Energetika diplomatiyasi va geosiyosat markazi rahbari Hayotjon Ibragimov Ozarbayjonning Trend agentligiga bergan sharhida “Markaziy Osiyo – Ozarbayjon” “yashil” energetika yo‘lagi loyihasi O‘zbekistonning strategik ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligini ta’kidladi. Uning aytishicha, yaqin kelajakda ushbu tashabbusga yangi ishtirokchilarning rasman qo‘shilishini kutish mumkin, chunki elektr energiyasiga talab ortib borayotgan sharoitda bir qator davlatlar bunga qiziqish bildirmoqda. Mutaxassis ta’kidlashicha, dastlabki hisob-kitoblar O‘zbekiston va Qozog‘istonda qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan energiya ishlab chiqarishning tez sur’atda o‘sishi va Yevropada “yashil” elektr energiyasiga bo‘lgan barqaror talab sharoitida loyihaning yuqori istiqbolli ekanligini tasdiqlaydi. 2024-yil noyabr oyida Bokuda COP29 doirasida imzolangan Ozarbayjon, Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasidagi “yashil” energiyani ishlab chiqarish va uzatish bo‘yicha strategik sheriklik to‘g‘risidagi bitim energetika tizimlarining integratsiyasi va Yevropa Ittifoqiga toza energiya eksportining yangi tuzilmasini shakllantirishda muhim bosqich bo‘ldi.
Ibragimov Ozarbayjonning O‘zbekiston uchun ham an’anaviy energiya resurslari, ham qayta tiklanadigan energiyani xalqaro bozorlarga eksport qilishda asosiy hamkor bo‘lishi mumkinligini alohida ta’kidladi. Uning fikricha, ikki tomonlama hamkorlikning eng istiqbolli yo‘nalishlaridan biri neft va gaz tashish sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish va eksport yo‘nalishlarini rivojlantirishdir. Bunda Ozarbayjon qulay geografik joylashuv va rivojlangan infratuzilmaga ega bo‘lib, jumladan Yevropa Ittifoqi bozoriga chiqishni ta’minlaydigan strategik tranzit markazi vazifasini bajaradi. Shu bilan birga, Boku va Toshkent o‘rtasidagi hamkorlikning muhim tarkibiy qismi qayta tiklanadigan energiya sohasidagi hamkorlikka aylanmoqda: ikkala mamlakat ham quyosh, shamol va gidroenergetikaga faol sarmoya kiritmoqda. Bu esa qo‘shma loyihalar, texnologiyalar va tajriba almashish, uzoq muddatli istiqbolda esa vodorod energetikasini rivojlantirish uchun imkoniyatlar yaratadi.
Ekspert, shuningdek, “Yashil energetika yo‘lagi” va keng qamrovli energetika hamkorligi nafaqat eksport yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish vositasi, balki mintaqaning energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilish harakatlantiruvchisi ekanligiga e’tibor qaratdi. Gap elektr stansiyalari, uzatish va taqsimlash tarmoqlarini yangilash, energiya tizimlarini boshqarish uchun raqamli yechimlarni joriy etish bo‘yicha qo‘shma sa’y-harakatlar, shuningdek, qayta tiklanadigan energiya manbalari va infratuzilma sohasidagi yirik loyihalarni moliyalashtirish uchun qo‘shma investitsiya fondlarini tashkil etish, jumladan suv osti kabellarini rivojlantirish va O‘rta koridor rolini kuchaytirish haqida bormoqda. Ibragimovning so‘zlariga ko‘ra, Ozarbayjonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvidagi ishtiroki va mintaqaviy energetika kun tartibidagi faol roli o‘zaro hamkorlikning yangi shaklini yaratmoqda, bunda Markaziy Osiyo mamlakatlari Janubiy Kavkaz bilan yanada yaqinroq integratsiyalashmoqda. Bu nafaqat O‘zbekiston va umuman mintaqaning energetik xavfsizligi va suverenitetini mustahkamlaydi, balki ularning global iqtisodiy tizimdagi mavqeini ham oshiradi.

Руководитель Центра энергетической дипломатии и геополитики Хаётжон Ибрагимов в своих комментариях азербайджанскому агентству Trend подчеркнул, что проект коридора «зелёной» энергии «Центральная Азия – Азербайджан» входит в число стратегических приоритетов Узбекистана. По его словам, уже в ближайшее время можно ожидать официального присоединения новых участников к этой инициативе, поскольку целый ряд стран проявляет растущий интерес на фоне увеличивающегося спроса на электроэнергию. Предварительные расчёты, как отметил эксперт, подтверждают высокую перспективность проекта в условиях быстрого роста генерации из возобновляемых источников энергии в Узбекистане и Казахстане и устойчивого спроса на «зелёную» электроэнергию в Европе. Подписанное в Баку в ноябре 2024 года в рамках COP29 соглашение о стратегическом партнёрстве между Азербайджаном, Казахстаном и Узбекистаном по производству и передаче «зелёной» энергии стало важной вехой в интеграции энергетических систем и формировании новой архитектуры экспорта чистой энергии в ЕС.
Отдельно Ибрагимов отметил, что Азербайджан способен стать для Узбекистана ключевым партнёром по экспорту как традиционных энергоресурсов, так и возобновляемой энергии на международные рынки. Он подчеркнул, что одним из наиболее перспективных направлений двустороннего взаимодействия является углубление сотрудничества в сфере транспортировки нефти и газа и развитие экспортных маршрутов, где Азербайджан, обладая выгодным географическим положением и развитой инфраструктурой, играет роль стратегического транзитного узла, обеспечивающего выход в том числе на рынок Европейского союза. При этом важной составляющей партнёрства Баку и Ташкента становится кооперация в сфере ВИЭ: обе страны активно инвестируют в солнечную, ветровую и гидроэнергетику, что открывает возможности для совместных проектов, обмена технологиями и опытом, а в долгосрочной перспективе — для развития водородной энергетики.
Эксперт также обратил внимание на то, что «Зелёный энергетический коридор» и более широкое энергетическое сотрудничество являются не только инструментами диверсификации экспортных маршрутов, но и драйверами модернизации энергетической инфраструктуры региона. Речь идёт о совместных усилиях по обновлению электростанций, сетей передачи и распределения, внедрению цифровых решений для управления энергосистемами, а также о возможном создании совместных инвестиционных фондов для финансирования крупных проектов в сфере ВИЭ и инфраструктуры, включая развитие подводных кабелей и укрепление роли Среднего коридора. По словам Ибрагимова, участие Азербайджана в Консультативной встрече глав государств Центральной Азии и его активная роль в региональной энергетической повестке создают новый формат взаимодействия, в котором страны Центральной Азии теснее интегрируются с Южным Кавказом. Это не только усиливает энергетическую безопасность и суверенитет Узбекистана и региона в целом, но и укрепляет их позиции в глобальной экономической системе.