Frontier Talks 2026-yilgi dasturi
Bilim almashinuviga oid tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash va ochiq jamoatchilik muloqotini yo‘lga qo‘yish borasidagi sa’y-harakatlarimiz doirasida “Frontier Talks” muloqotlar seriyasining 2026-yilgi dasturini mamnuniyat bilan e’lon qilamiz. So‘nggi yillarda “Frontier Talks” loyihasi muhim xalqaro voqealarni o‘z vaqtida va mazmunli muhokama qilish uchun nufuzli platformaga aylandi. U o‘zgaruvchan global kun tartibi hamda uning O‘zbekiston va butun mintaqa uchun ahamiyatini tahlil qilish maqsadida olimlar, amaliyotchilar, diplomatlar va siyosatshunos ekspertlarni bir davraga jamlab kelmoqda.
2026-yilgi dastur ham bu an’anani davom ettirgan holda, dolzarb geosiyosiy, iqtisodiy va strategik masalalarga bag‘ishlangan turfa xil ekspert muhokamalarini taqdim etadi. Ommaviy muloqotlar va mavzuli munozaralar orqali “Frontier Talks” xalqaro siyosatdagi o‘zgarishlar, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik, energetika diplomatiyasi, xavfsizlik dinamikasi hamda global boshqaruv arxitekturasidagi transformatsiyalarni ko‘rib chiqadi. Yangi e’lon qilingan dastur IXTI’ning tanqidiy munozaralarni rag‘batlantirish, ilmiy hamkorlikni kengaytirish hamda milliy va xalqaro ekspert hamjamiyatlari o‘rtasida muloqot uchun yangi imkoniyatlar yaratish borasidagi keng qamrovli sa’y-harakatlarini aks ettiradi.
Yangi mavsumda yetakchi ilmiy muassasalar, tahliliy markazlar va diplomatik doiralarning taniqli ma’ruzachilari ishtirok etishi kutilmoqda. Ularning fikr-mulohazalari zamonaviy xalqaro muhitni shakllantirayotgan muammo va imkoniyatlarni chuqurroq anglashga xizmat qiladi. “Frontier Talks” turli mintaqaviy va ilmiy yondashuvlarga ega ekspertlarni bir joyga to‘plash orqali nafaqat ilmiy tajriba almashinuvini boyitishni, balki O‘zbekistonda dalillarga asoslangan muhokamalarni qo‘llab-quvvatlashda amaliy siyosatga yo‘naltirilgan tadqiqotlarning rolini kuchaytirishni ham maqsad qilgan.

Расписание «Frontier Talks» на 2026 год
В рамках нашей постоянной приверженности инициативам по обмену знаниями и конструктивному общественному диалогу мы рады объявить расписание серии «Frontier Talks» на 2026 год. За последние несколько лет «Frontier Talks» стала важной платформой для актуальных и содержательных дискуссий по ключевым международным событиям, объединяя ученых, практиков, дипломатов и экспертов в области политики для анализа меняющейся глобальной повестки дня и ее последствий для Узбекистана и всего региона.
Программа на 2026 год продолжит эту традицию, предлагая разнообразный набор экспертных бесед, посвященных актуальным геополитическим, экономическим и стратегическим вопросам. В рамках серии публичных лекций и тематических дискуссий «Frontier Talks» будут рассматриваться текущие преобразования в международной политике, региональная взаимосвязанность, энергетическая дипломатия, динамика безопасности и меняющаяся архитектура глобального управления. Недавно объявленное расписание отражает более широкие усилия ИПМИ по стимулированию критической дискуссии, расширению академического взаимодействия и созданию более широких возможностей для диалога между национальными и международными экспертными сообществами.
Ожидается, что в предстоящем сезоне выступят выдающиеся докладчики из ведущих академических учреждений, аналитических центров и дипломатических кругов, чьи идеи будут способствовать более глубокому пониманию вызовов и возможностей, определяющих современную международную обстановку. Собрав экспертов с разнообразными региональными и дисциплинарными точками зрения, «Frontier Talks 2026» стремится не только обогатить научный обмен, но и укрепить роль ориентированных на политику исследований в поддержке дискуссий, основанных на фактах, в Узбекистане.