Joriy yilning 14-18 iyul kunlari JIDU huzuridagi IXTI Amerikani o‘rganish markazining yetakchi ilmiy xodimi Fazliddin Djamalov AQSh missiyasi va Finlyandiyaning YeXHTdagi doimiy vakolatxonasi homiyligida Tashkilotning mojarolarning oldini olish markazi tomonidan tashkil etilgan Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkazdan kelgan yosh tadqiqotchilar uchun Gruziyada YEXHT yozgi maktabida ishtirok etdi. Ushbu tadbirda ishtirok etish uchun 1200 ta arizadan 5 ta Markaziy Osiyo mamlakatlari va 3 ta Janubiy Kavkaz mamlakatlaridan 20 nafar yoshlar tanlab olindi.
Maktab doirasida YeXHTning turli institutlari ekspertlari tashkilotning 3 ta ustuvor yo‘nalishi, ya’ni, siyosiy-harbiy hamkorlik, iqtisodiy-ekologik sheriklik va inson kapitali sohasidagi o‘zaro aloqalar bo‘yicha interaktiv tematik ma’ruzalar bilan chiqishdi. Tadbir tashkilotning turli institutlarini, shuningdek, yoshlar tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashdagi amaliy faoliyatini yaxshiroq tushunishga yordam berdi. Intensiv mashg‘ulotlar natijasida maktab ishtirokchilariga sertifikatlar va esdalik sovg‘alari topshirildi.

Сотрудник ИПМИ принял участие в летней школе ОБСЕ в Грузии
В период с 14 по 18 июля 2024 года ведущий научный сотрудник Центра американских исследований ИПМИ при УМЭД Фазлиддин Джамалов прибывал в Грузии для участия в летней школе ОБСЕ для молодых исследователей из Центральной Азии и Южного Кавказа, организованной Центром по предотвращению конфликтов при спонсорской поддержки миссии США и постоянного представительства Финляндии в ОБСЕ, а также посольства Швейцарии в Грузии. Для участия в данном мероприятии из 1200 заявок были отобраны 20 молодых людей из 5 стран ЦА и 3 стран Южного Кавказа.
В рамках школы эксперты из различных институтов ОБСЕ выступали с интерактивными тематическими докладами по 3 ключевым направлениям Организации, таким как политико-военное сотрудничество, экономико-экологическое партнёрство и взаимодействие в области человеческого капитала. Мероприятие способствовало лучшему понимаю различных институтов Организации, а также её практической деятельности в поддержке молодёжных инициатив. По итогу интенсивных занятий, участникам школам были выданы сертификаты и памятные подарки.