Joriy yilning 7 iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) tomonidan “O‘zgaruvchan dunyoda Markaziy Osiyo” mavzusida xalqaro konferensiya tashkil etildi.
Tadbirda Tashqi ishlar vazirligi, yetakchi tahliliy va ilmiy tadqiqot markazlari, milliy ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek, 2023 yil 9 iyul kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etuvchi xalqaro kuzatuvchilar, xorijiy ekspert va olimlar, JIDU professor-o‘qituvchilari va doktorantlar ishtirok etishdi.
Xalqaro konferensiya davomida IXTI rahbariyati, shuningdek, Qozog‘iston Tashqi ishlar vazirligi Tashqi siyosatni o‘rganish instituti boshqaruvi raisi, Elchi B.Nurgaliyev (Qozog‘iston), Uorvik universiteti qoshidagi Global barqaror rivojlanish instituti direktori E.Korosteleva (Buyuk Britaniya), Global tadqiqotlar instituti prezidenti, Elchi A.Sajanxar (Hindiston), Glazgo universiteti professori L.Ancheski (Buyuk Britaniya), Berlin xalqaro siyosiy tadqiqotlar instituti yetakchi tahlilchisi A.Rar (Germaniya) va Roy Entoni Rojers, Malayziya universiteti Osiyo Yevropa instituti direktori o‘rinbosari (Malayziya).
Yangi sharoitda O‘zbekiston tashqi siyosiy faoliyat falsafasini qayta ko‘rib chiqish, qatʼiy tamoyillar asosida ishonchli va faol diplomatiyani izchil olib borish uchun strategik masʼuliyatni o‘z zimmasiga olishi zarurligi maʼruzachilar tomonidan alohida taʼkidlandi. O‘zbekiston uchun bu, birinchi navbatda, global inqiroz va notinchlik, xalqaro rivojlanish paradigmasining o‘zgarishini hisobga olgan holda jahon siyosatining yangi voqeliklariga jiddiy moslashish demakdir. O‘zbekiston diplomatiyasining so‘nggi yillarda kuzatilayotgan Sharq va Janub tomon strategik burilishi o‘zgaruvchan dunyo voqeyiliklari va mamlakatning milliy manfaatlariga to‘liq mos keladi. O‘zbekiston, Markaziy Osiyodagi faol mintaqaviy siyosatini davom ettirib, shu bilan birga, MDH va yetakchi sanoati rivojlangan mamlakatlar bilan anʼanaviy hamkorlikni chuqurlashtirish muhimligini inobatga olgan holda, xalqaro munosabatlartizimida o‘z o‘rnini egallashi bo‘yicha yangi qarashlarini ishlab chiqish vaqti keldi.
Markaziy Osiyo O‘zbekiston tashqi siyosatining eng muhim yo‘nalishi bo‘lib qolishi haqida fikr bildirildi. Bu o‘rinda so‘z nafaqat mintaqada erishilgan ijobiy o‘zgarishlarni mustahkamlash, balki o‘sib borayotgan global noaniqlikdan kelib chiqadigan xavflarga javob berishni anglatadi. Agar o‘tgan yillarda asosiy eʼtibor mintaqa mamlakatlarining har tomonlama o‘zaro bog‘liqligini tiklashga qaratilgan bo‘lsa, kelgusi davrda barqarorlik va xavfsizlik asosiy yo‘nalishlarga aylanib bormoqda. Bu O‘zbekiston tashqi siyosati oldiga quyidagi ikkita vazifani qo‘yadi: 1) mintaqaviy va makro-mintaqaviy darajada beqarorlik xavfini kamaytirish; 2) boshqa mintaqalardagi beqarorlik fonida barqarorlikni parallel ravishda kapitallashtirish.

7 июля с.г. Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) организовал международную конференцию на тему «Центральная Азия в меняющемся мире».
В мероприятии приняли участие руководители Министерства иностранных дел, представители ведущих аналитических и исследовательских центров страны, национальные средства массовой информации, зарубежные эксперты и ученые, международные наблюдатели, принимающие участие в Президентских выборах 9 июля 2023 г., профессорско-преподавательский состав и докторанты УМЭД.
В ходе международной конференции с докладами выступили руководство ИПМИ, а также председатель правления Института внешнеполитических исследований МИД Казахстана, посол Б.Нургалиев (Казахстан), директор Института глобального устойчивого развития при Университете Уорвик Е.Коростелева (Великобритания), президент института глобальных исследований, посол А.Саджанхар (Индия), профессор Университета Глазго Л.Анчески (Великобритания), ведущий аналитик Берлинского института международной политики А.Рар (Германия) и заместитель директора Института Азии и Европы Университета Малайзии, Рой Энтони Роджерс (Малайзия).
Выступавшие особо отмечали, что в этих принципиально новых условиях Узбекистан стоит перед необходимостью переосмысления самой философии внешнеполитической деятельности, стратегической ответственности за последовательное проведение уверенной и активной дипломатии, основанной на твердых принципах. Для Узбекистана это в первую очередь означает серьезную адаптацию к новым реалиям международной политики с учетом разворачивающегося глобального кризиса и турбулентности, смены парадигмы международного развития. Наметившийся в последние годы стратегический поворот узбекской дипломатии на Восток и Юг полностью соответствует меняющимся мировым реалиям и национальным интересам страны. Ни в коем случае не ставя под сомнение важность продолжения наращивание активной региональной центральноазиатской политики, углубления взаимодействия с традиционными партнерами на пространстве СНГ и ведущими индустриальными странами, вместе с тем настало время выработки нового видения к позиционированию Узбекистана в системе международных отношений.
Были выражены мнения, что важнейшим направлением внешней политики Узбекистана остается Центральная Азия. При этом речь идет не только о закреплении достигнутых в регионе позитивных изменений, но и о реагировании на риски, проистекающие из нарастающей глобальной неопределенности. Если предыдущие годы основной акцент был сделан на восстановление взаимосвязей стран региона во всех смыслах этого слова, то в предстоящий период ключевым направлением становится стабильность и безопасность. Это будет ставить следующие две задачи перед внешней политикой Узбекистана: 1) минимизации рисков нестабильности и дестабилизации на региональном и макрорегиональном уровне; 2) параллельной капитализации стабильности на фоне нестабильности в других регионах.