JIDUda AQShning Toshkentdagi Elchixonasi siyosiy iqtisodiy bo‘limi boshlig‘i Metyu Xabinovskining ochiq darsi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 23 may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida AQShning Toshkentdagi Elchixonasi siyosiy va iqtisodiy bo‘limi boshlig‘i Metyu Xabinovskining “ AQSh tashqi siyosatida O‘zbekistonning o‘rni”mavzusida JIDU talabalari bilan ochiq darsi bo‘lib o‘tdi. Tadbir ochilishida, fan va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Gulnoza Ismoilova O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi dinamikasini to‘laqonli tushunish uchun shu kabi ochiq ma’ruzalar o‘tkazishning muhimligiga e’tibor qaratdi. O‘z navbatida, IXTI Amerikani o‘rganish markazi rahbari Ulugbek Ishanxodjayev mehmonga JIDUdagi Amerika tadqiqotlarining hozirgi holati va ilmiy-pedagogik bazani takomillashtirish bo‘yicha istiqbolli rejalar haqida ma’lumot berdi.
Ma’ruza davomida M. Xabinovski ikki tomonlama munosabatlarning rivojlanishini tarixi, shuningdek, AQShning Markaziy Osiyodagi strategiyasi to‘g‘risida talabalarni xabardor qildi. Xususan, mehmonning ta’kidlashicha, C5 + 1 platformasi AQShning mustaqil, barqaror va himoyalangan Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy integratsiya jarayonlarini tezlashtirishga bo‘lgan qiziqishini tasdiqlaydi. AQSh Elchixonasi vakilining so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston amaliy hamkorlikni kengaytirish maqsadida ikki mamlakat vakillarining tashriflarini faol almashishni asoslaydigan ushbu jarayonlarda lokomotiv bo‘lishi kerak.
Uchrashuvning ikkinchi yarmida talabalar amerikalik diplomatga AQSh qo‘shinlari Afg‘onistondan chiqib ketgandan so‘ng mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash, transport-logistika yo‘llari diversifikatsiyasi va energetika bilan bog‘liq turli savollarni berish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Shuningdek, M. Xabinovski AQSh Oliy o‘quv yurtlarida o‘qishni davom ettirish va almashinuv dasturlari bilan talabalarni xabardor qildi.
Uchrashuv yakunida mehmon ma’ruza tashkilotchilariga iqtidorli yoshlar bilan muloqot qilish imkoniyati uchun minnatdorchilik bildirdi va JIDU bilan akademik hamkorlikni mustahkamlashga qiziqish bildirdi.

23 мая т.г. в Университета мировой экономики и дипломатии состоялась лекция главы политического и экономического отдела Посольства США в Ташкенте Мэтью Хабиновски со студентами УМЭД на тему «Видение Узбекистана во внешней политики США». Открывая мероприятие, проректор по науке и инновациям Гулноза Исмаилова акцентировала на важность проведения подобных открытых лекций для лучшего понимания текущей динамики двусторонних отношений между Узбекистаном и США. В свою очередь, глава Центра американских исследований ИПМИ Улугбек Ишанходжаев информировал гостя о текущем состоянии американских исследований в УМЭД и перспективными планами по совершенствованию научно-педагогической базы.
В ходе лекции М.Хабиновски сделал исторический обзор развития двусторонних отношений, а также информировал студентов о Стратегии США в Центральной Азии. В частности, гость отметил, что платформа С5+1 является подтверждением заинтересованности Соединенных Штатов в ускорении региональных интеграционных процессов для независимой, процветающей и защищенной Центральной Азии. По мнению представителя Посольства США, Узбекистан должен стать локомотивом в данных процессах, что обосновывают активный обмен визитами представителей двух стран в целях расширения практического партнёрства.
Во второй половине встречи, студенты имели возможность задать американскому дипломату различные вопросы, касающиеся проблемы обеспечения региональной безопасности после вывода войск из Афганистана, а также диверсификации транспортно-логистических путей и энергетики. Также М.Хабиновски проинформировал студентов с образовательными программами для обмена и продолжения обучения в ВУЗах США.
В конце встречи, гость поблагодарил организаторов лекции за возможность общения с талантливой молодежью и выразил заинтересованность в укреплении академического сотрудничества с УМЭД.