Britaniya parlamentariylari bilan uchrashuv haqida
2023-yilning 16-may kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti va Buyuk Britaniya parlamenti a’zolari Nil Koyl, Alisiya Kirns hamda xorijiy idoralar vakillari, Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi Janobi Oliylarining elchisi Tim Torlot va Elchixona vakili Metyu Uilmor o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvni IXTI direktori o‘rinbosari – doktor Akram Umarov olib bordi. Ikki tomonlama muhokamalar davomida Buyuk Britaniya parlamenti aʼzolari bir qator savollarni, jumladan, Afgʻoniston, asosan Tolibon hukumati, Xitoyning Pokistondagi rivojlanish va infratuzilma loyihalaridagi roli hamda uning Afgʻonistonga taʼsiri va imkoniyatlarini muhokama qilish imkoniga ega boʻldi.

On meeting with British parliamentarians
May 16, 2023, the meeting was held between the Institute for Advanced International Studies and Members of Parliament of the United Kingdom Neil Coyle, Alicia Kearns along with foreign office representatives, UK’s ambassador to Uzbekistan HMA Tim Torlot and Embassy representative Matthew Wilmore.
The meeting was moderated by the deputy director of the IAIS - Dr. Akram Umarov. Over the course of bilateral discussions members of UK’s parliament had a chance to discuss a range of questions, including Afghanistan mainly about the Taliban government, China’s role in development and infrastructure projects in Pakistan and its possible impacts and opportunities for Afghanistan.