XSXIning (IWMI) Pokiston bo‘yicha direktori doktor Iskandar Abdullayev bilan uchrashuv
Toshkent, O‘zbekiston – 16-avgust 2024. Suv diplomatiyasi sohasida hamkorlikni kengaytirish borasidagi sa’y-harakatlarni davom ettirishda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori doktor Akram Umarov va Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) direktori o‘rinbosari, janob Shaxboz Axmedov Germaniyaning Gisen universiteti vazifalarini bajarishni tugatayotgan professori va Xalqaro suv xo‘jaligi institutining (International Water Management Institute, IWMI) Pokiston bo‘yicha yangi tayinlangan direktori, shuningdek, IXTI Barqaror rivojlanish markazida tashrif buyuruvchi ekspert doktor Iskandar Abdullayev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv doktor Abdullayevning joriy yilning 5-avgust kuni boshlangan Markaziy Osiyo universitetlari professor-o‘qituvchilari uchun suv diplomatiyasi bo‘yicha treningning ikkinchi haftasida o‘tkazilgan suv resurslarini boshqarishda mintaqaviy hamkorlik bo‘yicha ma’ruzasi arafasida bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda suv diplomatiyasi va tegishli taʼlim sohasidagi tashabbuslarni ilgari surish boʻyicha hamkorlikni mustahkamlash muhimligi taʼkidlandi. Tomonlar mintaqada suv resurslarini boshqarishni takomillashtirishga qaratilgan qo‘shma dastur va loyihalarni yaratish zarurligini muhokama qildi. Bilim va ilg‘or tajriba almashish suv resurslaridan yanada barqaror foydalanishga xizmat qilishi ta’kidlandi. Suv diplomatiyasi sohasida mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha ta’lim dasturlarini ishlab chiqishga alohida e’tibor qaratildi. O‘z navbatida, suv resurslarining uzoq muddatli xavfsizligini ta’minlash uchun bu boradagi mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish taklif etildi.
Doktor Abdullayev, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasida suv muammolarini o‘rganishga kompleks yondashuv zarurligini hamda iqlim o‘zgarishi suv resurslarini tadqiq qilishda e’tiborga olinishi lozim bo‘lgan muhim jihat ekanini ta’kidladi. Mintaqada suv resurslarini yaxshiroq tushunish va samarali boshqarish uchun iqlim o‘zgarishining suv mavjudligi va sifatiga ta’sirini hisobga olish juda muhimligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlik muvaffaqiyatli davom etishiga ishonch bildirdilar va umumiy maqsadlarga erishish yo‘lida muntazam aloqalarni faollashtirish muhimligini ta’kidladilar.

Встреча со страновым директором МИУВР (IWMI) в Пакистане д-ром Искандаром Абдуллаевым
Ташкент, Узбекистан – 16 августа 2024. В продолжение усилий по расширению сотрудничества в области водной дипломатии, первый проректор по учебным делам Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД), доктор Акрам Умаров и заместитель директора Института перспективных международных исследований (ИПМИ), господин Шахбоз Ахмедов, провели встречу с покидающим пост профессора Гисенского университета Германии и вновь назначаемым страновым директором Международного института управления водными ресурсами (International Water Management Institute, IWMI) в Пакистане, доктором Искандаром Абдуллаевым, который также является приглашенным экспертом Центра устойчивого развития ИПМИ.
Встреча состоялась накануне лекции д-ра Абдуллаева по региональному сотрудничеству в управлении водными ресурсами, которая была проведена во вторую неделю тренинга по водной дипломатии для профессорско-преподавательского состава университетов Центральной Азии, начавшегося 5 августа текущего года.
В ходе встречи была подчеркнута важность укрепления сотрудничества в продвижении водной дипломатии и соответствующих образовательных инициатив. Стороны обсудили необходимость создания совместных программ и проектов, направленных на улучшение управления водными ресурсами в регионе. Было отмечено, что обмен знаниями и лучшими практиками может способствовать более устойчивому использованию водных ресурсов. Особое внимание уделили разработке образовательных программ для подготовки специалистов в области водной дипломатии. В свою очередь, было предложено усилить региональное сотрудничество в этой сфере для обеспечения долгосрочной безопасности водных ресурсов.
Д-р Абдуллаев также подчеркнул необходимость комплексного подхода к изучению водных проблем в регионе Центральной Азии. Он отметил, что изменение климата является важным аспектом, который необходимо учитывать при исследовании водных ресурсов. По его мнению, для глубокого понимания и эффективного управления водными ресурсами в этом регионе крайне важно учитывать влияние климатических изменений на доступность и качество воды.
В завершение встречи сторонами выражена уверенность в успешном продолжении взаимовыгодного сотрудничества и подчеркнута важность активизации регулярных контактов для достижения общих целей.