IXTI vakillari tashrif dasturini Belgiya tahliliy doiralardagi uchrashuvlar bilan yakunladilar
Fransiya, Niderlandiya va Belgiyaga amaliy tashrifning yakuniy bosqichi doirasida Odil Gafarov va Mushtariy Usmonova Bryusselda yetakchi tahliliy va ekspert tashkilotlari bilan ilmiy-tadqiqot hamkorligining amaliy shakllari va doimiy ekspert muloqotini muhokama qilish maqsadida bir qator uchrashuvlar o‘tkazdilar.
Xususan, Yevropa Osiyo tadqiqotlari instituti bosh direktori Aksel Getals, direktori Lin Getals va Institut ilmiy jamoasi bilan maslahatlashuvlar o‘tkazildi. Muloqotda asosiy e’tibor Yevropa Ittifoqining o‘zgarayotgan ichki dinamikasi, dalillarga asoslangan siyosat muhokamasining tobora ortib borayotgan ahamiyati va Markaziy Osiyodagi hamkorlar bilan yanada tizimli hamkorlik istiqbollariga qaratildi. Shuningdek, mintaqaviy bog‘liqlik va mintaqalararo transport-logistika aloqalari samaradorligini cheklovchi amaliy to‘siqlar, jumladan infratuzilma yetishmovchiligi va tartibga solish-protsessual muvofiqlashtirish masalalariga ham e’tibor berildi.
CMI – Martti Axtisaari Tinchlik jamg‘armasi dastur menejeri Lyusil Bardin bilan uchrashuv o‘tkazildi. Muhokamada CMIning vakolatlari va uning muloqotni osonlashtirish hamda vositachilik jarayonlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amaliyotga yo‘naltirilgan yondashuvi batafsil ko‘rib chiqildi. Shuningdek, ishonchni mustahkamlash, ekspertlar aloqalarini o‘rnatish va rasmiy shaxslar, mutaxassislar hamda keng jamoatchilikni birlashtiruvchi muloqot formatlarini ishlab chiqishga ustuvor ahamiyat beradigan hamkorlikning potensial yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Bryussel dasturi doirasida Egmont Qirollik xalqaro munosabatlar instituti – “Dunyoda Yevropa” dasturi direktori Sven Biskop va katta ilmiy xodim Reynxold Brender bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tomonlar Yevropa Ittifoqining tashqi hamkorlik asoslari qanday rivojlanayotgani haqida fikr almashdilar hamda Yevropa Ittifoqi tashqi siyosatining mintaqaviy jihatlari, xavfsizlikka oid masalalar va Markaziy Osiyo bilan pragmatik hamkorlik yo‘nalishlariga bag‘ishlangan qisqa qo‘shma tadbirlar va ekspert sessiyalari uchun potensial mavzularni muhokama qildilar.
Tashrif yakunida IXTI yevropalik hamkorlar bilan ishchi darajadagi aloqalarni saqlab qolish, ekspertlarning birgalikdagi faoliyati uchun ustuvor mavzularni aniqlash, shuningdek, amaliy tadqiqot natijalari va muloqotga yo‘naltirilgan hamkorlikka mos keladigan hamkorlik tashabbuslarining maqbul shakllarini o‘rganishni rejalashtirmoqda.

В рамках заключительного этапа рабочего визита во Францию, Нидерланды и Бельгию Одил Гафаров и Муштарий Усмонова провели в Брюсселе серию встреч с ведущими аналитическими и экспертными учреждениями для обсуждения практических форматов сотрудничества в области исследований и поддержания экспертного диалога.
В частности, были проведены консультации с Акселем Гётальсом, генеральным директором Европейского института азиатских исследований (ЕИАИ), директором ЕИАИ Лин Гётальс и исследовательской группой института. Обсуждение было сосредоточено на меняющейся внутренней динамике Европейского союза, растущей важности обсуждения политики на основе фактических данных и перспективах более структурированного сотрудничества с центральноазиатскими партнерами. Внимание было также уделено региональной связности и практическим ограничениям, которые по-прежнему сдерживают эффективность межрегиональных транспортных и логистических связей, включая как инфраструктурные пробелы, так и координацию в области регулирования и процедур.
Состоялась встреча с Люсиль Бардин, программным менеджером CMI – Фонда мира имени Мартти Ахтисаари. В ходе обсуждения был представлен подробный обзор мандата CMI и его практико-ориентированного подхода к содействию диалогу и поддержке процессов, связанных с посредничеством, а также потенциальных областей сотрудничества, в которых приоритетными являются укрепление доверия, создание сетей экспертов и развитие форматов диалога, объединяющих должностных лиц, специалистов и более широкие сообщества заинтересованных сторон.
Программа в Брюсселе включала встречу с Королевским институтом международных отношений Эгмонт – Свеном Бископом, директором программы «Европа в мире», и Рейнхольдом Брендером, старшим научным сотрудником. Стороны обменялись мнениями о том, как развиваются рамки внешнего взаимодействия ЕС, и обсудили потенциальные темы для коротких совместных мероприятий и экспертных сессий, посвященных региональным аспектам внешней политики ЕС, вопросам безопасности и практическим направлениям сотрудничества с Центральной Азией.
По итогам визита ИПМИ планирует поддерживать рабочие контакты с европейскими партнерами, определять приоритетные темы для совместной экспертной деятельности и изучать возможные форматы совместных инициатив, в частности те, которые созвучны практическим результатам исследований и диалоговому сотрудничеству.