2022-yil 20-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining Osiyo va Tinch okeani mintaqasi tadqiqot markazi hamda Nagoya Universitetining Oʻzbekistondagi vakolat xonasi bilan hamkorlikda “Oʻzbekistonda barqaror turizmni rivojlantirish uchun tadqiqot va ta’limni rivojlantirish” mavzusida gibrid tarzda ilmiy seminar tashkil etildi.
Seminarning maqsadi turizm faoliyatini rivojlantirish va boshqarishda atrof-muhit, hayvonot dunyosi va tabiiy resurslarni muhofaza qilish orqali turizmning mamlakat uchun foydasini oshirish va uning salbiy oqibatlarini kamaytirish maqsadida barqaror turizm sohasidagi ilmiy-tadqiqot va ta’limni yoritish hamda targʻib qilishdan iborat edi.
Seminarda Yaponiyaning Tokio qishloq xoʻjaligi va texnologiya Universiteti professori Kavabata Yoshiko, Vakayama Universiteti professori Nakamoto Kazuye, Nagoya Universitetining Xalqaro taraqqiyot oliy maktabi professori Umemura Tetsuo oʻz taqdimotlarini namoyish qilishdi.
Oʻzbekiston tomonidan JIDU dotsenti Suriya Turayeva hamda Surayyo Usmonova oʻz ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi. Ayniqsa, Turizm va madaniy meros vaziri maslahatchisi Temur Mirzayevning “Oʻzbekistonda ekoturizmning salohiyati va rivojlanish yoʻllari” mavzusidagi taqdimoti talabalar hamda JICA tomonidan ishtirok etgan ekspertlarda katta qiziqish uygʻotdi. Osiyo va Tinch Okeani Mintaqasi Tadqiqot Markazi mazkur seminar yakuni boʻyicha broshyura qoʻllanmasini chop etishni rejalashtirgan.

Организован научный семинар на тему “Развитие исследований и образования для развития устойчивого туризма в Узбекистане”
20 декабря 2022 года центром Азиатско-Тихоокеанских исследований при Института перспективных международных исследований и совместно с представительством Университета Нагоя в Узбекистане был проведен гибридный научный семинар на тему «Развитие значимость исследований и образования для развития устойчивого туризма в Узбекистане».
Цель семинара заключалась в освещении и популяризации научных исследований и роли образования в области устойчивого туризма. В ходе семинара обсуждался вопрос роли и значимости   туризма для Узбекистана, также говорили о необходимости защиты окружающей среды, дикой природы и природных ресурсов при развитии и управлении туристической деятельности.
На семинаре выступили профессор Ёшико Кавабата из Токийского Университета сельского хозяйства и технологий, профессор Накамото Казуэ из Университета Вакаяма, профессор Умэмура Тецуо Высшей школы международного развития Университета Нагоя. С узбекской стороны выступили доцент УМЭД Сурия Тураева и Сурайё Усманова. Большой интерес вызвало выступление советника министра туризма и культурного наследия Темура Мирзаева на тему «Потенциал и пути развития экотуризма в Узбекистане». По завершению семинара состоялась дискуссия с участием экспертов JICA.