2024-yilning 23-may kuni JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida “Mintaqaviy xavfsizlik va ShHT doirasida integratsiya yo‘llarini belgilash” mavzusida xalqaro konferensiya tashkil etildi. Tadbirda O‘zbekiston, Rossiya, Qozog‘iston, Hindiston, Fransiya va Qirg‘izistondan ekspertlar va manfaatdor tomonlar mintaqaviy xavfsizlik va ShHT doirasidagi integratsiyaning dolzarb masalalarini muhokama qilishdi.
Tadbir davomida ShHTga aʼzo mamlakatlar ekspert doiralari ShHTning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari kabi dolzarb masalalarni, jumladan, ShHTga aʼzo davlatlar ekspert doiralari tomonidan xavfsizlik, iqtisodiyot va transport-logistika sohalarida hamda mavjud muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llari muhokama qilindi.
Tadbirda ishtirokchilar global o‘zgarishlar davrida, ayniqsa, ShHT o‘zgarishlar davrida, yuzaga kelayotgan muammo va muammolarni bartaraf etish uchun muayyan yechimlarni ishlab chiqishni talab qiladigan bunday muhokamalarni turli mamlakatlar ekspertlari o‘rtasida o‘tkazish muhimligini ta’kidladilar. O‘z navbatida xorijlik ishtirokchilar ham mazkur ilmiy tadbir tashkil etilgani uchun minnatdorlik bildirib, doimiy fikr almashishga qiziqish bildirdilar. Mazkur anjuman ShHTni rivojlantirishning dolzarb masalalari va istiqbollarini muhokama qilish uchun o‘ziga xos maydonga aylandi.
Yakunda IXTIning taklif etilgan eksperti N.Das Kundu ushbu ilmiy tadbir tashkil etilgani uchun Institutga o’z minnatdorligini bildirib, ShHT mamlakatlari o‘rtasidagi doimiy muloqot va hamkorlik muhimligini ta’kidladi. Tadbir so‘ngida u tadbir ishtirokchilarini konferensiya natijalari va muhokamalari haqida batafsil ma’ruzalarni nashr etish uchun taqdim etishga undadi.

Успешное завершение международного семинара по региональной безопасности и интеграции в рамках ШОС
23 мая 2024 года в Институте перспективных международных исследований при УМЭД была организована международная конференция на тему "Определение путей региональной безопасности и интеграции в рамках ШОС". Мероприятие собрало экспертов и заинтересованные стороны из Узбекистана, России, Казахстана, Индии, Франции и Киргизии для обсуждения актуальных вопросов региональной безопасности и интеграции в рамках ШОС.
В ходе мероприятия экспертные круги стран ШОС обсудили такие актуальные вопросы, как текущее состояние и перспективы развития ШОС, в т.ч. в сферах безопасности, экономики, транспорта и логистики, а также имеющихся проблемы и пути их преодоления.
В мероприятии участниками была подчеркнута важность проведения подобного рода дискуссий между экспертами различных стран в период глобальных перемен, в особенности, когда ШОС находятся в условиях трансформации, требующая выработать определенные решения в целях преодоления возникающих вызовов и проблем. В свою очередь, зарубежные участники выразили признательность за организацию данного научного мероприятия и заинтересованность в постоянном обмене мнениями. Данная конференция стала уникальной площадкой для обсуждения актуальные вопросы и перспективы развития ШОС.
В конце приглашенный эксперт ИПМИ Н.Дас Кунду выразила благодарность за организацию научного мероприятия и подчеркнула важность постоянного диалога и сотрудничества между странами ШОС. По итогам мероприятия она призвала участников мероприятия отправить свои доклады для дальнейшей публикации, которая подробно описывает результаты и дискуссии конференции.