JIDUda AQShning Toshkentdagi Elchixonasi siyosiy iqtisodiy bo‘limi boshlig‘i Metyu Xabinovskining ochiq darsi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 23 may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida AQShning Toshkentdagi Elchixonasi siyosiy va iqtisodiy bo‘limi boshlig‘i Metyu Xabinovskining “ AQSh tashqi siyosatida O‘zbekistonning o‘rni”mavzusida JIDU talabalari bilan ochiq darsi bo‘lib o‘tdi. Tadbir ochilishida, fan va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Gulnoza Ismoilova O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi dinamikasini to‘laqonli tushunish uchun shu kabi ochiq ma’ruzalar o‘tkazishning muhimligiga e’tibor qaratdi. O‘z navbatida, IXTI Amerikani o‘rganish markazi rahbari Ulugbek Ishanxodjayev mehmonga JIDUdagi Amerika tadqiqotlarining hozirgi holati va ilmiy-pedagogik bazani takomillashtirish bo‘yicha istiqbolli rejalar haqida ma’lumot berdi.
Ma’ruza davomida M. Xabinovski ikki tomonlama munosabatlarning rivojlanishini tarixi, shuningdek, AQShning Markaziy Osiyodagi strategiyasi to‘g‘risida talabalarni xabardor qildi. Xususan, mehmonning ta’kidlashicha, C5 + 1 platformasi AQShning mustaqil, barqaror va himoyalangan Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy integratsiya jarayonlarini tezlashtirishga bo‘lgan qiziqishini tasdiqlaydi. AQSh Elchixonasi vakilining so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston amaliy hamkorlikni kengaytirish maqsadida ikki mamlakat vakillarining tashriflarini faol almashishni asoslaydigan ushbu jarayonlarda lokomotiv bo‘lishi kerak.
Uchrashuvning ikkinchi yarmida talabalar amerikalik diplomatga AQSh qo‘shinlari Afg‘onistondan chiqib ketgandan so‘ng mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash, transport-logistika yo‘llari diversifikatsiyasi va energetika bilan bog‘liq turli savollarni berish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Shuningdek, M. Xabinovski AQSh Oliy o‘quv yurtlarida o‘qishni davom ettirish va almashinuv dasturlari bilan talabalarni xabardor qildi.
Uchrashuv yakunida mehmon ma’ruza tashkilotchilariga iqtidorli yoshlar bilan muloqot qilish imkoniyati uchun minnatdorchilik bildirdi va JIDU bilan akademik hamkorlikni mustahkamlashga qiziqish bildirdi.

UWED hosted a public lecture featuring Matthew Habinowski, the Political/Economic Section Chief at the US Embassy in Tashkent
On May 23,2024 the University of World Economy and Diplomacy hosted a lecture by Matthew Habinowski, Political/Economic Section Chief at the US Embassy in Tashkent, with UWED students on the topic “The vision of Uzbekistan in US foreign policy”. Opening the event, Vice Rector for Science and Innovation Gulnoza Ismailova emphasized the importance of holding such open lectures to better understand the current dynamics of bilateral relations between Uzbekistan and the United States. In turn, the Head of the Center for American Studies at IAIS, Ulugbek Ishankhodjaev, informed the guest about the current state of American studies at UWED and promising plans to improve the scientific and pedagogical base.
During the lecture, M. Habinowski gave a historical overview of the development of bilateral relations, and also informed students about the US Strategy in Central Asia. In particular, the guest noted that the C5+1 platform is a confirmation of the United States’ interest in accelerating regional integration processes for an independent, prosperous and secure Central Asia. According to the representative of the US Embassy, Uzbekistan should become a locomotive in these processes, which is justified by the active exchange of visits between representatives of the two countries in order to expand practical partnership.
In the second half of the meeting, the students had the opportunity to ask the American diplomat various questions related to the problem of ensuring regional security after the withdrawal of troops from Afghanistan, as well as the diversification of transport and logistics routes and energy. M. Habinowski also informed students with educational programs for exchange and continuing education in US universities.
Concluding the meeting, the guest expressed gratitude to the organizers of the lecture for the opportunity to engage with talented young individuals and expressed interest in strengthening academic cooperation with UWED.