Ozarbayjon Sharq va G‘arb o‘rtasidagi transport va energetika oqimlarining asosiy birlashtiruvchisiga aylanmoqda
24 Noyabr 2025
Energetika diplomatiyasi va geosiyosat markazi rahbari Hayotjon Ibragimov Ozarbayjonning “AZERTAC” axborot agentligiga bergan intervyusida Ozarbayjonning Sharq va G‘arb o‘rtasidagi transport va energiya oqimlarini birlashtiruvchi asosiy davlat sifatidagi o‘rni tobora kuchayib borayotganini ta’kidladi. U Olot xalqaro dengiz savdo portidagi yirik loyihalar va ko‘p tarmoqli logistika markazlarini rivojlantirish nafaqat mamlakatning qulay geostrategik joylashuvidan maksimal darajada foydalanishga, balki Yevroosiyoda yangi transport va energetika tizimining shakllanishiga ham hissa qo‘shayotganini qayd etdi. Ibragimovning fikricha, Ozarbayjon endi shunchaki tranzit mamlakat emas, balki mintaqaning logistika va energetika xaritasini qayta shakllantiruvchi strategik ishtirokchiga aylangan.
Mutaxassis Ozarbayjon-O‘zbekiston munosabatlarida sifat jihatidan yangi bosqichga erishilganini, hamkorlik tranzitdan tashqari energetika sohasi, “yashil” energetika bo‘yicha qo‘shma loyihalar va energetika tizimlarini muvofiqlashtirish kabi yo‘nalishlarda rivojlanayotganini ta’kidladi. O‘rta koridor doirasida rivojlantirilayotgan murakkab infratuzilma yuk va energiya oqimlarini optimallashtirish, Markaziy Osiyodagi eng yirik iqtisodiyot hisoblangan O‘zbekiston hamda Kaspiy dengizidan Yevropaga strategik chiqish yo‘lini ta’minlaydigan Ozarbayjon o‘rtasida noyob hamkorlikni yaratish imkonini bermoqda. Bu esa O‘rta koridorni raqobatbardosh va ko‘p qirrali logistika hamda energetika tizimiga aylantirmoqda.
Shuningdek, “yashil” energetika sohasidagi qo‘shma tashabbuslar va logistika-energetika markazlarini yaratish an’anaviy yo‘nalishlarga muqobil bo‘lgan O‘rta koridorning ishonchliligi va jozibadorligini oshirishning asosiy omillari sifatida ko‘rsatib o‘tildi. Xalqaro investorlarning mintaqadagi transport infratuzilmasi va qayta tiklanuvchi energetika loyihalariga qiziqishi ortib borayotgani kelgusi yillarda yuk va energiya oqimlari 30-35 foizga oshishi mumkinligi haqidagi bashoratlarga asos bo‘lmoqda. Ibragimov Ozarbayjon va O‘zbekistonning muvofiqlashtirilgan siyosati yangi Yevroosiyo transport va energetika modelini shakllantirishga, ikkala mamlakatning va umuman mintaqaning jahon iqtisodiy tizimidagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qilmoqda, degan xulosaga keldi.

Azerbaijan is becoming the main integrator of transport and energy flows between East and West
In an interview with the Azerbaijani news agency AZERTAC, Khayotjon Ibragimov, Head of the Center for Energy Diplomacy and Geopolitics, underscored Azerbaijan’s growing role as a key integrator of transport and energy flows between East and West. He highlighted that large-scale projects at the Alat International Sea Trade Port and the development of multimodal logistics centres are not only maximising the country’s favourable geostrategic location, but are also contributing to the emergence of a new transport and energy architecture in Eurasia. According to Ibrahimov, Azerbaijan is no longer just a transit country, but a strategic actor reshaping the region’s logistics and energy map.
An expert noted that a qualitatively new stage has been reached in Azerbaijani–Uzbek relations, with cooperation extending beyond transit to include the energy sector, joint green energy projects and the synchronisation of energy systems. Within the framework of the Middle Corridor, the complex infrastructure being developed allows for the optimisation of both cargo and energy flows, creating a unique synergy between Uzbekistan, the largest economy in Central Asia, and Azerbaijan, which provides strategic access from the Caspian Sea to Europe. This, he argued, turns the Middle Corridor into a competitive and multipolar logistics and energy system.
He also pointed to joint initiatives in green energy and the creation of logistics–energy hubs as key factors boosting the reliability and attractiveness of the Middle Corridor as an alternative to traditional routes. Growing interest from international investors in transport infrastructure and renewable energy projects in the region supports forecasts that cargo and energy flows could increase by 30–35 percent in the coming years. Ibrahimov concluded that coordinated policies by Azerbaijan and Uzbekistan are helping to shape a new Eurasian transport and energy model, strengthening the role of both countries – and the wider region – in the global economic system.