Xitoy xalqaro munosabatlar instituti vakillari bilan uchrashuv haqida
Shu yilning 29 apreli JIDUda JIDU rektori S.Safoyev va Xitoyning ShHT tadqiqotlari markazi bosh kotibi Den Xao va Xitoy Xalqaro munosabatlar akademiyasi Yevroosiyo instituti direktori Li Tsiguo o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida JIDU rektori bugungi kunda O‘zbekiston-Xitoy munosabatlari ko‘plab sohalarda jadal rivojlanib borayotganini alohida ta’kidladi. Xitoyning muayyan sohalardagi islohotlari O‘zbekiston uchun o‘rganish va keyinchalik amalga oshirish uchun namunadir.
Deng Xao Xitoy ilmiy doiralarini O‘zbekistondagi eng muhim siyosiy tadbirda ishtirok etishga taklif qilgani uchun minnatdorlik bildirdi. Yangi Konstitutsiyaning qabul qilinishi O‘zbekiston Respublikasining yanada rivojlanishiga ulkan ijobiy samara beradi. Xitoy hamisha O‘zbekistonni bu kabi tashabbuslarda qo‘llab-quvvatlashga tayyor.
Shanxay hamkorlik tashkiloti tashkil topganidan buyon o‘tgan 20 yil davomida bosqichma-bosqich kengayib, tobora salmoqli nufuzga ega xalqaro tuzilmaga aylandi. Hozirgi geosiyosiy notinchlikni hisobga olsak, Tashkilotning ahamiyati yanada ortib bormoqda.
Deng Xaoning soʻzlariga koʻra, oʻzaro hamkorlikning eng murakkab masalalari boʻyicha muntazam almashuvlar va ochiq suhbatlar xitoylik olimlarga Markaziy Osiyodagi vaziyatni hushyorlik bilan baholash va ularning rahbariyati va hukumat qarorlarini qabul qiluvchi shaxslar uchun oqilona takliflar ishlab chiqishga yordam beradi.

О встрече с представителями Института международных отношений Китая
29 апреля т.г. в УМЭД состоялась встреча Ректора УМЭД С.Сафоева с Генеральным секретарем Китайского центра исследований ШОС Дэн Хао и Директором Института Евразии Китайской академии международных проблем Ли Цзыго.
В начале беседы Ректор УМЭД подчеркнул, что сегодня узбекско-китайские отношения динамично развиваются во многих областях. Реформы Китая по отдельным направлениям для Узбекистана является моделью для изучения и последующей имплементации.
Дэн Хао выразил благодарность за приглашения китайских научных кругов принять участие в самом важном политическом мероприятии Узбекистана. Принятие новой Конституции даст огромный положительный эффект дальнейшему развитию Республики Узбекистан. Китай всегда готов поддержать Узбекистан во всех подобных начинаниях.
В течение 20 лет со дня образования ШОС поэтапно расширяется и превращается в международную структуру со все более значительным влиянием. С учетом текущей геополитической турбулентности значимость Организации еще больше возрастает.
По словам Дэн Хао регулярный обмен и открытая беседа по самым сложным вопросам взаимодействия поможет китайским ученым трезво оценить ситуацию в ЦА и выработать рациональные предложения для своего руководства и государственных организаций, принимающих решения.