2023 yil 8 iyul Prezident saylovida kuzatuvchi sifatida O‘zbekistonga kelgan Uppsala universiteti Rossiya va Yevrosiyo tadqiqotlari instituti ilmiy-tadqiqot direktori, professor Mark Basin bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Biz ushbu institutning JIDU va Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) bilan akademik hamkorligini yo‘lga qo‘yish, jumladan, xalqaro ilmiy loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish, qo‘shma xalqaro tadbirlarni o‘tkazish bo‘yicha qator masalalarni muhokama qildik.
Uchrashuvda JIDU prorektori Gulnoza Ismailova va Xalqaro huquq fakulteti dekani Umid Yakubxo‘jaev, IXTI direktor o‘rinbosari Akram Umarov, Yevropa tadqiqotlari markazi rahbari Rustam Qayumov, ilmiy xodim Abbosxon Boboxonov hamda aloqa va hamkorlik bo‘yicha mutaxassis Shohinaxonlar ishtirok etdilar. Baxromova.

July 8, 2023 a meeting was held with the Director of Research of the Institute for Russian and Eurasian Studies of Uppsala University, Professor Mark Bassin, who arrived in Uzbekistan as an observer for the presidential elections.
We discussed a number of issues on establishing an academic partnership of this Institute with the UWED and the Institute for Advanced International Studies (IAIS), including the development and implementation of international research projects and holding joint international events.
The meeting was attended by UWED - Vice-Rector Gulnoza Ismailova and Dean of the Faculty of International Law Umid Yakubkhodjaev, IAIS - Deputy Director Akram Umarov, Head of the Center for European Studies Rustam Kayumov, researcher Abboskhon Bobokhonov and communications and partnerships manager Shokhinakhon Bakhromova.