2026-yil 26-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) “Markaziy Osiyoning xavfsiz atom kelajagi: yadroviy qurolni tarqatmaslikdan xavflarni boshqarish sari” mavzusida yadro qurolidan xoli hudud bo‘yicha Toshkent muloqoti bo‘lib o‘tdi. Tadbir JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) hamda Montereydagi Middlberi xalqaro tadqiqotlar instituti qoshidagi Jeyms Martin nomidagi Yadroviy qurolni tarqatmaslik muammolarini o‘rganish markazi bilan hamkorlikda Professor Anna Vasilyeva tashabbusi bilan o‘tkazilgan 10-yubiley Monterey simpoziumi doirasida tashkil etildi.
Muloqot o‘zgaruvchan global yadroviy va geosiyosiy landshaft sharoitida Markaziy Osiyoning o‘rnini o‘zgartirish, shuningdek, yadro qurolini tarqatmaslik rejimini mustahkamlash, yadroviy va radiologik xatarlarni kompleks boshqarish mexanizmlarini rivojlantirish, atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish ko‘lamini kengaytirish sharoitida xavfsizlikni ta’minlash hamda mintaqaviy infratuzilmaning yangi tahdidlarga bardoshliligini oshirish masalalariga bag‘ishlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibining birinchi o‘rinbosari, SMTI direktori Eldor Aripov hamda Middlberi xalqaro tadqiqotlar instituti Monterey tashabbusi direktori Anna Vasilyeva tabrik so‘zi bilan chiqish qildi.
Jeyms Martin nomidagi Yadroviy qurolni tarqatmaslik muammolarini o‘rganish markazi direktori Uilyam Klark Potter asosiy ma’ruza bilan so‘zga chiqdi. Uning nutqi global xavfsizlik arxitekturasining o‘zgarishi sharoitida Markaziy Osiyoning o‘rniga hamda yadroviy qurolni tarqatmaslikning an’anaviy rejimdan yadroviy va radiologik xatarlarni boshqarishga doir yanada keng qamrovli yondashuvga o‘tish masalalariga bag‘ishlandi.
Asosiy yo‘nalishlar bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi “O‘zatom” agentligi, O‘zbekiston Fanlar akademiyasining Yadro fizikasi instituti kabi tegishli tuzilmalar, ilmiy-tadqiqot institutlari va xalqaro ekspert hamjamiyati vakillari, shuningdek, xalqaro xavfsizlik, yadroviy qurolni tarqatmaslik va ekologik barqarorlik sohasidagi mutaxassislar ma’ruzalar qildilar.
Mavzuga doir chiqishlar davomida ishtirokchilar tinch atom va yadro energetikasini rivojlantirish sharoitida xavfsizlikni ta’minlash, jumladan, hayotiy siklning barcha bosqichlarida yadroviy va radiatsiyaviy xavfsizlik talablari, avariyalar va texnologik xatarlarning oldini olish, milliy nazorat organlarini rivojlantirish hamda Atom energiyasi bo‘yicha xalqaro agentlik bilan hamkorlik masalalarini muhokama qildilar. Markaziy Osiyoning transport-logistika markaziga aylanishi sharoitida yadroviy va radiologik xatarlarni boshqarishga alohida e’tibor qaratildi.
Toshkent muloqoti Markaziy Osiyoda yadro qurolidan xoli hududning kelajagini muhokama qilish hamda mintaqaning xavfsiz, barqaror va mas’uliyatli atom kelajagini ta’minlashga qaratilgan amaliy yondashuvlarni ishlab chiqish uchun muhim ekspertlar maydoniga aylandi.

26 июня 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялся Ташкентский диалог по зоне, свободной от ядерного оружия, на тему «Безопасное атомное будущее Центральной Азии: от нераспространения к управлению рисками». Мероприятие было организовано Институтом перспективных международных исследований (ИПМИ) при УМЭД совместно с Институтом стратегических и межрегиональных исследований (ИСМИ) при Президенте Республики Узбекистан и Центром исследований в области нераспространения имени Джеймса Мартина при Миддлберийском институте международных исследований в Монтерее в рамках 10-го юбилейного Монтерейского симпозиума, инициированного профессором Анной Васильевой.
Диалог был посвящён трансформации роли Центральной Азии в меняющемся глобальном ядерном и геополитическом ландшафте, а также вопросам укрепления режима нераспространения, развития механизмов комплексного управления ядерными и радиологическими рисками, обеспечения безопасности в условиях расширения мирного использования атомной энергии и повышения устойчивости региональной инфраструктуры к новым вызовам.
С приветственными словами выступили первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса республики Узбекистан, ректор УМЭД Садык Сафаев, первый заместитель секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан, директор ИСМИЭлдор Арипов, а также директор Монтерейской инициативы Миддлберийского института международных исследований Анна Васильева.
С основным докладом выступил директор Центра исследований в области нераспространения имени Джеймса Мартина Уильям Кларк Поттер. Его выступление было посвящено месту Центральной Азии в условиях трансформации глобальной архитектуры безопасности, переходу от традиционного режима нераспространения к более комплексному подходу к управлению ядерными и радиологическими рисками.
С докладами по ключевым направлениям выступили представители профильных структур, научно-исследовательских институтов и международного экспертного сообщества, включая Агентство по атомной энергии при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Институт ядерной физики Академии наук Узбекистана, а также эксперты в области международной безопасности, ядерного нераспространения и экологической устойчивости.
В ходе тематических выступлений участники обсудили обеспечение безопасности в условиях развития мирного атома и ядерной энергетики, включая требования к ядерной и радиационной безопасности на всех этапах жизненного цикла, предотвращение аварий и технологических рисков, развитие национальных регуляторов и взаимодействие с МАГАТЭ. Отдельное внимание было уделено управлению ядерными и радиологическими рисками в условиях трансформации Центральной Азии в транспортно-логистический узел.
Ташкентский диалог стал важной экспертной площадкой для обсуждения будущего зоны, свободной от ядерного оружия, в Центральной Азии и выработки практико-ориентированных подходов к обеспечению безопасного, устойчивого и ответственного атомного будущего региона.