O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni aloqalarini mustahkamlamoqda: Diplomatik seminarda ikki tomonlama munosabatlar va mintaqaviy xavfsizlik ko‘rib chiqildi
Toshkent, Oʻzbekiston – 2024-yil 23-may kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) tadqiqotchilari va ekspertlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) Diplomatik akademiyasi va Saudiya Arabistoni Podshohligi Shahzoda Saud Al-Faysal nomidagi Diplomatik tadqiqotlar instituti tomonidan tashkil etilgan seminarda ishtirok etdilar.
JIDU o‘quv ishlari bo‘yicha Birinchi prorektori doktor Akram Umarov delegatsiyani samimiy qutlashi bilan tadbirga ijobiy kayfiyat bag‘ishlandi hamda keng qamrovli ma’ruzalar tinglandi, so‘ngra hamkorlik istiqbollari, ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston Respublikasi va Saudiya Arabistoni Podshohligi o‘rtasidagi munosabatlar, shuningdek, har ikki davlat uchun mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashga yondashuvlar. Bundan tashqari, Isroilning mintaqaviy barqarorlikdagi roli va Yaqin Sharqdagi ehtimoliy tahdidlar ko'rib chiqildi.
Birinchi sessiyada har ikki institut vakillari doktor Ali Al-Qarni va doktor Durbek Amanov o‘z institutlarining tuzilishi haqida gapirib, diplomatik kadrlar tayyorlash sohasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar. Ikkala institut ham qoʻshma taʼlim dasturlarini, madaniy tillar almashinuvi tashabbuslarini, shuningdek, tadqiqot va nashrlar almashinuvini yoʻlga qoʻyishga tayyorligini bildirdi. Ikkinchi sessiya O‘zbekiston Respublikasi bilan Saudiya Arabistoni Podshohligi o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy va madaniy-gumanitar munosabatlarni retrospektiv tahlil qilish va rivojlantirishga, erishilgan yutuqlarga alohida e’tibor qaratilib, ikki tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlash yo‘nalishlarini belgilashga bag‘ishlandi.
IXTI direktori oʻrinbosari Shaxboz Axmedov moderatorligida oʻtkazilgan uchinchi sessiya Markaziy Osiyoda mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlashga bagʻishlandi. Unda O‘zbekiston va Saudiya Arabistonining yondashuvlari, shuningdek, Afg‘onistonning mintaqaviy barqarorlikdagi o‘rni va Saudiya Arabistoni oldida turgan muammolar ko‘rib chiqildi. Shahzoda Saud Al Faysal nomidagi Diplomatik tadqiqotlar institutidan doktor Mansor Al Marzoqiy Yaqin Sharqdagi xavfsizlik masalalarini, doktor Akram Umarov esa Markaziy Osiyo davlatlarining mintaqaviy integratsiyasi va uning rivojlanish bosqichlarini tahlil qildi. Har ikki ishtirokchi o‘z mamlakatlari tashqi siyosati yuzasidan fikr va mulohaza almashdi.
JIDU Diplomatik akademiyasi direktori, professor Abdusamat Xaydarov o‘zining yakuniy so‘zida rivojlanishning har qanday shakli uchun mintaqaviy xavfsizlik muhimligini ta’kidladi va bu yo‘nalishda Markaziy Osiyo va Fors ko‘rfazi mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni yorituvchi nashriyot ishlarini taklif qildi. Seminarda O‘zbekiston va Saudiya Arabistonining ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash va mintaqaviy xavfsizlik masalalarini birgalikdagi sa’y-harakatlar orqali hal etish bo‘yicha umumiy majburiyatlari ta’kidlandi.

Узбекистан и Саудовская Аравия укрепляют связи: Дипломатический семинар рассмотрел двусторонние отношения и региональную безопасность
Ташкент, Узбекистан - 23 мая 2024 года исследователи и эксперты Института перспективных международных исследований (ИПМИ) приняли участие в семинаре, организованном Дипломатической академией Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) и Институтом дипломатических исследований принца Сауда Аль-Фейсала Королевства Саудовская Аравия.
Доктор Акрам Умаров, Первый Проректор по учебной части УМЭД, тепло приветствовал делегацию, задав позитивный тон мероприятию, в ходе которого были представлены исчерпывающие доклады с последующим углубленным обсуждением перспектив сотрудничества, развития двусторонних отношений между Республикой Узбекистан и Королевством Саудовская Аравия, а также подходов к региональной безопасности для обеих стран. Кроме того, были рассмотрены роль Израиля в региональной стабильности и потенциальные угрозы на Ближнем Востоке.
В ходе первой сессии представители обоих институтов, д-р Али Аль-Карни и д-р Дурбек Аманов, рассказали о структуре своих институтов и обсудили перспективы сотрудничества в области подготовки дипломатов. Оба института выразили готовность запустить совместные образовательные программы, инициативы по культурному языковому обмену, а также обмену исследованиями и публикациями. Вторая сессия была посвящена ретроспективному анализу и развитию политических, экономических и культурно-гуманитарных отношений между Республикой Узбекистан и Королевством Саудовская Аравия, освещению достигнутого прогресса и определению направлений дальнейшего укрепления двусторонних связей.
Третья сессия, модератором которой выступил заместитель директора ИПМИ Шахбоз Ахмедов, была посвящена обеспечению региональной безопасности в Центральной Азии. На ней были рассмотрены подходы Узбекистана и Саудовской Аравии, а также роль Афганистана в региональной стабильности и вызовы, стоящие перед Саудовской Аравией. Доктор Мансор Аль Марзоки из Института дипломатических исследований принца Сауда Аль Фейсала обсудил проблемы безопасности на Ближнем Востоке, а доктор Акрам Умаров проанализировал региональную интеграцию стран Центральной Азии и этапы ее развития. Оба участника обменялись мнениями и взглядами на внешнюю политику своих стран.
В заключительном слове директор Дипломатической академии УМЭД профессор Абдусамат Хайдаров подчеркнул важность региональной безопасности для любой формы развития и предложил опубликовать работы, освещающие сотрудничество между странами Центральной Азии и Персидского залива в этом направлении. Семинар подчеркнул общую приверженность Узбекистана и Саудовской Аравии к укреплению двусторонних отношений и решению проблем региональной безопасности путем совместных усилий.