Yevropa istiqbollari va xavfsizligi instituti (Fransiya) prezidenti Emmanuel Dupuy bilan uchrashuv to‘g‘risida
2023 yil 1 may O‘zbekistonga Konstitutsiyaviy islohotlar bo‘yicha referendumda kuzatuvchi sifatida kelgan Yevropa istiqbollari va xavfsizligi instituti prezidenti E.Dyupuy bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
E.Dyupuy O‘zbekistonda bir necha bor bo‘lganini va shaharlar qiyofasidagi, umuman, mamlakat jamoat hayotidagi ko‘plab tashqi va tarkibiy o‘zgarishlardan hayratda qolganini aytdi.
Emanuel Dupuy
Uchrashuv ishtirokchilari ushbu fransuz tahliliy markazi va IXTI o‘rtasida xalqaro ilmiy loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalarini muhokama qildilar.
Yig‘ilishda Ilg‘or Xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) – direktor o‘rinbosari A.Umarov, Yevropa tadqiqotlari markazlari rahbari R.Qayumov va Energetika geopolitikasi bo‘limi boshlig‘i N.Muhammadqulova, IXTI yetakchi ilmiy xodimlari H.Boltayev va Sh.Bahromovalar ishtirok etdilar. .

О встрече с президентом Института европейской перспективы и безопасности (Франция) Эммануэлем Дюпюи
1 мая 2023г. состоялась встреча с президентом Института европейской перспективы и безопасности Э.Дюпюи, прибывшим в Узбекистан в качестве наблюдателя за Референдумом о Конституционной реформе.
Э.Дюпюи сообщил, что неоднократно посещал Узбекистан и поразился множеству внешних и структурных изменений как в облике городов, так и общественной жизни в стране, в целом.
Emanuel Dupuy
Участники встречи обсудили вопросов налаживания сотрудничества между данным французским аналитическим центром и Институтом перспективных международных исследований УМЭД в разработке и осуществлении международных исследовательских проектов.
Во встрече приняли участие от Института перспективных международных исследований (ИПМИ) - замдиректора А.Умаров, главы центров европейских исследований Р.Каюмов и энергетической геополитики Н.Мухаммадкулова, ведущие научные сотрудники ИПМИ Х.Болтаев и Ш.Бахромова.