Ozarbayjon Sharq va G‘arb o‘rtasidagi transport va energetika oqimlarining asosiy birlashtiruvchisiga aylanmoqda
24 Noyabr 2025
Energetika diplomatiyasi va geosiyosat markazi rahbari Hayotjon Ibragimov Ozarbayjonning “AZERTAC” axborot agentligiga bergan intervyusida Ozarbayjonning Sharq va G‘arb o‘rtasidagi transport va energiya oqimlarini birlashtiruvchi asosiy davlat sifatidagi o‘rni tobora kuchayib borayotganini ta’kidladi. U Olot xalqaro dengiz savdo portidagi yirik loyihalar va ko‘p tarmoqli logistika markazlarini rivojlantirish nafaqat mamlakatning qulay geostrategik joylashuvidan maksimal darajada foydalanishga, balki Yevroosiyoda yangi transport va energetika tizimining shakllanishiga ham hissa qo‘shayotganini qayd etdi. Ibragimovning fikricha, Ozarbayjon endi shunchaki tranzit mamlakat emas, balki mintaqaning logistika va energetika xaritasini qayta shakllantiruvchi strategik ishtirokchiga aylangan.
Mutaxassis Ozarbayjon-O‘zbekiston munosabatlarida sifat jihatidan yangi bosqichga erishilganini, hamkorlik tranzitdan tashqari energetika sohasi, “yashil” energetika bo‘yicha qo‘shma loyihalar va energetika tizimlarini muvofiqlashtirish kabi yo‘nalishlarda rivojlanayotganini ta’kidladi. O‘rta koridor doirasida rivojlantirilayotgan murakkab infratuzilma yuk va energiya oqimlarini optimallashtirish, Markaziy Osiyodagi eng yirik iqtisodiyot hisoblangan O‘zbekiston hamda Kaspiy dengizidan Yevropaga strategik chiqish yo‘lini ta’minlaydigan Ozarbayjon o‘rtasida noyob hamkorlikni yaratish imkonini bermoqda. Bu esa O‘rta koridorni raqobatbardosh va ko‘p qirrali logistika hamda energetika tizimiga aylantirmoqda.
Shuningdek, “yashil” energetika sohasidagi qo‘shma tashabbuslar va logistika-energetika markazlarini yaratish an’anaviy yo‘nalishlarga muqobil bo‘lgan O‘rta koridorning ishonchliligi va jozibadorligini oshirishning asosiy omillari sifatida ko‘rsatib o‘tildi. Xalqaro investorlarning mintaqadagi transport infratuzilmasi va qayta tiklanuvchi energetika loyihalariga qiziqishi ortib borayotgani kelgusi yillarda yuk va energiya oqimlari 30-35 foizga oshishi mumkinligi haqidagi bashoratlarga asos bo‘lmoqda. Ibragimov Ozarbayjon va O‘zbekistonning muvofiqlashtirilgan siyosati yangi Yevroosiyo transport va energetika modelini shakllantirishga, ikkala mamlakatning va umuman mintaqaning jahon iqtisodiy tizimidagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qilmoqda, degan xulosaga keldi.

Азербайджан становится главным интегратором транспортных и энергетических потоков между Востоком и Западом
24 ноября, 2025
В интервью азербайджанскому информационному агентству «AZERTAC» руководитель Центра энергетической дипломатии и геополитики Хаётжон Ибрагимов подчеркнул растущую роль Азербайджана как ключевого интегратора транспортных и энергетических потоков между Востоком и Западом. Он подчеркнул, что крупномасштабные проекты в международном морском торговом порту Алат и развитие мультимодальных логистических центров не только максимально используют выгодное геостратегическое положение страны, но и способствуют появлению новой транспортной и энергетической архитектуры в Евразии. По словам Ибрагимова, Азербайджан больше не является просто транзитной страной, а является стратегическим игроком, меняющим логистическую и энергетическую карту региона.
Эксперт отметил, что в азербайджано-узбекских отношениях наступил качественно новый этап, когда сотрудничество вышло за рамки транзита и охватило энергетический сектор, совместные проекты в области зеленой энергетики и синхронизацию энергетических систем. В рамках Среднего коридора разрабатываемая сложная инфраструктура позволяет оптимизировать как грузовые, так и энергетические потоки, создавая уникальную синергию между Узбекистаном, крупнейшей экономикой Центральной Азии, и Азербайджаном, который обеспечивает стратегический доступ из Каспийского моря в Европу. По его мнению, это превращает Средний коридор в конкурентоспособную и многополярную логистическую и энергетическую систему.
Он также указал на совместные инициативы в области зеленой энергетики и создание логистико-энергетических хабов как ключевые факторы, повышающие надежность и привлекательность Среднего коридора в качестве альтернативы традиционным маршрутам. Растущий интерес международных инвесторов к проектам транспортной инфраструктуры и возобновляемой энергетики в регионе подтверждает прогнозы о том, что в ближайшие годы грузовые и энергетические потоки могут увеличиться на 30–35 процентов. Ибрагимов заключил, что скоординированная политика Азербайджана и Узбекистана способствует формированию новой евразийской транспортной и энергетической модели, укрепляя роль обеих стран — и всего региона в целом — в глобальной экономической системе.