Tafts universiteti (AQSh) Fletcher huquq va diplomatiya maktabi delegatsiyasi bilan uchrashuv
Joriy yilning 15-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida. Amerikaning eng qadimgi xalqaro munosabatlar maktablaridan biri – Medforddagi Tafts universiteti qoshidagi Fletcher maktabining bir guruh o‘qituvchilari va magistrantlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev mehmonlarga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy va siyosiy islohotlarning borishi, ularning rivojlanish sur’ati va dinamikasi haqida so‘zlab berdi. Amerikalik mehmonlar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan jadal o‘zgarishlarni mamnuniyat bilan qayd etdi, buning yaqqol isboti O‘zbekistonning yangilangan Konstitutsiyasi bo‘yicha referendumning muvaffaqiyatli o‘tgani.
Ularning kuzatishlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda mamlakatimizda muhim o‘zgarishlar ro‘y berdi, izchil demokratik islohotlar amalga oshirildi, buning samarasi jamiyatning ilg‘or rivojlanishida yaqqol namoyon bo‘lmoqda. O‘zbekistonliklar ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy o‘zgarishlarning keyingi bosqichiga o‘tishga ishonch bildirmoqda.
Shu kuni Fletcher maktabi ekspertlari va JIDU qoshidagi Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar instituti tadqiqotchilari o‘rtasida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Amerikalik ekspertlar Amerikaning Markaziy Osiyodagi siyosati va uning O‘zbekiston bilan munosabatlari istiqbollari, Rossiya va Xitoyning mintaqadagi o‘rni, AQShning Afg‘onistondagi muvaffaqiyatsizligi sabablari va hokazolarni chuqur tahlil qildilar.
Fletcher maktabining Rossiya va Yevrosiyo dasturi direktori, professor Daniel Dreznerning fikricha, Amerikaning Markaziy Osiyodagi siyosati, xususan, O‘zbekistonga nisbatan siyosati istiqbollari haqida gapirganda, shuni yodda tutish kerakki, “bo‘lishidan qat’i nazar. AQShda 2024-yilda bo‘lib o‘tadigan prezidentlik saylovlari natijalari va unga bog‘liq bo‘lgan boshqa omillar hisobga olinsa, AQShning mintaqaga e’tibori kamaymaydi, aksincha, kuchayadi.

At the University of World Economy and Diplomacy on May 15 this year. a meeting was held with a group of teachers and undergraduates from one of the oldest American schools of international relations - The Fletcher School at Tufts University in Medford.
First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of UWED Sodyk Safoev told the guests about the course of economic and political reforms in Uzbekistan, about the pace and dynamics of their development. The American guests noted with satisfaction the intensive transformations in the country, as evidenced by the successful holding of a referendum on the updated Constitution of Uzbekistan. According to their observations, significant changes have taken place in the country in recent years, progressive democratic reforms have been carried out, the results of which are visible in the progressive development of society. Uzbekistan demonstrates confidence in the transition to the next stage of socio-political and economic transformation.
On the same day, a round table was held between Fletcher School experts and researchers from the Institute for Advanced International Studies at the UWED. American experts gave an in-depth analysis of the prospects for American policy in Central Asia and its relations with Uzbekistan, the role of Russia and China in the region, the reasons for the failure of the United States in Afghanistan, and so on.
According to the director of the Russia and Eurasia program at the Fletcher School, Professor Daniel Drezner, when speaking about the prospects for American policy in Central Asia and, in particular, in relation to Uzbekistan, one should bear in mind that “regardless of the outcome of the US presidential election in 2024 and other attendant factors, US attention to the region will not decrease, but rather even increase.