Ubaydullo Xo‘jabekov Olmaotadagi xalqaro konferensiyada ma’ruza qildi
Assistent tadqiqotchi Ubaydullo Xo‘jabekov 2025-yil 27–28-noyabr kunlari Olmaota shahrida bo‘lib o‘tgan “O‘zgaruvchan dunyoda Markaziy Osiyo: tinchlik, xavfsizlik va mojaro dinamikasi” mavzusidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etdi. Tadbir Qozog‘iston-Germaniya universiteti qoshidagi Ilmiy tadqiqotlar va magistratura ta’limi markazi tomonidan Qozog‘istondagi Konrad Adenauer jamg‘armasi vakolatxonasi (Ostona) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ubaydullo Xo‘jabekov “Markaziy Osiyoda migratsiya, mahalliy boshqaruv va inson xavfsizligi” panelida faol ma’ruzachi sifatida qatnashib, “Rossiyadagi o‘zbek mehnat migrantlarini jalb qilish: targ‘ibot taktikalari va usullari” mavzusidagi ilmiy ma’ruzasini taqdim etdi.
Taqdimotda Markaziy Osiyo mehnat migrantlari duch keladigan murakkab muammolar, xususan, ularning Ukrainadagi urushga jalb qilinishi masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi. Sessiya davomida ta’kidlangan asosiy xulosalar va tavsiyalar quyidagilardan iborat:
- Markaziy Osiyoda amalda bo‘lgan qonunchilik va huquqni muhofaza qilish choralarining o‘zi yetarli emas. Ularni fuqarolarning xorijiy qurolli mojarolarga jalb qilinishining oldini olish hamda mintaqada qolayotgan oilalarning yukini yengillashtirish maqsadida keng qamrovli mafkuraviy, ijtimoiy va psixologik qo‘llab-quvvatlash dasturlari bilan mustahkamlash zarur.
- Yollanma askarlar jalb qilinishining asosiy omillaridan biri – noqonuniy mehnat migratsiyasi bo‘lib, buni, ayniqsa, ijtimoiy himoyasiz oilalardan bo‘lgan yoshlar orasida huquqiy savodxonlikning pastligi yanada kuchaytiradi.
- Ukrainadagi mojaroning deeskalatsiyasi va global munosabatlarning yaxshilanishi kelajakda ushbu xavflarni kamaytirishi mumkin bo‘lsa-da, noqonuniy migratsiyaning salbiy oqibatlarini bartaraf etish uchun hozirdanoq faol choralar ko‘rish zarur.
- Deportatsiya tahdidi doimiy ravishda migrantlarga nisbatan kuchli bosim vositasi sifatida qo‘llanilib, migrantlar uzoq muddatli kelajagini Rossiyaning siyosiy va madaniy sohasiga bog‘lab qo‘yishga majbur qilmoqda.
Ma’ruza ishtirokchilar orasida katta qiziqish va faol muhokamalarga sabab bo‘ldi hamda Markaziy Osiyo migrantlarini ekspluatatsiya va xorijiy mojarolarga jalb qilinishdan himoya qilish bo‘yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni kuchaytirish zarurligini yana bir bor ta’kidladi.

Научный ассистент Убайдулло Худжабеков принял участие в международной конференции «Центральная Азия в меняющемся мире: мир, безопасность и динамика конфликтов», которая прошла 27–28 ноября 2025 года в Алматы. Мероприятие было организовано Центром исследований и последипломного образования Казахстанско-Немецкого университета совместно с представительством Фонда Конрада Аденауэра в Казахстане (Астана).
Убайдулло Худжабеков выступил активным спикером на панели «Миграция, местное управление и человеческая безопасность в Центральной Азии», где представил свой доклад под названием «Рекрутинг узбекских трудовых мигрантов в России: тактики и методы пропаганды».
В презентации рассматривались сложные вызовы, с которыми сталкиваются трудовые мигранты из Центральной Азии, с особым акцентом на их вербовку для участия в войне в Украине. Ключевые выводы и рекомендации, озвученные в ходе сессии:
- Действующие в Центральной Азии законодательные и правоохранительные меры, хотя и важны, сами по себе недостаточны. Их необходимо дополнить комплексными идеологическими, социальными и психологическими программами поддержки, чтобы предотвратить вовлечение граждан в иностранные вооружённые конфликты и облегчить положение оставшихся в регионе семей.
- Основным фактором, способствующим вербовке наёмников, является нелегальная трудовая миграция, которую подпитывает низкая правовая грамотность, особенно среди молодёжи из социально уязвимых слоёв.
- Хотя деэскалация конфликта в Украине и улучшение глобальных отношений в перспективе могут снизить эти риски, уже сейчас необходимы срочные проактивные меры для устранения негативных последствий нелегальной миграции.
- Постоянная угроза депортации используется как мощный рычаг давления на мигрантов, подталкивая некоторых из них связывать своё долгосрочное будущее с политической и культурной сферой России.
Доклад вызвал значительный интерес и оживлённую дискуссию среди участников, подчеркнув необходимость скоординированных региональных и международных усилий по защите мигрантов из Центральной Азии от эксплуатации и вербовки в иностранные конфликты.