Toshkent, 2024-yil 17-may – Jahon iqtisodiyoti universitetida Templ universiteti professori Artemi Kalinovskiyning “Sotsializm, neoliberalizm va Markaziy Osiyo mamlakatlari rivojlanishi: iqtisodiy rivojlanish paradigmalari bo‘yicha muhokamalar” mavzusida ochiq ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning ochilishi JIDU Birinchi prorektori Akram Umarovning kirish so‘zi bilan boshlandi. Ma'ruzaning birinchi qismida Artemi Kalinovskiy Emi S. Offner va Melinda Kuper kabi olimlarning ishlariga to’xtalib o’tdi va neoliberalizm va individualizm g'oyalari ko'pincha oilaviy qadriyatlar va birdamlik bilan shakllantirilishini ta'kidladi. U iqtisod fanining siyosat bilan tarixiy chambarchas bog‘liqligini ta’kidlab, 20-asrdagi ikki jahon urushini misol qilib keltirdi. Iqtisodiyotning o‘ziga xos tarixi borligini, siyosat bilan chambarchas bog‘liqligini ta’kidlab, 20-asrdagi ikkita jahon urushini misol qilib keltirdi, chunki ular jahon milliy iqtisodiyotiga katta ta’sir ko‘rsatdi. Birinchi jahon urushi harbiy xarajatlarni moliyalashtirish va savdoni buzish orqali soliqlarning oshishi, inflyatsiya va iqtisodiy tanazzulga olib keldi, Ikkinchi jahon urushi esa infratuzilmani vayron qilish va resurslarni qayta taqsimlash orqali yanada ko'proq zarar keltirdi. Biroq, urushlar texnologik taraqqiyotni ham tezlashtirdi, shuning uchun urushdan keyingi qayta qurish tez iqtisodiy o'sishga yordam berdi. Ma’ruzaning ikkinchi qismda Kalinovskiy neoliberalizm tushunchasini ijtimoiy davlat kontekstida, ayniqsa AQShda tushuntirib berdi va bu hodisaning kelib chiqishi va tarqalishini muhokama qildi.
Yakuniy qismda Markaziy Osiyo davlatlarining rivojlanishi va mintaqaning neoliberalizmning paydo bo‘lish manbalaridan biri sifatidagi roli haqida so‘z yuritildi. Muhokama doirasida talabalar tomonidan O‘zbekistonda neoliberalizmning rivojlanishi va shakllanishiga oid savollar berildi. Professor Kalinovskiy O‘zbekiston ham butun Markaziy Osiyo kabi neoliberalizm jarayoniga allaqachon aralashib ketganini va bu tendentsiya kelajakda yanada kuchayishini ta’kidladi. Umuman olganda, professor Artemiy Kalinovskiy bilan uchrashuv Markaziy Osiyodagi asosiy iqtisodiy va siyosiy tendentsiyalarni chuqurroq tushunishga xizmat qilgan muhim tadbir bo‘ldi.

Professor Artemy Kalinovsky gave a lecture for students at the University of World Economy and Diplomacy
Tashkent, May 17, 2024 - The University of World Economy hosted an open lecture by Professor Artemy Kalinovsky from Temple University on the topic “Socialism, neoliberalism and the development of Central Asian countries: discussions on economic development paradigms”. The event commenced with an opening statement Akram Umarov, The first vice-rector of UWED. In the first part of his talk, Professor Kalinovsky reviewed the work of scholars such as Amy S. Offner and Melinda Cooper, and noted that the ideas of neoliberalism and individualism are often shaped by family values and solidarity. He emphasized that economics is deeply intertwined with politics, illustrating his point with references to of the two world wars of the 20th century. He emphasized that economics has its own history, closely connected with politics, and cited the example of two world wars of the 20th century, as they had a significant impact on the national economies of the world. World War I led to higher taxes, inflation, and economic decline by funding military spending and disrupting trade, while World War II caused even more damage by destroying infrastructure and redistributing resources. However, the wars also accelerated technological development, so post-war reconstruction contributed to rapid economic growth.In the second part, Kalinowski explained the concept of neoliberalism in the context of the welfare state, especially in the United States, and discussed its origins and proliferation.
The final part focused on the development of Central Asian countries,  examining the region as a source of neoliberalism’s emergence. As part of the discussion, students asked questions about the development and formation of neoliberalism in Uzbekistan. Professor Kalinovsky noted that Uzbekistan, like the whole of Central Asia, is already involved in the process of neoliberalism, and this trend will only intensify in the future. The lecture was an important event, enhancing the understanding of key economic and political trends in Central Asia. It underscored the importance of international knowledge exchange for the region’s continued development.