Professor Huseyin Bagji bilan uchrashuv
2023-yil 8-iyul kuni JIDU rahbariyati va IXTI jamoasi Tashqi siyosat instituti prezidenti prof.Dr.Huseyin Bagji bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Doktor Huseyin Bagji xalqaro munosabatlarni o'z zimmasiga olishi mumkin bo'lgan diplomatlarning keyingi avlodi haqida o'z tashvishi va umidi bilan o'rtoqlashdi, shuning uchun O'zbekiston resurslarni ajratishi va raqobatbardosh salohiyatini oshirishi juda muhim.
Ishtirokchilar Turkiya Respublikasining bu boradagi roli ortib borayotganini anglagan holda Afg‘oniston bo‘yicha IXTI bilan hamkorlikda nashr qilish imkoniyatini ta’kidladilar. Har qanday noaniqlik keltirishi mumkin bo‘lgan barcha qiyinchiliklar va imkoniyatlarni yengishda O‘zbekiston uchun vosita sifatida akademiya maqsadga muvofiq ekani alohida ta’kidlandi.

Встреча с профессором Хусейном Багчи
08 июля 2023 года администрация УМЭД и команда ИПМИ провели встречу с президентом Института внешней политики профессором доктором Хусейном Багчи.
Д-р Хусейн Багчи поделился своими соображениями и надеждой на следующее поколение дипломатов, которые смогут взять на себя международные отношения, поэтому крайне важно, чтобы Узбекистан выделял ресурсы и наращивал конкурентоспособность.
Участники указали на возможность совместной публикации с ИПМИ по Афганистану, осознавая возрастающую роль Турецкой Республики в этом вопросе. Было подчеркнуто, что научное сообщество как инструмент целесообразно для Узбекистана в решении всех возможных проблем и возможностей, которые может принести любая неопределенность.