“O’zbeksitonda oliy ta’lim transformatsiyasi: Yaponiya bilan hamkorlikda innovatsiya va global mukamallik sari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy seminar
Toshkent, O’zbekiston – 9-avgust 2024. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU)da “O’zbeksitonda oliy ta’lim transformatsiyasi: Yaponiya bilan hamkorlikda innovatsiya va global mukamallik sari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) tomonidan IXTI hamda Nippon Foundation jamg’armasi (Yaponiya) hamkorligida amalga oshirilgan keng ko‘lamli loyihaning yakuniy qismi sifatida tashkil etildi.
Loyiha doirasida Oʻzbekiston oliy taʼlim tizimining bugungi holati, muammolari va istiqbollarini oʻrganish, sohadagi keyingi islohotlar jarayoniga olimlar va mutaxassislarni jalb etish, Markaziy Osiyo va Yaponiya oʻrtasidagi ilmiy-maʼrifiy aloqalarni mustahkamlash, shuningdek, oliy taʼlim muassasalari tarmogʻini rivojlantirishga qaratilgan kompleks tadqiqot olib borildi.
Tadqiqotda Toshkent shahri, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Farg‘ona, Samarqand hamda Surxondaryo viloyatlaridagi oliy ta’lim muassasalari qamrab olindi. 1270 nafardan ortiq respondent – ​​talabalar, oliy o‘quv yurtlari rahbariyati va professor-o‘qituvchilari, soha mutaxassislari ishtirokida sotsiologik so‘rov va chuqurlashtirilgan intervyular o‘tkazildi.
Loyihaning yakuniy tadbirida tadqiqot natijalari e`lon qilindi. Ilmiy-amaliy seminarda O‘zbekiston Respublikasining tegishli vazirlik va idoralari, Yaponiyaning Toshkentdagi elchixonasi hamda Nippon Foundation jamg‘armasi vakillari, Markaziy Osiyo va Yaponiyaning yetakchi universitetlari olimlarini qatnashdi.
Ishtirokshilar to'rtta muhokama paneli doirasida O'zbekistonda oliy ta'lim sifatini oshirish, iqtisodiyot va oliy ta'limning o'zaro bog’liqliligi, akademik mustaqillik, ilm-fanni ommalashtirish, ilmiy loyihalarni moliyalashtirish va tijoratlashtirish masalalari, shuningdek, Yaponiya va O‘zbekiston o‘rtasida fan va ta’lim sohasidagi hamkorlik tajribasi borasida atroflicha fikr almashdi.
Bildirilgan fikr-mulohazalar asosida amaliy tavsiyalar ishlab chiqish va tadqiqotning yakuniy hisobotida aks ettirish ko`zda tutilgan.

Mеждународный научно-практический семинар по теме «Трансформация высшего образования в Узбекистане: пути к глобальному совершенству и инновациям в партнерстве с Японией».
Ташкент, Узбекистан – 9 августа 2024. В Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) прошел международный научно-практический семинар по теме «Трансформация высшего образования в Узбекистане: пути к глобальному совершенству и инновациям в партнерстве с Японией».
Мероприятие организовано Институтом перспективных международных исследований (ИПМИ) при УМЭД как заключительная часть масштабного проекта, реализованного ИПМИ совместно с Фондом Nippon Foundation (Япония).
В рамках проекта было проведено комплексное исследование текущего состояния, проблем и перспектив системы высшего образования Узбекистана с целью вовлечь ученых и экспертов в процесс ее дальнейшего реформирования, а также развить сеть научно-образовательных контактов между Центральной Азией и Японией.
Исследованием были охвачены высшие учебные заведения города Ташкента, Республики Каракалпакстан, Ферганской, Самаркандской, Сурхандарьинской областей. Проведены социологические опросы и глубинные интервью с участием более 1270 респондентов – студентов, руководящего и профессорско-преподавательского состава вузов, отраслевых специалистов.
На итоговом мероприятии в столице были предоставлены результаты исследования. Научно-практический семинар собрал авторитетный состав участников, среди которых представители профильных министерств и ведомств Республики Узбекистан, посольства Японии в Ташкенте, руководители Nippon Foundation, ученые ведущих вузов стран Центральной Азии и Японии.
Организованы четыре панельные дискуссии, где экспертами предметно обсуждены вопросы улучшения качества высшего образования в Узбекистане; взаимодействия экономики и высшего образования; проблематика академической независимости, популяризации науки, финансирования и коммерциализации научных проектов; опыт сотрудничества Японии и Узбекистана в сферах науки и образования.
По материалам дискуссий планируется выработка практических рекомендаций, которые станут важным дополнением к итоговому докладу исследования.