IXTIda “Tojikistondagi migratsiya paradokslari: yaxshi hayot izlash sari” nomli kitobining taqdimoti bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 20-may kuni JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida Sasseks universiteti tadqiqotchisi (Buyuk Britaniya) Elena Borisovaning ‘Tojikistondagi migratsiya paradokslari: yaxshi hayot izlash sari” nomli kitobining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Tadbirning ochilishida, JIDU o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori – IXTI direktorining o‘rinbosari Akram Umarov Markaziy Osiyo muammolari bo‘yicha yosh tadqiqotchilar orasida qiziqish ortib borayotgani munosabati bilan shu kabi tadbirlarni o‘tkazish muhimligini ta’kidladi.
Kitob taqdimoti davomida Yelena Borisova tojikistonliklarning yaqin xorijiy mamlakatlarga ko‘chib o‘tish omiliga ta’sir qiluvchi ijtimoiy, siyosiy va madaniy rivoyatlar haqida gapirdi.
Tadbir yakunida JIDU talabalari va magistrantlari kitob muallifi bilan Markaziy Osiyodagi migratsiya masalalari bo‘yicha fikr almashish imkoniyatiga ega bo’ldilar.
Ushbu nashr 2024-yil 28-mayda quyidagi veb-saytda yuklab olish mumkin bo‘ladi: https://www.uclpress.co.uk/products/237844

В ИПМИ состоялась презентация книги «Парадоксы миграции в Таджикистане: в поисках хорошей жизни»
20 мая т.г. в Институте перспективных международных исследований при УМЭД состоялась презентации книги «Парадоксы миграции в Таджикистане: в поисках хорошей жизни» исследователя Университета Сассекс (Великобритания) Елены Борисовой. Открывая мероприятие, первый проректор УМЭД по учебной работе – заместитель директора ИПМИ Акрам Умаров отметил важность проведения подобных мероприятий в связи с возрастающим интересом среди молодых исследователей по проблемам Центральной Азии.
В ходе презентации книги, Елена Борисова рассказала о социальных, политических и культурных нарративов, влияющих на фактор миграции таджикистанцев в страны ближнего зарубежья.
В конце мероприятия, студенты и магистранты УМЭД имели возможность обменяться мнениями по вопросам миграции в Центральной Азии с автором книги.
Данная публикация будет доступна в свободном доступе 28 мая 2024 года на следующем сайте: https://www.uclpress.co.uk/products/237844