Afg'oniston: zamonaviy o'zgarishlar va muqobil istiqbollar
Bu yillik muhim hisobot, jumladan, 13 ta siyosiy maʼlumotnoma Afgʻoniston va uning atrofida sodir boʻlayotgan voqealar va oʻzgarishlarga muqobil koʻrinishni taqdim etadi, bunda oʻz vaqtida va muhim mavzuli va mintaqaviy yondashuvlarga ustunlik beradi. Shubhasiz, Tolibonning 2021-yil avgustida hokimiyat tepasiga tez ko‘tarilishi va ularning mavqeini mustahkamlash bo‘yicha keyingi choralar Afg‘onistonning qo‘shnilari bilan munosabatlarni qayta shakllantirdi.
Tematik tahlillar terrorizm va ekstremizm, gumanitar inqirozlar, transmilliy jinoyatlar, shuningdek, Afg‘onistondan kelib chiqadigan siyosiy va ijtimoiy muammolar kabi muhim masalalarni qamrab oladi. Bundan tashqari, Tolibon hukumatining mamlakatning iqtisodiy ahvolini tartibga solish bo'yicha muntazam sa'y-harakatlari chuqur tahlil qilinadi. Hisobot, shuningdek, Afg‘onistonning yaqin va uzoq qo‘shnilar o‘rtasidagi transport kommunikatsiyalari markazi sifatidagi rolini o‘rganadi.
Siyosat hisobotlari transchegaraviy suv muammolari va Afg'oniston va uning qo'shnilari o'rtasidagi chegara mojarolari kabi paydo bo'layotgan xavotirlarga urg'u beradi. Bundan tashqari, hisobotda Afg‘onistonning an’anaviy hamkorlardan uzoqlashgan muqobil transport yo‘lagi sifatida Markaziy Osiyo respublikalari (MRH) uchun ahamiyati ortib borayotgani ta’kidlanadi. Bir nechta maqolalar Tolibon bilan rasmiy munosabatlarni o'rnatishga turlicha yondashuvlar hukmron bo'lgan qiyin xalqaro muhitda CARning Afg'onistonga nisbatan pragmatik tashqi siyosatini baholaydi.

Афганистан: современные события и альтернативные перспективы
Этот ежегодный флагманский доклад, включающий 13 аналитических обзоров, предлагает альтернативный взгляд на события и события в Афганистане и вокруг него, отдавая приоритет своевременным и значимым тематическим и региональным подходам. Очевидно, что быстрый приход Талибана к власти в августе 2021 года и последующие меры по укреплению их позиций изменили отношения с соседями Афганистана.
Тематический анализ охватывает такие важные проблемы, как терроризм и экстремизм, гуманитарные кризисы, транснациональная преступность, а также политические и социальные проблемы, возникающие в Афганистане. Кроме того, глубоко анализируются спорадические усилия правительства Талибана по регулированию экономической ситуации в стране. В докладе также исследуется роль Афганистана как центра транспортных коммуникаций между его непосредственными и дальними соседями.
В аналитических обзорах освещаются возникающие проблемы, такие как проблемы трансграничных водных ресурсов и пограничные конфликты между Афганистаном и его соседями. Кроме того, в докладе подчеркивается растущая важность Афганистана для республик Центральной Азии (ЦАР) как альтернативного транспортного коридора, диверсифицирующегося от традиционных партнеров. В нескольких статьях оценивается прагматичная внешняя политика ЦАР в отношении Афганистана на фоне сложной международной обстановки, в которой преобладают различные подходы к установлению официальных отношений с Талибаном.
В целом, в докладе идеи представлены в ортодоксальной, но легко понятной манере, а исторические события расположены в хронологическом порядке, чтобы помочь понять современные события.