2023 yil 29 aprel O‘zbekistonga Konstitutsiyaviy islohotlar bo‘yicha referendumda kuzatuvchi sifatida tashrif buyurgan Matvey Korvin nomidagi Budapesht universiteti Markaziy Osiyo bo‘yicha Markazi fan direktori M.Kraznay bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ishtirokchilar xalqaro ilmiy loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishda, jumladan, Yevropa Ittifoqining Erasmus+ va Horizon dasturlari doirasida mazkur Markazning JIDU va Istoqbolli Xalqaro tadqiqotlar instituti bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish masalalarini muhokama qildilar.
M.Kraznay O‘zbekistonga so‘nggi tashrifidan buyon mamlakatimizda hokimiyatning barcha tarmoqlari hamda davlat va jamiyat qurilishi, huquq tizimi, iqtisodiy va ijtimoiy sohalar kabi jadal keng ko‘lamli o‘zgarishlar amalga oshirilganini ta’kidladi.
Uchrashuvda: JIDU tomonidan prorektor G.Ismoilova, Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI)dan direktor oʻrinbosari A.Umarov, Yevropa tadqiqotlari markazlari rahbari R.Qayumov va energetika geosiyosati boʻlimi rahbari N.Muxammadqulova, Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi xodimi X. Boltayev.

О встрече с директором по науке Центра по Центральной Азии Будапештского университета имени Матвея Корвина (Венгрия)
29 апреля 2023г. состоялась встреча с директором по науке Центра по Центральной Азии Будапештского университета имени Матвея Корвина М.Кразнаем, прибывшим в Узбекистан в качестве наблюдателя за Референдумом о Конституционной реформе.
Участники обсуждили вопросы налаживания партнерства данного Центра с УМЭД и Институтом перспективных международных исследований в разработке и осуществлении международных исследовательских проектов, включая в рамках программ Европейского Союза Erasmus+ и Horizon.
М.Кразнай отметил, что с момента последнего посещения Узбекистана в стране осуществились быстрые масштабные преобразования, охватывающие все ветви власти и такие сферы, как государственное и социальное строительство, правовая система, экономическая и социальная сферы.
Во встрече приняли участие: от УМЭД - проректор Г.Исмаилова, от Института перспективных международных исследований (ИПМИ) - замдиректора А.Умаров, главы центров европейских исследований Р.Каюмов и энергетической геополитики Н.Мухаммадкулова, сотрудник Центра по Афганистану и южно-азиатским исследованиям Х.Болтаев.