Suv resurslari va iqlim sohasida mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish: JIDU, IXTI va Shveytsariya elchixonasi maslahatchisi o‘rtasidagi muhim uchrashuv
Toshkent, O‘zbekiston – 19-avgust 2024. Joriy yilning 16-avgust kuni suv diplomatiyasi, iqlim o‘zgarishi va boshqa tegishli sohalardagi hamkorlik salohiyatini kengaytirish va mustahkamlash maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori doktor Akram Umarov va Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) direktori oʻrinbosari janob Shaxboz Axmedov Shveytsariyaning Oʻzbekistondagi elchixonasining suv resurslari va iqlim oʻzgarishi boʻyicha mintaqaviy maslahatchisi Liza Marina Gampp xonim bilan uchrashuv o‘tkazdilar.
Uchrashuv suv diplomatiyasini rivojlantirish va suv resurslarini boshqarish bilan bog'liq taʼlim sohasidagi tashabbuslarni rivojlantirishda ikki tomonlama hamkorlik imkoniyatlarini oʻrganishga bagʻishlandi. Tomonlar mintaqadagi suv resurslari bilan bog‘liq muammolarni hal qilish uchun qo‘shma tadqiqotlar va salohiyatni oshirish dasturlari muhimligini ta’kidladilar. Shuningdek, suv resurslarini barqaror boshqarish va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha strategiyalarni integratsiyalashuvi bo‘yicha potentsial qo‘shma loyihalar muhokama qilindi. Muhokamalarda ushbu dolzarb muammolarni samarali hal etish uchun ilmiy muassasalar, hukumatlar va xalqaro tashkilotlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.
Muloqotda ushbu dolzarb muammolarni hal etishda ilmiy muassasalar, hukumatlar va xalqaro tashkilotlar o‘rtasidagi hamkorlikning muhim ahamiyati ta’kidlandi. Uchrashuv yakunida Markaziy Osiyoda mintaqaviy suv va iqlim diplomatiyasiga yanada integratsiyalashgan va barqaror yondashuvni yaratishga qaratilgan muloqotni davom ettirish va yondashuvni ishlab chiqish majburiyatlari qabul qilindi. Tomonlar kelgusidagi hamkorlikka nekbinlik bildirdilar va umumiy maqsadlarga erishish uchun izchil hamkorlik zarurligini ta’kidladilar.

Ташкент, Узбекистан - 19 августа 2024. 16 августа текущего года, расширяя и укрепляя потенциал сотрудничества в области водной дипломатии, изменения климата и других смежных областях, первый проректор по учебным делам Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) д-р Акрам Умаров и заместитель директора Института перспективных международных исследований (ИПМИ) г-н Шахбоз Ахмедов провели встречу с региональным советником по водным ресурсам и изменению климата Посольства Швейцарии в Узбекистане г-жой Лизой Мариной Гампп.
Встреча была посвящена изучению возможностей двустороннего сотрудничества в развитии водной дипломатии и разработке образовательных инициатив, связанных с управлением водными ресурсами. Стороны подчеркнули важность совместных исследований и программ по наращиванию потенциала для решения проблем, связанных с водными ресурсами в регионе. Обсуждались также потенциальные совместные проекты по устойчивому управлению водными ресурсами и интеграции стратегий противодействия изменению климата. В ходе дискуссий подчеркнута необходимость развития партнерских отношений между академическими институтами, правительствами и международными организациями для эффективного решения этих насущных проблем.
В ходе диалога была подчеркнута важнейшая роль партнерства между академическими институтами, правительствами и международными организациями в решении этих насущных проблем. Встреча завершилась принятием обязательств по продолжению диалога и разработке подхода, направленного на формирование более интегрированного и устойчивого подхода к региональной водной и климатической дипломатии в Центральной Азии. Обе стороны выразили оптимизм по поводу будущего сотрудничества и подчеркнули необходимость последовательного взаимодействия для достижения общих целей.