Lin Gyotal xonim bilan uchrashuv haqida
2023-yil 12-iyul kuni Yevropa Osiyo tadqiqotlari instituti direktori Lin Gyotal xonim bilan uchrashishdan xursand bo‘ldik.
Bu uchrashuv har ikki tomon uchun qanchalik mazmunli bo‘lganini ta’kidlay olmaymiz. Koʻpincha biz Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyodagi siyosati va uning qanday qilib “toʻkilib, koʻrinmas boʻlib qolgani” haqida gaplashdik.
Gyotal xonim Markaziy Osiyo demografiyasi mutlaqo boshqacha nuqtai nazar bilan turgan yangi avlod ekanligini, bu yosh qatlam aholisi ko'p imkoniyatlarni taqdim etishi bilan o'rtoqlashdi.
Ishtirokchilar Markaziy Osiyo mintaqasi kengroq muloqotlar uchun boshqa imkoniyatlarni ochishi mumkin bo‘lgan samaraliroq kirish nuqtalarini topib, ichki hamkorlikda ishlashi zarurligi to‘g‘risida takidlab o'tdilar.
Uchrashuvni Yevropa tadqiqotlari markazi rahbari Rustam Qayumov, IXTI ilmiy xodimlari Alouddin Komilov va Abbosxon Boboxonov hamda aloqa va hamkorlik bo‘yicha menejeri Shohinaxon Baxromova olib bordi.

Встреча с г-жой Лин Геталс
12 июля 2023 г. мы были рады встретиться с г-жой Лин Геталс, директором Европейского института азиатских исследований.
Мы не можем не подчеркнуть, насколько важной была эта встреча для обеих сторон. В основном мы говорили о политике ЕС в Центральной Азии и о том, как «она просачивается и становится невидимой».
Г-жа Геталс поделилась, что демография Центральной Азии – это новое поколение, которое выступает с совершенно другой точки зрения, где этот молодой сегмент населения предоставляет так много возможностей.
Участники согласились с тем, что региону Центральной Азии необходимо вести совместную внутреннюю работу, находя более эффективные точки входа, которые могут открыть другие двери для более широкого диалога.
Встречу вели руководитель Центра европейских исследований Рустам Каюмов, научные сотрудники ИПМИ Алоуддин Комилов и Аббосхон Бобохонов, а также менеджер по коммуникациям и партнерству Шохинахон Бахромова.