XSXIning (IWMI) Pokiston bo‘yicha direktori doktor Iskandar Abdullayev bilan uchrashuv
Toshkent, O‘zbekiston – 16-avgust 2024. Suv diplomatiyasi sohasida hamkorlikni kengaytirish borasidagi sa’y-harakatlarni davom ettirishda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori doktor Akram Umarov va Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) direktori o‘rinbosari, janob Shaxboz Axmedov Germaniyaning Gisen universiteti vazifalarini bajarishni tugatayotgan professori va Xalqaro suv xo‘jaligi institutining (International Water Management Institute, IWMI) Pokiston bo‘yicha yangi tayinlangan direktori, shuningdek, IXTI Barqaror rivojlanish markazida tashrif buyuruvchi ekspert doktor Iskandar Abdullayev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv doktor Abdullayevning joriy yilning 5-avgust kuni boshlangan Markaziy Osiyo universitetlari professor-o‘qituvchilari uchun suv diplomatiyasi bo‘yicha treningning ikkinchi haftasida o‘tkazilgan suv resurslarini boshqarishda mintaqaviy hamkorlik bo‘yicha ma’ruzasi arafasida bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda suv diplomatiyasi va tegishli taʼlim sohasidagi tashabbuslarni ilgari surish boʻyicha hamkorlikni mustahkamlash muhimligi taʼkidlandi. Tomonlar mintaqada suv resurslarini boshqarishni takomillashtirishga qaratilgan qo‘shma dastur va loyihalarni yaratish zarurligini muhokama qildi. Bilim va ilg‘or tajriba almashish suv resurslaridan yanada barqaror foydalanishga xizmat qilishi ta’kidlandi. Suv diplomatiyasi sohasida mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha ta’lim dasturlarini ishlab chiqishga alohida e’tibor qaratildi. O‘z navbatida, suv resurslarining uzoq muddatli xavfsizligini ta’minlash uchun bu boradagi mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish taklif etildi.
Doktor Abdullayev, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasida suv muammolarini o‘rganishga kompleks yondashuv zarurligini hamda iqlim o‘zgarishi suv resurslarini tadqiq qilishda e’tiborga olinishi lozim bo‘lgan muhim jihat ekanini ta’kidladi. Mintaqada suv resurslarini yaxshiroq tushunish va samarali boshqarish uchun iqlim o‘zgarishining suv mavjudligi va sifatiga ta’sirini hisobga olish juda muhimligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlik muvaffaqiyatli davom etishiga ishonch bildirdilar va umumiy maqsadlarga erishish yo‘lida muntazam aloqalarni faollashtirish muhimligini ta’kidladilar.

Meeting with IWMI Country Director for Pakistan Dr. Iskandar Abdullaev
Tashkent, Uzbekistan – 16 August 2024. In continuation of efforts to expand cooperation in the field of water diplomacy, the First Vice Rector for Academic Affairs of the University of World Economy and Diplomacy (UWED), Dr Akram Umarov, and the Deputy Director of the Institute for Advanced International Studies (IAIS), Mr Shakhboz Akhmedov, held a meeting with Dr Iskandar Abdullaev, Outgoing Professor at the University of Giesen, Germany, and newly appointed Country Director of the International Water Management Institute (IWMI) in Pakistan, who is also a visiting expert at IAIS Sustainable Development Centre.
The meeting took place on the eve of Dr Abdullaev’s lecture on regional cooperation in water resources management, which was held during the second week of the water diplomacy training for teaching staff of Central Asian universities, which started on 5 August this year.
During the meeting, the importance of strengthening cooperation in promoting water diplomacy and relevant educational initiatives was emphasised. The parties discussed the need to establish joint programmes and projects aimed at improving water resources management in the region. It was noted that exchange of knowledge and best practices can contribute to more sustainable use of water resources. Special attention was paid to the development of educational programmes for training specialists in the field of water diplomacy. In turn, it was proposed to strengthen regional co-operation in this sphere to ensure long-term water security.
Dr Abdullaev also stressed the need for an integrated approach to studying water problems in the Central Asian region. He noted that climate change is an important aspect to be taken into account in the study of water resources. In his opinion, it is crucial to consider the impact of climate change on water availability and quality for deep understanding and effective management of water resources in this region.
At the end of the meeting, the parties expressed confidence in successful continuation of mutually beneficial cooperation and emphasised the importance of intensifying regular contacts to achieve common goals.