Joriy yilning 8-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi, Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, mamlakatimizning boshqa vazirlik va idoralari rahbarlari, O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik missiyalar va xalqaro tashkilotlar rahbarlari, yetakchi davlat va xususiy kompaniyalar, milliy ommaviy axborot vositalari vakillari, JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etishdi.
Tadbirni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori Durbek Amanov ochib berar ekan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining bunday institutni ochish tashabbusi JIDUni dunyoning yetakchi ilmiy markazlarining ilg‘or tajribalariga asoslangan xalqaro va mintaqaviy tadqiqotlar sohasidagi yetakchi muassasaga aylantirishga qaratilganini taʼkidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Furqat Siddiqov mamlakatimizda ilk bor akademik xalqaro va tarmoqlararo ilmiy-tadqiqot instituti shakllantirilayotganligini, u boshqa jahon professional tadqiqot markazlari va xalqaro ilmiy-tadqiqot institutlari qatorida global tarmoqning bir qismiga aylanishini taʼkidladi.
Tadbir davomida Ebert jamg‘armasi (Germaniya), Sasseks universitetining Xalqaro tadqiqotlar maktabi (Buyuk Britaniya) va Rasana markazi (Saudiya Аrabistoni) kabi xorijiy tashkilotlar bilan hamkorlik va o‘zaro anglashuv memorandumlari imzolandi. Pittsburg universitetining Bozorlar va boshqaruv masalalarini o‘rganish markazi (АQSh) bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va qo‘shma tadqiqot yo‘nalishlarini aniqlash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Institutning asosiy faoliyati xalqaro munosabatlar, jahon iqtisodiyoti, xalqaro huquq, mintaqaviy va mamlakatshunoslikning dolzarb masalalarini fanlararo o‘rganish, zamonaviy jahon siyosati va iqtisodiyotining muhim masalalari bo‘yicha axborot-tahliliy hujjatlar, ilmiy maqolalar va tavsiyalar tayyorlash hisoblanadi.
Institutda Аfg‘oniston va Janubiy Osiyo, Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bo‘yicha fundamental va amaliy tadqiqotlar, Yevropa va Аmerika tadqiqotlari, zamonaviy global taraqqiyot, barqaror rivojlanish, energetika geosiyosati, iqtisodiy diplomatiya, xalqaro huquq, shuningdek antropologiya va konfliktologiya masalalari o‘rganiladi.
Shu maqsadda institut siyosatchilar, olimlar va manfaatdor jamoatchilik vakillari o‘rtasida dolzarb masalalar bo‘yicha ularning bilim va xabardorlik darajasini oshirishga qaratilgan ilmiy-tadqiqot faoliyatini yuritadi va nashrlar, maʼruzalar, konferensiyalar va ommaviy axborot vositalarida chiqishlarni tashkil etadi.
Ushbu “aql markazi” 8 ta ilmiy markaz va laboratoriyadan tashkil topgan bo‘lib, ularga xalqaro aloqalar boʼyicha tajribali va yuqori malakali mutaxassislar va ekspertlar, jumladan diplomatlar, 3 ta fan doktori va 5 ta fan nomzodlari, shu jumladan xalqaro tashkilotlarda, xususan, BMT tuzilmalarida va АQSh, Buyuk Britaniya, Yaponiya va boshqa nufuzli universitetlarda faoliyat olib borish tajribasiga ega bo‘lgan mutaxassislar jalb qilingan.
Institut xodimlari tomonidan qisqa vaqt ichida ommaviy axborot vositalari va ilmiy jurnallarda, jumladan, The National Interest va The Diplomat (АQSh) kabi yetakchi xorijiy jurnallarda 10 dan ortiq maqolalar chop etildi. Bundan tashqari, 7 ta xorijiy mamlakatlar (Qozogʼiston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Ozarbayjon, Germaniya, Buyuk Britaniya, АQSh)da tashkil etilgan xalqaro anjumanlarda maʼruzalar bilan qatnashdilar. Shuningdek, institut vakillari tomonidan xalqaro va mahalliy ilmiy grant dasturlari uchun 4 ta loyiha tayyorlanib, ko‘rib chiqishga taqdim etilgan. JSSTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi va Buyuk Britaniyaning Toshkentdagi elchixonasi bilan institutning ilmiy loyihalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Kelajakda Institut istiqbolli milliy va xalqaro institutlar, xalqaro tashkilotlar hamda yetakchi ekspertlar bilan aloqalarni kengaytirish, birgalikda ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish va grantlarni jalb qilish asosida hamkorlikda loyihalarni amalga oshirishni rejalashtirgan

The opening ceremony of the Institute for Advanced International Studies at the University of World Economy and Diplomacy was held
On February 8 of this year, the opening ceremony of the Institute  for Advanced International Studies at the University of World Economy and Diplomacy was held.
Delegates from the Senate and the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Investments, Industry and Trade, other ministries and departments of the Republic of Uzbekistan, ambassadors of foreign nations, the heads of international organizations and leading public and private companies, mass media representatives as well as faculty and students of UWED took part in this event.
Opening the event, Durbek Amanov, the first vice-rector for academic affairs of the University of World Economy and Diplomacy noted that the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan to open the Institute is aimed at transforming the UWED into country’s leading institution in the field of international relations and area studies based on the best research practices of the world’s leading scientific centers.
First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Furkat Siddikov noted that an academic international and interdisciplinary research institute is being formed in our country for the first time, and it will become a part of the global network along with other world professional research centers and international research institutes.
During the event, memorandums of partnership and cooperation were signed with foreign organizations, such as the Friedrich Ebert Foundation (Germany), the School of Global Studies of the University of Sussex (Great Britain) and the Rasanah Center (Saudi Arabia). An agreement was reached with the Center for Governance and Markets at the University of Pittsburgh (USA) to establish cooperation and determine joint research themes.
The main specialization of the Institute is to conduct interdisciplinary research on relevant issues in the areas of international relations, world economy, international law, area studies, as well as preparation of analytical reports, forecasts, and recommendations on topical issues of modern world politics and economics.
The Institute will organize fundamental and applied research studies on such regions as Afghanistan and South Asia, the Asia-Pacific, Europe and Americas, and topics that include modern global and sustainable development, energy geopolitics, economic diplomacy, international law, as well as anthropology and conflict studies.
To this end, the Institute conducts research, produces publications and academic lectures, organizes conferences and media appearances aimed at increasing the knowledge, awareness and relevance of current policy issues among politicians, scientists and general public.
This “think tank”, comprised of 8 research centers and a laboratory, employes experienced and highly qualified specialists and experts in international relations, including diplomats, 3 doctors of sciences and 5 candidates of sciences, including previously employed in international organizations, such as at the UN, and universities of the USA, Great Britain, Japan, etc.
In a short period of time, the staff of the Institute published more than 10 articles in the media and scientific journals, including in the leading foreign journals such as The National Interest and The Diplomat (USA). In addition, experts of the Institute took part in international conferences organized in 7 foreign countries (Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Azerbaijan, Germany, Great Britain and the USA). Also, the Institute has already prepared and submitted 4 projects for international and national research grant programs. A preliminary agreement was reached with the WHO office in Uzbekistan and the British Embassy in Tashkent to support research projects of the Institute.
The Institute plans to expand contacts with promising national and international institutions and experts, as well as with international organizations, in order to conduct joint research projects, including on the basis of attracting foreign research grants.