Joriy yilning 22-fevral kuni Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri oʻrinbosari Shahlo Turdikulova boshchiligidagi vazirlik mutasaddilari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrif buyurib, universitet rahbariyati, professor-oʻqituvchilar va talabalar bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Uchrashuvni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti oʻquv ishlari boʻyicha birinchi prorektori Durbek Amanov ochib berib, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 27-iyuldagi “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-330-sonli qarori ijrosi yuzasidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida amalga oshirilgan ishlar va kelgusidagi rejalar boʻyicha taqdimot qildi.
Oʻz nutqida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri boshchiligida oʻtkazilgan yigʻilish bayonlarida belgilangan topshiriqlarning ijro holati haqida ham batafsil maʼlumotlar berib oʻtdi.
Shundan soʻng, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri oʻrinbosari Shahlo Turdikulova soʻzga chiqib, vazirlikning oldida turgan ustuvor vazifalar, hamda 2023-yil uchun istiqbolli rejalar, jumladan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 25-yanvardagi “Respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyatini samarali yoʻlga qoʻyishga doir birinchi navbatdagi tashkiliy chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF-14-son farmoni ijrosini ta’minlash yuzasidan oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ishlar, ayniqsa, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi negizida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi tashkil etilganligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi negizida Innovatsion rivojlanish agentligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazi negizida Bilim va malakalarni baholash agentligi hamda Oliy attestatsiya komissiyasi Vazirlar Mahkamasi boʻysinuvidan vazirlik tizimiga oʻtkazilganligi haqida maʼlumot berib oʻtdi.
Uchrashuv davomida ishtirokchilar tomonidan universitetda taʼlim hamda ilm-fan sohalarini takomillashtirishga doir oʻz fikr-mulohazalarini bildirib oʻtdi.
Universitet talabalari bilan jonli muloqot oʻtkazilib, muloqot ochiq va doʻstona-samimiy ruhda oʻtdi. Uchrashuv davomida talabalar oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi hamda universitet professor-oʻqituvchilari va talabalar tomonidan taʼlim tizimiga oid quyidagi takliflar ilgari surildi.
Jumladan:
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Talabalar Kengashi qoshida tashkil etilgan “TedX club”, “UWED Book club” hamda “Ezgu niyat elchisi” loyihalarini faoliyatini ommalashtirish maqsadida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda ushbu loyihani ommalashtirish;
Universitet sport klubi qoshida tashkil etilgan “JIDU shaxmat klubi” koordinatorligida respublikamizning boshqa oliy taʼlim muassasalarida ham shaxmat klublarini ochish;
Regbi sport turnirini talaba-yoshlar orasida ommalashtirish kabi takliflar ilgari surildi.
Uchrashuv yakunida vazir oʻrinbosari Shahlo Turdikulova universitetning 2022-yilda erishilgan natijalar yuzasidan fikr bildirib, 2023-yilda amalga oshiriladigan ishlar “Yoʻl xaritasi”ga doir fikr-mulohazalarini bildirdi.
Shuningdek, tashrif davomida vazir oʻrinbosari Shahlo Turdikulova universitetda yoʻlga qoʻyilgan taʼlim-tarbiya jarayoni hamda talabalarning bilim olishi, professor-oʻqituvchilar hamda tadqiqotchilarning ilmiy faoliyat olib borishi uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.

22 февраля текущего года сотрудники Министерства во главе с заместителем министра высшего образования, науки и инноваций Шахло Турдикуловой посетили Университет мировой экономики и дипломатии и провели встречу с руководством университета, профессорско-преподавательским составом и студентами.
Заседание открыл первый проректор по учебной работе Университета мировой экономики и дипломатии Дурбек Аманов, и в связи с реализацией постановления Президента Республики Узбекистан ПП-330 от 27 июля 2022 года «О мерах планомерно реформирования деятельности Университета мировой экономики и дипломатии» выступил с докладом о проделанной работе и планах на будущее в Университете мировой экономики и дипломатии.
В своем выступлении он подробно проинформировал выполнение задач, указанных в протоколе совещания, проведенного под руководством министра высшего образования, науки и инноваций.
После этого выступила заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Шахло Турдикулова, которая рассказала о первоочередных задачах, стоящих перед Министерством, а также перспективных планах на 2023 год, в том числе о работах, проводимых в нашей стране в сфере высшего образования, науки и инноваций в целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан ПП-14 от 25 января 2023 года «О первоочередных организационных мероприятиях по налаживанию эффективной деятельности республиканских исполнительных органов власти», в частности, о создании Агентства инновационного развития при Министерстве инновационного развития, Агентства оценки знаний и навыков при Государственном центре тестирования при Кабинете Министров, Высшей аттестационной комиссии при Кабинете Министров к министерской системе.
В ходе встречи участники высказали свое мнение о совершенствовании образования и науки в университете.
Со студентами вуза состоялся живой диалог, причем общение проходило в открытой и дружеской атмосфере. В ходе встречи студенты получили ответы на свои вопросы, а преподаватели и студенты вуза внесли следующие предложения по системе образования:
Опубликовать данный проект совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций в целях популяризации деятельности проектов «Клуб TedX», «Книжный клуб УМЭД» и «Посол доброй воли», организованных при Студенческом совете Университета мировой экономики и дипломатии;
Открыть шахматные кружки в других высших учебных заведениях нашей республики при координации «Шахматного клуба УМЭД», созданного при университетском спортивном клубе;
Были выдвинуты такие предложения, как популяризация спортивного турнира по регби среди студентов.
В завершение встречи заместитель министра Шахло Турдикулова прокомментировала результаты университета, достигнутые в 2022 году, и «Дорожную карту» работ, которые предстоит реализовать в 2023 году.
Также в ходе визита заместитель министра Шахло Турдикулова ознакомилась с налаженным в университете учебным процессом и условиями, созданными для обучения студентов, научной деятельности преподавателей и научных сотрудников.