Professor Mark Basin bilan uchrashuv
2023 yil 8 iyul Prezident saylovida kuzatuvchi sifatida O‘zbekistonga kelgan Uppsala universiteti Rossiya va Yevrosiyo tadqiqotlari instituti ilmiy-tadqiqot direktori, professor Mark Basin bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Biz ushbu institutning JIDU va Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) bilan akademik hamkorligini yo‘lga qo‘yish, jumladan, xalqaro ilmiy loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish, qo‘shma xalqaro tadbirlarni o‘tkazish bo‘yicha qator masalalarni muhokama qildik.
Uchrashuvda JIDU prorektori Gulnoza Ismailova va Xalqaro huquq fakulteti dekani Umid Yakubxo‘jaev, IXTI direktor o‘rinbosari Akram Umarov, Yevropa tadqiqotlari markazi rahbari Rustam Qayumov, ilmiy xodim Abbosxon Boboxonov hamda aloqa va hamkorlik bo‘yicha mutaxassis Shohinaxonlar ishtirok etdilar. Baxromova.

Встреча с профессором Марк Бассином
8 июля 2023г. состоялась встреча с директором по исследованиям Института по российским и евразийским исследованиям Уппсальского университета, профессором Марк Бассином, прибывшим в Узбекистан в качестве наблюдателя за президентскими выборами.
Мы обсудили ряд вопросов по налаживанию академического партнерства данного Института с УМЭД и Институтом перспективных международных исследований (ИПМИ), включая в разработке и осуществлении международных исследовательских проектов и проведение совместных международных мероприятий.
Во встрече приняли участие: от УМЭД - проректор Гулноза Исмаилова
и декан факультета «Международное право» Умид Якубходжаев, от ИПМИ – замдиректора Акрам Умаров, глава Центра европейских исследований Рустам Каюмов, научный сотрудник Аббосхон Бобохонов и специалист по коммуникациям и партнерствам Шохинахон Бахромова.