O‘zbekiston va Qirg‘iziston akademik va ekspert hamkorligini mustahkamlamoqda
2024-yil 13-dekabr kuni Bishkekda Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Milliy strategik tashabbuslar instituti rahbariyati va ekspertlari IXTI Antropologiya va konfliktologiya laboratoriyasi mudiri doktor Azamat Seitov bilan uchrashdi. Muhokamalarda Qirg‘iziston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha davlat komissiyasining Diniy vaziyatni o‘rganish markazi mutaxassislari ham ishtirok etdi.
Tadbir davomida tomonlar sotsiologiya, antropologiya, konfliktologiya va identifikatsiya masalalarini o‘rganish kabi muhim yo‘nalishlarda hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar. Uchrashuv ishtirokchilari ikki mamlakat ilmiy muassasalari o‘rtasidagi akademik va ekspert hamkorligini mustahkamlash ahamiyatini ta’kidlab, kelgusidagi hamkorlikka tayyorliklarini bildirdilar. Ilmiy muloqot va tajriba almashishni chuqurlashtirish maqsadida qo‘shma tadqiqotlarning asosiy yo‘nalishlari dastlabki kelishuvga erishildi.
Bir kun avval, 12-dekabr kuni, doktor Seitov Strategik tahlil va prognoz instituti direktori Aman Saliyev bilan uchrashdi. Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklikning izchil rivojlanib borayotgani, shuningdek, ishonchli va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarining mustahkamlanib borayotgani qayd etildi. Tomonlar Markaziy Osiyoning zamonaviy rivojlanish tendensiyalariga alohida e’tibor qaratgan holda ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
Har ikkala uchrashuv ham konstruktiv va o‘zaro ishonch ruhida o‘tib, ilmiy-tadqiqot va ekspert hamkorligini chuqurlashtirish borasidagi o‘zaro intilishni namoyon etdi. Ishtirokchilar O‘zbekiston va Qirg‘iziston tadqiqot markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish mintaqaning akademik salohiyatini rivojlantirish va ikki mamlakat o‘rtasidagi uzoq muddatli sheriklikni mustahkamlashga muhim hissa qo‘shishiga ishonch bildirdilar.

Uzbekistan and Kyrgyzstan strengthen academic and expert co-operation
On 13 December 2024, the management and experts of the National Institute for Strategic Initiatives under the President of the Kyrgyz Republic met with Dr Azamat Seitov, Head of the IAIS Laboratory for Anthropology and Conflict Studies, in Bishkek. The discussion was also attended by experts from the Centre for Religious Studies of the State Commission on Religious Affairs of the Kyrgyz Republic.
During the event, the parties exchanged views on the prospects for joint work in such important areas as sociology, anthropology, conflict and identity studies. The participants of the meeting emphasised the importance of strengthening academic and expert cooperation between scientific institutions of the two countries and expressed readiness for further interaction. The key areas of joint research aimed at deepening the scientific dialogue and exchange of experience were tentatively agreed upon.
The day before, on 12 December, Dr Seitov held a meeting with the Director of the Institute of Strategic Analysis and Forecasting Aman Saliev. The conversation highlighted the consistent development of comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and Kyrgyzstan, as well as the strengthening of trusting and good-neighbourly relations. The two sides discussed prospects of bilateral and regional cooperation with a special focus on contemporary trends in Central Asia's development.
Both meetings were held in a constructive and trusting atmosphere, demonstrating mutual desire to deepen research and expert co-operation. The participants expressed confidence that expanding cooperation between research centres of Uzbekistan and Kyrgyzstan will be an important contribution to the development of the region's academic potential and strengthening the long-term partnership between the two countries.