20-dekabr kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) bilan hamkorlikda “O‘zbekiston-Koreya munosabatlari: global muammolar sharoitida o‘tmish, bugun va istiqbollar” mavzusida muvaffaqiyatli seminar o‘tkazdi. Ushbu tadbir Korean Foundation jamg‘armasi tomonidan qo‘llab-quvvatlangan IXTIning O‘zbekiston-Koreya munosabatlari bo‘yicha loyihasining muhim bosqichi bo‘ldi.
Seminar O‘zbekiston va Koreya o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy va diaspora jihatlarini qamrab olgan ko‘p qirrali aloqalarni tahlil qilishga bag‘ishlandi. Taqdimotlar va muhokamalar davomida ishtirokchilar tarixiy aloqalarni chuqur o‘rgandilar, hozirgi hamkorlikni ko‘rib chiqdilar va global muammolar sharoitida ikki tomonlama sheriklikni mustahkamlash uchun innovatsion yechimlarni taklif etdilar.
Tadbir JIDUning o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori doktor Akram Umarov va Koreya Respublikasining Tinch yo‘l bilan birlashuv bo‘yicha maslahat kengashi prezidenti doktor O Nam Xenning kirish so‘zlari bilan boshlandi. Shundan so‘ng asosiy ma’ruzalar taqdim etildi, jumladan, JIDU Koreys tadqiqotlari dasturi rahbari professor Valeriy Xanning O‘zbekiston-Koreya munosabatlarining o‘zgaruvchan global konteksti haqidagi mazmunli taqdimoti va IXTI Yaponiya tadqiqot dasturi rahbari Mehriniso Abdurasulovaning loyihaning ilmiy yutuqlarini yorituvchi sharhi.
Panel munozaralarida ikki tomonlama munosabatlarning eng muhim jihatlari ko‘rib chiqildi, jumladan:
Seminar professor Valeriy Xanning yakunlovchi nutqi bilan nihoyasiga yetdi. U muhokamalarni sarhisob qildi va hamkorlikning kelajakdagi yo‘nalishlarini belgilab berdi. Ishtirokchilar mintaqaviy barqarorlik va barqaror rivojlanish kabi umumiy muammolarni hal qilishda akademik, iqtisodiy va madaniy aloqalarni mustahkamlash muhimligini ta’kidladilar.
Ushbu seminar nafaqat yetakchi olimlar va amaliyotchilar o‘rtasidagi faol muloqotga hissa qo‘shdi, balki xalqaro akademik hamkorlikni rivojlantirishda IXTIning rolini ham yorqin namoyon etdi. Seminar natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston va Koreya o‘rtasidagi o‘zaro anglashuv va hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qiladigan asosiy g‘oya va tavsiyalarni o‘z ichiga olgan nashr tayyorlanadi.

20 декабря Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) совместно с Университетом мировой экономики и дипломатии (УМЭД) успешно провели семинар на тему «Узбекско-корейские отношения: Прошлое, настоящее и перспективы в контексте глобальных вызовов». Это мероприятие стало ключевой вехой в проекте ИПМИ по узбекско-корейским отношениям, поддержанном фондом Korean Foundation.
Семинар был посвящен анализу многогранных связей между Узбекистаном и Кореей, охватывающих политические, экономические, социальные, культурные и диаспоральные аспекты. В ходе презентаций и дискуссий участники осмыслили исторические связи, рассмотрели текущее сотрудничество и предложили инновационные решения для укрепления двустороннего партнерства в условиях глобальных вызовов.
Мероприятие началось со вступительных слов д-ра Акрама Умарова, первого проректора по учебным делам УМЭД, и д-ра О Нам Хена, президента Консультативного совета по мирному объединению Республики Корея. Затем последовали основные доклады, в том числе содержательная презентация профессора Валерия Хана, руководителя программы корейских исследований в УМЭД, о меняющемся глобальном контексте корейско-узбекских отношений, и обзор г-жи Мехринисо Абдурасуловой, руководителя программы исследований Японии в ИПМИ, освещающий исследовательские достижения проекта.
В ходе панельных дискуссий были рассмотрены важнейшие аспекты двусторонних отношений, в том числе:
Семинар завершился выступлением профессора Валерия Хана, который подвел итоги обсуждений и наметил будущие направления сотрудничества. Участники подчеркнули важность укрепления академических, экономических и культурных связей при решении общих проблем, таких как региональная стабильность и устойчивое развитие.
Этот семинар не только способствовал активному диалогу между ведущими учеными и практиками, но и подчеркнул роль ИПМИ в развитии международного академического сотрудничества. По итогам семинара будет подготовлена публикация, в которой будут отражены основные идеи и рекомендации, способствующие дальнейшему развитию взаимопонимания и сотрудничества между Узбекистаном и Кореей.