IXTIda O‘zbekiston va Xitoyning transport-logistika imkoniyatlari muhokama qilindi
Toshkent, O‘zbekiston – Joriy yilning 15 may kuni JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar Instituti Xitoy Xalq Respublikasining Shanxay ijtimoiy fanlar akademiyasi hamda Fudan universiteti bilan hamkorlikda “Xitoy va O‘zbekistonning transport-logistika imkoniyatlarini o‘zaro bog‘lanishining dolzarb masalalari” mavzusida onlayn konferensiya tashkil etildi.
Tadbir davomida O‘zbekiston va Xitoyning ekspert doiralari “O‘rta koridor”ning o‘zaro bog‘liqligi istiqbollari va muammolari: temir yo‘l tarmoqlarini rivojlantirish hamda Xitoy va Markaziy Osiyo logistikasi o‘rtasidagi aloqalarning hozirgi holati: imkoniyatlar va rivojlanish muammolari kabi dolzarb masalalarni muhokama qilishdi.
Yangi temir va avtomobil yo‘llari qurilishi bilan qo‘llab-quvvatlanadigan infratuzilmani rivojlantirish hududlar o‘rtasidagi aloqani yaxshilash va iqtisodiy faollikni rag‘batlantirish, kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish, ish o‘rinlari yaratish va investitsiyalar uchun yangi imkoniyatlarni ochib berishi aniqlandi. Mutaxassislar transportning turizmga taʼsirini ham muhokama qildilar, transport infratuzilmasini takomillashtirish sayohatni yana-da qulay qiladi, bu esa turistlar oqimining o‘sishiga va xalqlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlashga yordam beradi.
Xulosa qilib O‘zbekiston va Xitoy strategik hamkor davlatlar sifatida iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish barobarida transport-logistika aloqalarini kuchaytirishga ustuvor ahamiyat berishi qayd etildi. Tadbir so‘ngida tomonlar ilmiy hamkorlikni davom ettirish va shu kabi ilmiy muhokamalarni boshqa mavzularda ham davom ettirishga kelishib olishdi.

Ташкент, Узбекистан – 15 мая текущего года в Институте перспективных международных исследований при УМЭД в сотрудничестве с Шанхайской академией общественных наук и Фуданьским университетом КНР организована онлайн-конференция на тему «Актуальные вопросы взаимосвязи транспортно-логистических возможностей Узбекистана и Китая».
В ходе мероприятия экспертные круги Узбекистана и Китая обсудили такие актуальные вопросы, как перспективы и проблемы соединения «Срединного коридора», строительство железнодорожных сетей и современное состояние отношений Узбекистана и Китая в сфере транспорта и логистики, возможности и проблемы развития.
Было установлено, что инфраструктурное развитие, поддерживаемое строительством новых железнодорожных и автомобильных магистралей, способствует улучшению взаимосвязанности между регионами и стимулирует экономическую активность, открывая новые возможности для развития малого и среднего бизнеса, создания рабочих мест и привлечения инвестиций. Экспертами было обсуждено и туристическое влияние транспортных, поскольку улучшение транспортной инфраструктуры делает путешествия более доступными и комфортными, что способствует росту туристического потока и укреплению культурных связей между народами.
В заключение было отмечено, что Узбекистан и Китай, как стратегические партнеры, наряду с развитием экономического сотрудничества отдают приоритет укреплению транспортно-логистических отношений. По итогам мероприятия стороны договорились продолжить двусторонние сотрудничество и аналогичные научные дискуссии по другим темам.