Lin Gyotal xonim bilan uchrashuv haqida
2023-yil 12-iyul kuni Yevropa Osiyo tadqiqotlari instituti direktori Lin Gyotal xonim bilan uchrashishdan xursand bo‘ldik.
Bu uchrashuv har ikki tomon uchun qanchalik mazmunli bo‘lganini ta’kidlay olmaymiz. Koʻpincha biz Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyodagi siyosati va uning qanday qilib “toʻkilib, koʻrinmas boʻlib qolgani” haqida gaplashdik.
Gyotal xonim Markaziy Osiyo demografiyasi mutlaqo boshqacha nuqtai nazar bilan turgan yangi avlod ekanligini, bu yosh qatlam aholisi ko'p imkoniyatlarni taqdim etishi bilan o'rtoqlashdi.
Ishtirokchilar Markaziy Osiyo mintaqasi kengroq muloqotlar uchun boshqa imkoniyatlarni ochishi mumkin bo‘lgan samaraliroq kirish nuqtalarini topib, ichki hamkorlikda ishlashi zarurligi to‘g‘risida takidlab o'tdilar.
Uchrashuvni Yevropa tadqiqotlari markazi rahbari Rustam Qayumov, IXTI ilmiy xodimlari Alouddin Komilov va Abbosxon Boboxonov hamda aloqa va hamkorlik bo‘yicha menejeri Shohinaxon Baxromova olib bordi.

On July 12, 2023, we were delighted to meet with Ms. Lin Goethals, Director at the European Institute for Asian Studies.
We can't stress enough how insightful this meeting was for both parties. For the most part, we talked about EU policy in Central Asia and how "it has been trinckling down and become invisible".
Ms.Goethals shared that demography of Central Asia is a new generation that is standing up with a very different point of view, where this young segment population presents so many opportunities.
Participants agreed on the need for Central Asian region to work together internally, finding more effective entry points that can open up other doors for wider dialogue.
The meeting was conducted by the head of the Center for European Studies Rustam Kayumov, IAIS Research Fellows Alouddin Komilov and Abboskhon Bobokhonov and Communications and Partnership Manager Shokhinakhon Bakhromova.