Tafts universiteti (AQSh) Fletcher huquq va diplomatiya maktabi delegatsiyasi bilan uchrashuv
Joriy yilning 15-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida. Amerikaning eng qadimgi xalqaro munosabatlar maktablaridan biri – Medforddagi Tafts universiteti qoshidagi Fletcher maktabining bir guruh o‘qituvchilari va magistrantlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev mehmonlarga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy va siyosiy islohotlarning borishi, ularning rivojlanish sur’ati va dinamikasi haqida so‘zlab berdi. Amerikalik mehmonlar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan jadal o‘zgarishlarni mamnuniyat bilan qayd etdi, buning yaqqol isboti O‘zbekistonning yangilangan Konstitutsiyasi bo‘yicha referendumning muvaffaqiyatli o‘tgani.
Ularning kuzatishlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda mamlakatimizda muhim o‘zgarishlar ro‘y berdi, izchil demokratik islohotlar amalga oshirildi, buning samarasi jamiyatning ilg‘or rivojlanishida yaqqol namoyon bo‘lmoqda. O‘zbekistonliklar ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy o‘zgarishlarning keyingi bosqichiga o‘tishga ishonch bildirmoqda.
Shu kuni Fletcher maktabi ekspertlari va JIDU qoshidagi Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar instituti tadqiqotchilari o‘rtasida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Amerikalik ekspertlar Amerikaning Markaziy Osiyodagi siyosati va uning O‘zbekiston bilan munosabatlari istiqbollari, Rossiya va Xitoyning mintaqadagi o‘rni, AQShning Afg‘onistondagi muvaffaqiyatsizligi sabablari va hokazolarni chuqur tahlil qildilar.
Fletcher maktabining Rossiya va Yevrosiyo dasturi direktori, professor Daniel Dreznerning fikricha, Amerikaning Markaziy Osiyodagi siyosati, xususan, O‘zbekistonga nisbatan siyosati istiqbollari haqida gapirganda, shuni yodda tutish kerakki, “bo‘lishidan qat’i nazar. AQShda 2024-yilda bo‘lib o‘tadigan prezidentlik saylovlari natijalari va unga bog‘liq bo‘lgan boshqa omillar hisobga olinsa, AQShning mintaqaga e’tibori kamaymaydi, aksincha, kuchayadi.

В Университете мировой экономики и дипломатии 15 мая с.г. состоялась встреча с группой преподавателей и магистрантов одной из старейших американских школ международных отношений - The Fletcher School при университете Тафтса в Медфорде.
Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содык Сафоев рассказал гостям о ходе экономических и политических реформ в Узбекистане, о темпах и динамике их развития. Американские гости с удовлетворением отметили интенсивные преобразования в стране, о чем свидетельствует успешное проведение референдума по обновленной Конституции Узбекистана. По их наблюдениям, в последние годы в стране происходили значимые изменения, осуществлялись прогрессивные демократические реформы, результаты которых видны
в поступательном развитии общества. Узбекистанцы демонстрируют уверенность при переходе к очередному этапу социально-политической
и экономической трансформации.
В этот же день состоялся «круглый стол» между экспертами Fletcher School и научными сотрудниками Института перспективных международных исследований при УМЭД. Американские эксперты дали глубокий анализ перспектив американской политики в Центральной Азии и его отношений
с Узбекистаном, роли России и Китая в регионе, причин неудачи США
в Афганистане и т.д.
По мнению директора программы «Россия и Евразия» Школы Флетчера, профессора Даниэль Дрезнера, говоря о перспективах американской политики в ЦА и, в частности, в отношении Узбекистана, следует иметь в виду, что «вне зависимости от исхода президентских выборов в США в 2024 г. и других привходящих факторов, внимание США к региону не уменьшится, а, скорее, даже возрастет.