Toshkent, O’zbekiston – 11-avgust 2024. Joriy yilning 28-iyulidan 8-avgustiga qadar JIDU qoshidagi IXTI Yevropa tadqiqotlari markazi ilmiy xodimi Mushtariy Usmonova Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT), Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (O‘zbekiston), ADA universiteti qoshidagi Taraqqiyot va diplomatiya instituti (Ozarbayjon) va Xoja Ahmad Yasaviy nomidagi xalqaro qozoq-turk universiteti (Qozog‘iston) bilan hamkorlikda Ibn Haldun universiteti (IHU, Turkiya) Haydar Aliyev nomidagi Yevroosiyo tadqiqotlari markazi tomonidan tashkil etilgan “Turk dunyosi uchun yangi davr” xalqaro yozgi maktabida ishtirok etish uchun Istanbul shahrida bo‘ldi.
Ushbu kurs AQSH, Germaniya, Angliya, Xitoy, Eron, Rossiya, Hindiston, Polsha, Pokiston, Bolgariya va TDTga aʼzo 20 ta davlatning o‘quv va ilmiy doiralaridan 60 dan ortiq ishtirokchilarni qamrab oldi.
Yozgi maktabning ochilish marosimida IHU Vasiylik kengashi raisi, professor Irfan Gunduz, Vasiylik kengashi raisi o‘rinbosari Najmeddin Bilol Erdo‘g‘on, TDT Bosh kotibi o‘rinbosari Sadi Jafarov va JIDU O‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov ishtirok etdilar. Keyingi muhokama va ma’ruzalarda JIDU fan va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Gulnoza Ismailova va professor-o‘qituvchilari, bundan tashqari, dunyoning yetakchi ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalarining bir qator yuqori malakali mutaxassislari ma’ruzachi sifatida chiqishlar qildi.
Global va mintaqaviy xavfsizlik, logistika va transport yo‘laklari, ta’lim va gumanitar hamkorlik masalalari, ekologik va iqlim muammolari atroflicha muhokama qilindi. Yozgi maktabning eng dolzarb va jiddiy mavzusi zamonaviy turkiy tillilar makonida o‘zlik (milliy, turkiy, markaziy osiyolik, postsovet o‘zligi) muammosi bo‘ldi. Globallashuv va oʻzaro taʼsir sharoitida madaniy oʻziga xoslikni saqlash muhimligiga eʼtibor qaratildi.
“Turk dunyosi uchun yangi davr” xalqaro yozgi maktabining o‘tkazilishi turkiy dunyo va undan tashqaridagi mamlakatlar o‘rtasida ilmiy hamkorlik va bilim almashinuvini mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi. O‘quv kursi nafaqat asosiy global va mintaqaviy muammolarni muhokama qilish uchun noyob imkoniyat yaratdi, balki turli masalalar bo‘yicha xalqaro muloqotni rivojlantirishga ham hissa qo‘shdi. Tadbirda dolzarb va istiqboldagi muammolarga yechim topish bo‘yicha hamkorlikdagi sa’y-harakatlar muhimligi, ilmiy tadqiqot va ilmiy doiralar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, turli mamlakatlar vakillari o‘rtasida o‘zaro tushunishni chuqurlashtirish muhimligi ta’kidlandi.

Сотрудники УМЭД и ИПМИ приняли участие в летней школе Организации тюркских государств в Университете имени ибн Халдуна (Стамбул, Турция)
Ташкент, Узбекистан – 11 августа 2024. С 28 июля по 8 августа текущего года научный сотрудник Центра европейских исследований ИПМИ при УМЭД Муштарий Усмонова пребывала в г. Стамбул для участия в международной летней школе «Новая эра для Тюркского мира», организованной Центром евразийских исследований имени Гейдара Алиева при Университете имени Ибн Халдуна (УИХ, Турция) при сотрудничестве с Организацией тюркских государств (ОТГ), Университетом мировой экономики и дипломатии (Узбекистан), Институтом развития и дипломатии при Университете ADA (Азербайджан) и Международным казахско-турецким университетом имени Ходжа Ахмеда Ясави (Казахстан).
Контингент данного курса составляли представители научно-исследовательских и академических кругов (более 60 участников) из США, Германии, Англии, Китая, Ирана, России, Индии, Польши, Пакистана, Болгарии и 20 государств-членов ОТГ.
На церемонии открытия летней школы приняли участие председатель попечительского совета УИХ профессор Ирфан Гюндюз, заместитель председателя попечительского совета Наджмеддин Билал Эрдоган, заместитель генерального секретаря ОТГ Сади Джафаров и первый проректор по учебным делам УМЭД Акрам Умаров. На последующих дискуссионных панелях и лекциях в качестве спикеров с докладами выступили проректор по науке и инновациям Гульноза Исмаилова и профессорско-преподавательский состав УМЭД. Помимо того, с лекциями выступил ряд высококвалифицированных экспертов из ведущих образовательных и исследовательских учреждений мира.
Были глубоко рассмотрены глобальные и региональные вызовы безопасности, проблемы логистики и транспортных коридоров, вопросы образования и гуманитарного сотрудничества, экологические и климатические вызовы. Наиболее острой и серьезной темой дискуссий стала проблема идентичности (национальная, тюркская, центральноазиатская, постсоветская идентичности) в современном тюркоязычном пространстве. Внимание акцентировалось на важности сохранения культурной самобытности в условиях глобализации и взаимовлияния.
Проведение международной летней школы «Новая эра для Тюркского мира» стало важным шагом в укреплении научного сотрудничества и обмена знаниями между странами тюркского мира и за его пределами. Учебный курс не только предоставил уникальную возможность для обсуждения ключевых глобальных и региональных вызовов, но и способствовал развитию международного диалога по различным вопросам. Это мероприятие подчеркнуло значимость совместных усилий в поиске решений для текущих и будущих проблем, укрепило связи между исследовательскими и академическими кругами, а также углубило взаимопонимание среди представителей различных стран.