Toshkent, O‘zbekiston – 9-sentabr 2024. Toshkentda xalqaro ahamiyatga ega yirik tadbir – “Markaziy Osiyo: Yashil energetika va vodorod 2024” anjumani o‘tkazilmoqda. Bu yerda butun dunyodan taniqli mutaxassislar, siyosatchilar va soha yetakchilari Markaziy Osiyoda yashil energetika va rivojlanayotgan vodorod iqtisodiyotining o‘zgaruvchan manzarasini muhokama qilish uchun to‘planishdi. Ushbu voqea mintaqaning barqaror energetika yechimlariga intilishida burilish nuqtasini belgilaydi, chunki muhokama markazida ekologik toza energetikani rivojlantirish istiqbollari, qayta tiklanadigan energiya infratuzilmasini joriy etish muammolari va vodorodning kelajakdagi karbonsiz iqtisodiyotni shakllantirishdagi o‘rni turibdi.
Anjuman markazida quyosh energetikasi loyihalarini jadallashtirish va energetika o‘tishining poydevori sifatida yashil vodorodni o‘rganishga alohida e’tibor qaratgan holda mintaqada energetika kelajagi haqida jonli fikr almashish mavjud. Kun tartibida "yashil" energetikaning texnik va siyosiy jihatlariga bag‘ishlangan turli majlislar o‘rin olgan. Mavzular orasida energiyani saqlash uchun tejamkor yechimlar, fotoelektrik tizimlar sohasidagi yutuqlar va Markaziy Osiyoda qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish bo‘yicha loyihalarni keng miqyosda amalga oshirish strategiyalari bor. Ushbu munozaralar mintaqa mamlakatlari, xususan, O‘zbekiston, Qozog‘iston va ularning qo‘shnilari kelgusi yillarda energetikaga o‘tishlari uchun uzoq muddatli ta’sirga ega bo‘lishi kutilmoqda.
Anjumanning hurmatli ishtirokchilari orasida Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti direktorining o‘rinbosari va Barqaror rivojlanish markazi rahbari janob Shaxboz Axmedov ham bor. U barqaror rivojlanish amaliyotini mamlakatning keng qamrovli iqtisodiy va ekologik strategiyalariga singdirish, ayniqsa, yashil vodorod ishlab chiqarishni kengaytirish va O‘zbekiston hamda umuman Markaziy Osiyoning yashil energetikasini rivojlantirishga hissa qo‘shadigan energetika siyosatini ishlab chiqish sohasidagi munozaralarni shakllantirishga bo‘lgan chuqur sadoqatni ifodalaydi.
Anjuman davomida asosiy majlislar nafaqat qayta tiklanadigan energetika loyihalarini ilgari surishning texnik muammolariga, balki ushbu o‘tishni qo‘llab-quvvatlash uchun zarur bo‘lgan siyosiy asoslarga ham bag‘ishlanadi. Tadbirning asosiy jihatlaridan biri xalqaro hamkorlik va sheriklikka urg‘u berishdir. Turli soha mutaxassislari “yashil” energetika loyihalarini rivojlantirish uchun investitsiyalar, moliyalashtirish mexanizmlari va bilim almashish zarurligini, shuningdek, barqaror energetika sohasidagi tashabbuslarni ilgari surishda global hamkorlikning rolini ta’kidlamoqdalar. Markaziy Osiyoning quyosh energiyasi sohasidagi ulkan salohiyati rivojlanayotgan vodorod texnologiyalari bilan birgalikda uni ekologik toza energiyaga o‘tishdagi eng muhim ishtirokchiga aylantirmoqda.
Bundan tashqari, anjumanda “yashil” energetika tizimlarining ishonchliligini oshirishda energiyani saqlash va energiya tejamkor texnologiyalar sohasidagi innovatsion yechimlarning o‘rni ko‘rib chiqiladi. Ushbu texnologiyalar qayta tiklanadigan energetika yo‘lidagi asosiy to‘siqlardan biri – uzilishlarni bartaraf etishda hal qiluvchi ahamiyatga ega. Energiyani saqlash sohasidagi ilg‘or yechimlar tufayli Markaziy Osiyo nafaqat o‘zining ulkan quyosh salohiyatidan foydalanishi, balki iqtisodiy o‘sish va barqarorlik uchun zarur bo‘lgan ishonchli va uzluksiz energiya ta’minotini ham ta’minlashi mumkin.
Butun anjuman davomida aloqalarni yo‘lga qo‘yish va sheriklik munosabatlarini o‘rnatish imkoniyatlari markaziy mavzular hisoblanadi. Tadbirda nafaqat texnik mutaxassislar va biznes yetakchilari, balki xalqaro tashkilotlar, davlat organlari va moliya institutlari vakillari ham ishtirok etmoqda. Ushbu turli xil manfaatdor tomonlar mintaqa uchun eng muhim vazifalardan biri bo‘lib qolayotgan yashil energetika loyihalarini moliyalashtirish va investitsiya qilish imkoniyatlarini o‘rganish uchun hamkorlik qilmoqda. Muhokamalar “yashil” investitsiyalar uchun qulay muhit yaratish, shu jumladan loyihalarning bank jozibadorligi va qulay investitsiya muhitini shakllantirishda davlat-xususiy sheriklikning roliga bag‘ishlanadi.

Ташкент, Узбекистан – 9 сентября 2024. В Ташкенте проходит крупное событие международного значения - конференция «Центральная Азия: Зеленая энергетика и водород 2024». Здесь собрались известные эксперты, политики и лидеры отрасли со всего мира, чтобы обсудить меняющийся ландшафт зеленой энергетики и развивающейся водородной экономики в Центральной Азии. Это событие знаменует собой поворотный момент в стремлении региона к устойчивым энергетическим решениям, поскольку в центре обсуждения находятся перспективы развития экологически чистой энергетики, проблемы внедрения инфраструктуры возобновляемых источников энергии и роль водорода в формировании будущего декарбонизированной экономики.
В центре конференции – динамичный обмен идеями о будущем энергетики в регионе, с особым акцентом на ускорение проектов солнечной энергетики и изучение зеленого водорода как краеугольного камня энергетического перехода. В повестке дня – разнообразные сессии, посвященные как техническим, так и политическим аспектам «зеленой» энергетики. Среди тем – энергоэффективные решения для хранения энергии, достижения в области фотоэлектрических систем и стратегии поддержки масштабного развертывания проектов по использованию возобновляемых источников энергии в Центральной Азии. Ожидается, что эти дискуссии будут иметь далеко идущие последствия для того, как страны региона, в частности Узбекистан, Казахстан и их соседи, будут осуществлять переход к энергетике в ближайшие годы.
Среди уважаемых участников конференции – заместитель директора и руководитель Центра устойчивого развития Института перспективных международных исследований г-н Шахбоз Ахмедов, который отражает глубокую приверженность интеграции практики устойчивого развития в более широкие экономические и экологические стратегии страны, формируя дискуссию, особенно в области расширения производства зеленого водорода и разработки энергетической политики, которая будет способствовать развитию зеленой энергетики Узбекистана и Центральной Азии в целом.
В ходе конференции ключевые сессии будут посвящены не только техническим проблемам продвижения проектов в области возобновляемой энергетики, но и политическим основам, необходимым для поддержки этого перехода. Одним из основных моментов мероприятия является акцент на международном сотрудничестве и партнерстве. Эксперты из разных отраслей подчеркивают необходимость инвестиций, механизмов финансирования и обмена знаниями для развития проектов «зеленой» энергетики, а также роль глобального сотрудничества в продвижении инициатив в области устойчивой энергетики. Огромный потенциал Центральной Азии в области солнечной энергии в сочетании с развивающимися водородными технологиями делает ее важнейшим игроком в глобальном переходе к экологически чистой энергетике.
Кроме того, на конференции будет рассмотрена роль инновационных решений в области хранения энергии и энергоэффективных технологий в повышении надежности систем «зеленой» энергетики. Эти технологии имеют решающее значение для преодоления одного из основных препятствий, стоящих на пути возобновляемой энергетики - прерывистости. Благодаря передовым решениям в области хранения энергии Центральная Азия сможет не только использовать свой огромный солнечный потенциал, но и обеспечить стабильное и непрерывное энергоснабжение, что необходимо для экономического роста и устойчивости.
На протяжении всей конференции центральными темами являются возможности для налаживания контактов и создания партнерств. В мероприятии принимают участие не только технические эксперты и лидеры бизнеса, но и представители международных организаций, государственных органов и финансовых учреждений. Эти разнообразные заинтересованные стороны сотрудничают, чтобы изучить возможности финансирования и инвестирования в проекты зеленой энергетики, которые остаются одной из важнейших задач для региона. Обсуждения будут посвящены созданию благоприятной среды для «зеленых» инвестиций, в том числе банковской привлекательности проектов и роли государственно-частного партнерства в создании благоприятного инвестиционного климата.