O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni aloqalarini mustahkamlamoqda: Diplomatik seminarda ikki tomonlama munosabatlar va mintaqaviy xavfsizlik ko‘rib chiqildi
Toshkent, Oʻzbekiston – 2024-yil 23-may kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) tadqiqotchilari va ekspertlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) Diplomatik akademiyasi va Saudiya Arabistoni Podshohligi Shahzoda Saud Al-Faysal nomidagi Diplomatik tadqiqotlar instituti tomonidan tashkil etilgan seminarda ishtirok etdilar.
JIDU o‘quv ishlari bo‘yicha Birinchi prorektori doktor Akram Umarov delegatsiyani samimiy qutlashi bilan tadbirga ijobiy kayfiyat bag‘ishlandi hamda keng qamrovli ma’ruzalar tinglandi, so‘ngra hamkorlik istiqbollari, ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston Respublikasi va Saudiya Arabistoni Podshohligi o‘rtasidagi munosabatlar, shuningdek, har ikki davlat uchun mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashga yondashuvlar. Bundan tashqari, Isroilning mintaqaviy barqarorlikdagi roli va Yaqin Sharqdagi ehtimoliy tahdidlar ko'rib chiqildi.
Birinchi sessiyada har ikki institut vakillari doktor Ali Al-Qarni va doktor Durbek Amanov o‘z institutlarining tuzilishi haqida gapirib, diplomatik kadrlar tayyorlash sohasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar. Ikkala institut ham qoʻshma taʼlim dasturlarini, madaniy tillar almashinuvi tashabbuslarini, shuningdek, tadqiqot va nashrlar almashinuvini yoʻlga qoʻyishga tayyorligini bildirdi. Ikkinchi sessiya O‘zbekiston Respublikasi bilan Saudiya Arabistoni Podshohligi o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy va madaniy-gumanitar munosabatlarni retrospektiv tahlil qilish va rivojlantirishga, erishilgan yutuqlarga alohida e’tibor qaratilib, ikki tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlash yo‘nalishlarini belgilashga bag‘ishlandi.
IXTI direktori oʻrinbosari Shaxboz Axmedov moderatorligida oʻtkazilgan uchinchi sessiya Markaziy Osiyoda mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlashga bagʻishlandi. Unda O‘zbekiston va Saudiya Arabistonining yondashuvlari, shuningdek, Afg‘onistonning mintaqaviy barqarorlikdagi o‘rni va Saudiya Arabistoni oldida turgan muammolar ko‘rib chiqildi. Shahzoda Saud Al Faysal nomidagi Diplomatik tadqiqotlar institutidan doktor Mansor Al Marzoqiy Yaqin Sharqdagi xavfsizlik masalalarini, doktor Akram Umarov esa Markaziy Osiyo davlatlarining mintaqaviy integratsiyasi va uning rivojlanish bosqichlarini tahlil qildi. Har ikki ishtirokchi o‘z mamlakatlari tashqi siyosati yuzasidan fikr va mulohaza almashdi.
JIDU Diplomatik akademiyasi direktori, professor Abdusamat Xaydarov o‘zining yakuniy so‘zida rivojlanishning har qanday shakli uchun mintaqaviy xavfsizlik muhimligini ta’kidladi va bu yo‘nalishda Markaziy Osiyo va Fors ko‘rfazi mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni yorituvchi nashriyot ishlarini taklif qildi. Seminarda O‘zbekiston va Saudiya Arabistonining ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash va mintaqaviy xavfsizlik masalalarini birgalikdagi sa’y-harakatlar orqali hal etish bo‘yicha umumiy majburiyatlari ta’kidlandi.

Tashkent, Uzbekistan – On May 23, 2024, researchers and experts from the Institute of Advanced International Studies (IAIS) participated in a workshop hosted by the Diplomatic Academy at the University of World Economy and Diplomacy (UWED) and the Prince Saud Al-Faisal Institute for Diplomatic Studies of the Kingdom of Saudi Arabia.
Dr. Akram Umarov, the First Vice Rector for Academic Affairs at UWED, warmly welcomed the delegation, setting a positive tone for the event, which featured comprehensive reports followed by in-depth discussions on the prospects of cooperation, the development of bilateral relations between the Republic of Uzbekistan and the Kingdom of Saudi Arabia, and approaches to regional security for both countries. Additionally, the role of Israel in regional stability and potential threats in the Middle East were examined.
During the first session, representatives from both institutions, Dr. Ali Al Qarni and Dr. Durbek Amanov, provided insights into the structure of their respective institutes and discussed prospects for cooperation in the training of diplomats. Both institutions expressed a willingness to launch collaborative educational programs, cultural language exchange initiatives, and exchanges of research and publications. The second session focused on a retrospective analysis and the development of political, economic, and cultural-humanitarian relations between the Republic of Uzbekistan and the Kingdom of Saudi Arabia, highlighting the progress made and identifying areas for further enhancement of bilateral ties.
The third session, moderated by Mr. Shakhboz Akhmedov, Deputy Director of IAIS, focused on ensuring regional security in Central Asia. It examined the approaches of Uzbekistan and Saudi Arabia and addressed the role of Afghanistan in regional stability, along with the challenges facing Saudi Arabia. Dr. Mansor Al Marzoqui from the Prince Saud Al Faisal Institute for Diplomatic Studies discussed security challenges in the Middle East, while Dr. Akram Umarov analyzed the regional integration of Central Asian countries and its development phases. Both participants exchanged opinions and insights on their respective countries' foreign policies.
In concluding remarks, Prof. Abdusamat Khaydarov, Director of the Diplomatic Academy at UWED, highlighted the importance of regional security for any form of development and proposed the publication of works covering the cooperation between Central Asian and Persian Gulf countries in this regard. The workshop underscored the shared commitment of Uzbekistan and Saudi Arabia to fostering strong bilateral relations and addressing regional security challenges through collaborative efforts.