IXTIda O‘zbekiston va Xitoyning transport-logistika imkoniyatlari muhokama qilindi
Toshkent, O‘zbekiston – Joriy yilning 15 may kuni JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar Instituti Xitoy Xalq Respublikasining Shanxay ijtimoiy fanlar akademiyasi hamda Fudan universiteti bilan hamkorlikda “Xitoy va O‘zbekistonning transport-logistika imkoniyatlarini o‘zaro bog‘lanishining dolzarb masalalari” mavzusida onlayn konferensiya tashkil etildi.
Tadbir davomida O‘zbekiston va Xitoyning ekspert doiralari “O‘rta koridor”ning o‘zaro bog‘liqligi istiqbollari va muammolari: temir yo‘l tarmoqlarini rivojlantirish hamda Xitoy va Markaziy Osiyo logistikasi o‘rtasidagi aloqalarning hozirgi holati: imkoniyatlar va rivojlanish muammolari kabi dolzarb masalalarni muhokama qilishdi.
Yangi temir va avtomobil yo‘llari qurilishi bilan qo‘llab-quvvatlanadigan infratuzilmani rivojlantirish hududlar o‘rtasidagi aloqani yaxshilash va iqtisodiy faollikni rag‘batlantirish, kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish, ish o‘rinlari yaratish va investitsiyalar uchun yangi imkoniyatlarni ochib berishi aniqlandi. Mutaxassislar transportning turizmga taʼsirini ham muhokama qildilar, transport infratuzilmasini takomillashtirish sayohatni yana-da qulay qiladi, bu esa turistlar oqimining o‘sishiga va xalqlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlashga yordam beradi.
Xulosa qilib O‘zbekiston va Xitoy strategik hamkor davlatlar sifatida iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish barobarida transport-logistika aloqalarini kuchaytirishga ustuvor ahamiyat berishi qayd etildi. Tadbir so‘ngida tomonlar ilmiy hamkorlikni davom ettirish va shu kabi ilmiy muhokamalarni boshqa mavzularda ham davom ettirishga kelishib olishdi.

Tashkent, Uzbekistan – On May 15 this year, the Institute of Advanced International Studies under UWED in cooperation with the Shanghai Academy of Social Sciences and Fudan University of the People’s Republic of China organized an online conference on «Current issues of interconnectivity of transport and logistics capabilities of China and Uzbekistan».
During the event, expert circles of Uzbekistan and China discussed such topical issues as prospects and problems of connecting the Middle Corridor, construction of railway networks and the current state of relations between Uzbekistan and China in the field of transport and logistics, opportunities, and challenges of development.
It was found that infrastructure development, supported by the construction of new railroads and highways, contributes to improved interconnectivity between regions and stimulates economic activity, opening up new opportunities for SME development, job creation and investment attraction. The experts also discussed the tourism impact of transportation, as the improvement of transport infrastructure makes travel more accessible and comfortable, which contributes to the growth of tourist flow and strengthening of cultural ties between nations.
In conclusion, it was noted that Uzbekistan and China, as strategic partners, along with the development of economic cooperation, prioritize strengthening transport and logistics relations. Following the event, the parties agreed to continue bilateral cooperation and such scientific discussions on other topics.