yilning 16-may kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti va Buyuk Britaniya parlamenti a’zolari Nil Koyl, Alisiya Kirns hamda xorijiy idoralar vakillari, Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi Janobi Oliylarining elchisi Tim Torlot va Elchixona vakili Metyu Uilmor o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvni IXTI direktori o‘rinbosari – doktor Akram Umarov olib bordi. Ikki tomonlama muhokamalar davomida Buyuk Britaniya parlamenti aʼzolari bir qator savollarni, jumladan, Afgʻoniston, asosan Tolibon hukumati, Xitoyning Pokistondagi rivojlanish va infratuzilma loyihalaridagi roli hamda uning Afgʻonistonga taʼsiri va imkoniyatlarini muhokama qilish imkoniga ega boʻldi.

О встрече с британскими парламентариями
16 мая 2023 года состоялась встреча между Институтом перспективных международных исслелований и членами парламента Соединенного Королевства Нилом Койлом, Алисией Кирнс, а также представителями министерства иностранных дел, послом Великобритании в Узбекистане Его Высочеством Тимом Торлотом и представителем посольства Мэтью Уилмором.
Встречу модерировал заместитель директора ИПМИ – д-р Акрам Умаров. В ходе двусторонних дискуссий члены парламента Великобритании имели возможность обсудить ряд вопросов, в том числе по Афганистану, в основном о правительстве Талибана, роли Китая в проектах развития и инфраструктуры в Пакистане и его возможном влиянии и возможностях для Афганистана.