7-aprel kuni Toshkentda “O‘zbekiston – Shvetsiya: yangi sharoitlarda hamkorlikni rivojlantirish” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Unda ikki mamlakatning yetakchi ilmiy-tadqiqot institutlari vakillari ishtirok etdilar. Tadbirni Tashqi siyosiy tadqiqotlar va xalqaro tashabbuslar markazi (O‘zbekiston), Shvetsiya xalqaro munosabatlar instituti hamda Shvetsiya mudofaa universiteti hamkorlikda tashkil etdi. Shuningdek, Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti, Taraqqiyot strategiyasi markazi, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi mutaxassislari ham ishtirok etdilar. Davra suhbati dolzarb global muammolar, xalqaro tartibotning o‘zgarishi hamda mintaqaviy va mintaqalararo hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini chuqur muhokama qilish uchun imkoniyat yaratdi.
Birinchi sessiya zamonaviy xalqaro munosabatlarni belgilovchi asosiy tendensiyalarga, jumladan, geosiyosiy raqobat, o‘zgaruvchan ittifoqlar hamda kichik va o‘rta davlatlarning yanada moslashuvchan va xilma-xil tashqi siyosat strategiyalarini yuritish zaruratiga bag‘ishlandi. Ishtirokchilar Shimoliy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikning tobora dolzarblashib borayotgani va xalqaro noaniqlik sharoitida muloqotni davom ettirish muhimligini muhokama qildilar.
Sessiyaning muhim jihatlaridan biri IXTI Yevropa tadqiqotlari markazi ilmiy xodimi Mushtariy Usmonovaning “Global beqarorlik sharoitida xalqaro transport yo‘nalishlarini va ta’minot zanjirlarini qayta ko‘rib chiqish” mavzusidagi ma’ruzasi bo‘ldi. U o‘z taqdimotida O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasidagi boshqa mamlakatlar yuzaga kelayotgan geosiyosiy va iqtisodiy o‘zgarishlar sharoitida global transport va logistika tarmoqlaridagi o‘rnini qanday o‘zgartirishi mumkinligini strategik jihatdan baholashni taklif etdi. Usmonova xonim an’anaviy ta’minot zanjirlarining zaifligini ta’kidlab, transport yo‘laklarini xilma-xillashtirish zarurligini ko‘rsatdi. U Sharq-G‘arb ko‘p tarmoqli yo‘nalishlari, Transkaspiy tashabbuslarini rivojlantirish va Markaziy Osiyoning transport aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha Yevropa va Skandinaviya strategiyalariga qo‘shilishi salohiyatini alohida ta’kidladi.
Ikkinchi sessiya mintaqaviy masalalarga, xususan, O‘zbekiston bilan Shimoliy Boltiqbo‘yi mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish muammolari va imkoniyatlariga bag‘ishlandi. Tashqi siyosatdagi o‘zgarishlar, o‘zaro bog‘liqlik, institutsional hamkorlik, shuningdek, pandemiyadan keyingi mintaqaviylikni shakllantirishda yangi ishtirokchilar va platformalarning roli atrofida munozaralar olib borildi. Ishtirokchilar Shvetsiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi yanada tizimli sheriklik uchun asos bo‘lib xizmat qilishi mumkin bo‘lgan barqarorlik, barqaror rivojlanish va chidamlilikdan umumiy manfaatdorlikni ta’kidladilar.
Davra suhbati ikki mamlakatning ilmiy va siyosiy doiralari yanada tizimli va istiqbolga yo‘naltirilgan hamkorlikka qanday hissa qo‘shishi mumkinligi haqidagi fikr-mulohazalar bilan yakunlandi. Tez o‘zgarayotgan xalqaro sharoitda hamkorlikni rivojlantirish uchun mutaxassislar muloqotini, qo‘shma tadqiqot tashabbuslarini va bilim almashishni davom ettirish muhimligiga alohida e’tibor qaratildi.

7 апреля в Ташкенте состоялся круглый стол на тему «Узбекистан – Швеция: Развитие сотрудничества в новых условиях», в котором приняли участие ведущие исследовательские институты обеих стран. Соорганизаторами мероприятия выступили Центр внешнеполитических исследований и международных инициатив (Узбекистан), Шведский институт международных отношений и Шведский оборонный университет. В мероприятии также приняли участие эксперты Института перспективных международных исследований, Центра Стратегии развития, Центра экономических исследований и реформ. Круглый стол послужил платформой для углубленного обсуждения актуальных глобальных вызовов, эволюции международного порядка и перспектив расширения регионального и межрегионального сотрудничества.
Первая сессия была посвящена ключевым тенденциям, определяющим современные международные отношения, включая геополитическую конкуренцию, меняющиеся альянсы и необходимость для малых и средних государств проводить более гибкие и диверсифицированные внешнеполитические стратегии. Участники обсудили растущую актуальность сотрудничества между Северной и Центральной Азией и важность поддержания диалога в условиях международной неопределенности.
Одним из ключевых моментов сессии стал доклад Муштарий Усмоновой, научного сотрудника Центра европейских исследований ИПМИ, которая выступила с презентацией на тему «Переосмысление международных транспортных маршрутов и цепочек поставок в условиях глобальной нестабильности». В своей презентации она предложила стратегическую оценку того, как Узбекистан и другие страны Центрально-Азиатского региона могут изменить свое положение в глобальных транспортных и логистических сетях в свете возникающих геополитических и экономических потрясений. Г-жа Усмонова рассказала об уязвимости традиционных цепочек поставок и подчеркнула необходимость диверсификации транспортных коридоров. Она подчеркнула потенциал мультимодальных маршрутов Восток-Запад, развитие транскаспийских инициатив и интеграцию Центральной Азии в европейские и скандинавские стратегии развития транспортных связей.
Вторая сессия была посвящена региональным вопросам, в частности, проблемам и возможностям углубления взаимодействия между Узбекистаном и странами Северно-Балтийского региона. Дискуссии велись вокруг внешнеполитических трансформаций, взаимосвязанности, институционального сотрудничества, а также роли новых акторов и платформ в формировании постпандемического регионализма. Участники подчеркнули общую заинтересованность в стабильности, устойчивом развитии и жизнестойкости, которые могут послужить основой для более структурированного партнерства между Швецией и Узбекистаном.
Круглый стол завершился размышлениями о том, как академические и политические круги обеих стран могут внести свой вклад в более структурированное и ориентированное на будущее партнерство. Особое внимание было уделено важности продолжения диалога экспертов, совместных исследовательских инициатив и обмена знаниями для развития сотрудничества в стремительно меняющейся международной среде.