Toshkent, Oʻzbekiston – 2024-yil 5-iyun kuni Jahon savdo tashkiloti (JST) Bosh direktori doktor Ngozi Okonjo-Iveala Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga (JIDU) tashrif buyurdi. Universitet rahbariyati, tadqiqotchilar, talabalar va Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) aʼzolari ishtirok etgan uchrashuv juda samarali boʻldi. Doktor Okonjo-Iveala taqdimoti ishtirokchilarning jahon savdosi to‘g‘risidagi tushunchalarini boyitdi va O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoni haqida qimmatli ma’lumotlarni taqdim etdi.
JIDU rektori Sodiq Safoyev o‘zining kirish so‘zida oliy martabali mehmonga hurmat-ehtirom bildirib, uning boy ilmiy va amaliy tajribasini alohida ta’kidladi. Uning hissalarini inobatga olib, doktor Okonjo-Iveala JIDU Faxriy doktori unvoni bilan taqdirlandi. Rektor O‘zbekistonning iqtisodiy rivojlanishi uchun erkin savdo va raqobat muhimligini ta’kidlab, mamlakatimizning JSTga a’zo bo‘lish jarayonini zudlik bilan yakunlash zarurligini ta’kidladi.
Doktor Ngozi Okonjo-Iveala Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish intilishlarini qoʻllab-quvvatlashini bildirib, mamlakatda amalga oshirilayotgan savdo-iqtisodiy islohotlarni yuqori baholadi. Mazkur islohotlar va siyosatni amalga oshirishda faol ishtirok etayotgan xalqaro munosabatlar, iqtisod va huquq sohalarida yuqori malakali kadrlar tayyorlashda JIDU muhim o‘rin tutishini ta’kidladi. Bosh direktor O‘zbekiston kabi dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan mamlakatlar uchun JSTga a’zo bo‘lish erkin savdoni ta’minlash, yangi ish o‘rinlari yaratish va iqtisodiy o‘sish uchun muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Uning qoʻshimcha qilishicha, paxta xomashyosining asosiy yetkazib beruvchisi boʻlgan Oʻzbekiston paxta yetishtirishni subsidiyalash masalasi boʻyicha Jahon Savdo Tashkiloti muhokamasiga yangi nuqta’i nazar olib kelishi mumkin. Doktor Okonjo-Iveala, shuningdek, xalqaro oziq-ovqat xavfsizligi, muhim foydali qazilmalarni eksport qilish, global muammolarni hal qilish, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish va halol raqobat sharoitida xalqaro iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish sohasida JSTga aʼzolik Oʻzbekiston uchun ochiladigan yangi imkoniyatlarni qayd etdi.
Tadbir davomida savol-javob bo‘lib, unda iqtisodiy millatchilik va protektsionizmga qarshi kurashda JSTning o‘rni, a’zo mamlakatlarga qisqa muddatli iqtisodiy yo‘qotishlarni uzoq muddatli foyda bilan muvozanatlashda yordam berish kabi muhim mavzular muhokama qilindi. erkin savdoni himoya qilishda yoshlarning ishtiroki istiqbollari. Jahon universitetlarida, jumladan JIDUda JST raislari dasturiga alohida e’tibor qaratildi.
Sodiq Safoyev o‘zining yakuniy so‘zida global chaqiriq va muammolarga qarshi kurashda savdoning ahamiyati, iqtisodiy dinamikani ta’minlashda erkin raqobatning rolini alohida ta’kidladi. U O‘zbekistonning JSTga o‘z vaqtida a’zo bo‘lishiga umid bildirdi va Bosh direktorga tashrifi uchun minnatdorchilik bildirdi.
Doktor Ngozi Okonjo-Iveala bilan uchrashuv O‘zbekistonning xalqaro savdo maydonidagi mavqeini mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi. JST tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi va amalga oshirilayotgan islohotlarning tan olinishi O‘zbekiston to‘g‘ri yo‘lda ekanini tasdiqlaydi. JSTga a’zo bo‘lish iqtisodiy o‘sish, savdo shartlarini yaxshilash va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar ochadi.

Узбекистан на пути в ВТО: визит Генерального директора Всемирной торговой организации в Университет мировой экономики и дипломатии
Ташкент, Узбекистан – 5 июня 2024 года Генеральный директор Всемирной торговой организации (ВТО) доктор Нгози Оконджо-Ивеала посетила Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД). Встреча, в которой приняли участие руководство университета, научные сотрудники, студенты и члены Института перспективных международных исследований (ИПМИ), оказалась весьма продуктивной. Выступление доктора Оконджо-Ивеалы обогатило понимание участниками глобальной торговли и предоставило ценную информацию о процессе вступления Узбекистана в ВТО.
В своей приветственной речи ректор УМЭД Садык Сафоев выразил почтение высокой гостье, подчеркнув ее богатый академический и практический опыт. В знак признания ее вклада доктору Оконджо-Ивеале было присвоено звание Почетного доктора УМЭД. Ректор отметил важность свободной торговли и конкуренции для экономического развития Узбекистана и подчеркнул срочность завершения процесса вступления страны в ВТО.
Д-р Нгози Оконджо-Ивеала выразила свою поддержку стремлению Узбекистана вступить в ВТО, высоко оценив проводимые в стране торгово-экономические реформы. Она отметила важную роль УМЭД в подготовке высококвалифицированных кадров в области международных отношений, экономики и права, которые активно участвуют в реализации этих реформ и политики. Генеральный директор подчеркнула, что для стран без выхода к морю, таких как Узбекистан, вступление в ВТО является критически важной задачей для обеспечения свободной торговли, создания рабочих мест и экономического роста. Она добавила, что Узбекистан, являющийся крупным поставщиком хлопкового сырья, может привнести новый взгляд на обсуждение в ВТО вопроса о субсидировании производства хлопка. Доктор Оконджо-Ивеала также отметила новые возможности, которые откроет для Узбекистана членство в ВТО в области международной продовольственной безопасности, экспорта важнейших полезных ископаемых, решения глобальных проблем, развития цифровой экономики и расширения международного экономического сотрудничества в условиях справедливой конкуренции.
В ходе мероприятия состоялась сессия вопросов и ответов, на которой обсуждались такие важные темы, как роль ВТО в борьбе с экономическим национализмом и протекционизмом, помощь вступающим странам в балансе между краткосрочными экономическими потерями и долгосрочными выгодами, а также перспективы участия молодежи в отстаивании интересов свободной торговли. Особое внимание было уделено программе кафедр ВТО в университетах по всему миру, в том числе в УМЭД.
В своем заключительном слове Садык Сафоев подчеркнул важность торговли в борьбе с глобальными вызовами и проблемами, а также роль свободной конкуренции в обеспечении экономической динамики. Он выразил надежду на своевременное вступление Узбекистана в ВТО и поблагодарил Генерального директора за ее визит.
Встреча с доктором Нгози Оконджо-Ивеала стала важным шагом на пути укрепления позиций Узбекистана на международной торговой арене. Поддержка со стороны ВТО и признание проводимых реформ подтверждают, что Узбекистан находится на правильном пути. Вступление в ВТО откроет новые возможности для экономического роста, улучшения условий торговли и укрепления международного сотрудничества.