Bu hafta biz Frontier Talks platformamizning navbatdagi sessiyasini IXT Osiyo-Tinch okeani mintaqasini oʻrganish markazi va Xitoy tadqiqotlari dasturi rahbari doktor Abbos Boboxonov boshchiligidagi seminar bilan o‘tkazamiz.
Doktor Boboxonovning taqdimoti Markaziy Osiyo jamiyatlarida Xitoyni idrok etishning rivojlanishiga bag‘ishlanadi, bunda Xitoyga qarshi kayfiyatlarning o‘sishi va saqlanib qolishiga alohida e’tibor qaratiladi. Xitoy “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida mintaqadagi iqtisodiy va infratuzilmaviy ishtirokini sezilarli darajada kengaytirganiga qaramay, jamiyatning munosabati har doim ham hukumatning Pekin bilan hamkorlik qilishga bo‘lgan ishtiyoqini aks ettirmaydi.
Ushbu sessiyada biz Markaziy Osiyo aholisining turli qatlamlari orasida Xitoyga nisbatan shubhali va ba’zan ochiqdan-ochiq dushmanlik munosabatini keltirib chiqargan omillarning murakkab o‘zaro ta’sirini ko‘rib chiqamiz. Bir qator xalqaro tadqiqotlar, tashqi tahlillar va qiyosiy misollarga tayanib, doktor Boboxonov tarixiy meros, millatchilik g‘oyalari, ijtimoiy-iqtisodiy beqarorlik hamda tashqi ommaviy axborot vositalari va geosiyosiy narrativlarning ta’siri Xitoyni mintaqadagi kuchli, ammo ko‘pincha ishonchsiz o‘yinchi sifatida qabul qilinishini qanday shakllantirgani haqida fikr yuritadi.
Ma’ruza tashqi nuqtai nazarni taqdim etib, kuzatuvchilarning Markaziy Osiyodagi Xitoyga qarshi kayfiyatlarning ildizlarini qanday talqin qilayotganini va bu qarashlar mintaqaning Xitoy bilan kelajakdagi munosabatlari uchun qanday ahamiyatga ega bo‘lishi mumkinligini chuqurroq tushunishga yordam beradi.
Markaziy Osiyodagi xalqaro munosabatlar, mintaqaviy siyosiy psixologiya va Xitoyning global imiji bilan qiziquvchi barcha insonlarni ushbu intellektual munozarada ishtirok etishga taklif etamiz.

На этой неделе мы проведем очередную сессию нашей платформы Frontier Talks с семинаром под руководством доктора Аббоса Бобохонова, руководителя Центра азиатско-тихоокеанских исследований и Программы китайских исследований ИПМИ.
Презентация доктора Бобохонова будет посвящена эволюции восприятия Китая в обществах Центральной Азии, с особым акцентом на рост и сохранение антикитайских настроений. Несмотря на то, что Китай значительно расширил свое экономическое и инфраструктурное присутствие в регионе в рамках инициативы «Пояс и путь», отношение общества не всегда отражает энтузиазм правительства по поводу взаимодействия с Пекином.
На этой сессии мы рассмотрим сложное взаимодействие факторов, которые способствовали скептическому, а порой и открытому враждебному отношению к Китаю среди различных слоев населения Центральной Азии. Опираясь на ряд международных исследований, внешний анализ и сравнительные примеры, д-р Бобохонов рассмотрит, как историческое наследие, националистические дискурсы, социально-экономическая неуверенность и влияние внешних СМИ и геополитических нарративов сформировали восприятие Китая как мощного, но зачастую недоверчивого игрока в регионе.
Предлагая взгляд со стороны, доклад поможет глубже понять, как внешние наблюдатели интерпретируют корни антикитайских настроений в Центральной Азии, и что эти представления могут означать для будущего взаимодействия региона с Китаем.
Мы приглашаем всех, кто интересуется международными отношениями в Центральной Азии, региональной политической психологией и глобальным имиджем Китая, принять участие в этой интеллектуальной дискуссии.