Abdug‘ani Karimovning tahlilida 2025-yil oktyabr oyida Sanae Takaichi Yaponiyaning birinchi ayol bosh vaziri etib tayinlanganidan so‘ng Yaponiya siyosiy yo‘nalishining o‘zgarishi ko‘rib chiqilgan. Unda Takaichining yetakchiligi ehtiyotkor tinchlikparvarlikdan iqtisodiy aralashuv, strategik mustaqillik va milliy o‘ziga xoslikka yangicha e’tibor qaratishni o‘z ichiga olgan “faol boshqaruv”ga o‘tish sifatida talqin etilgan. Muallif bu yondashuvni “strategik konservatizm” deb atagan.
Tahlilning asosiy qismi Takaichining ichki siyosatiga bag‘ishlangan bo‘lib, u iqtisodiy o‘sish va jamoatchilik ishonchini tiklash uchun davlat rahbarligidagi sa’y-harakatlar sifatida taqdim etilgan. Unda vaqtinchalik benzin solig‘ini bekor qilish, daromad solig‘idan ozod qilish chegarasini ko‘tarish, qaytariladigan soliq imtiyozlarini sinovdan o‘tkazish va ichki talabni hamda raqamli infratuzilmani qo‘llab-quvvatlash uchun taxminan 14 trillion ien miqdorida qo‘shimcha byudjet ajratish kabi moliyaviy choralar ta’kidlangan. Maqolada atom energiyasiga qaytishning eng muhim iqtisodiy-xavfsizlik aloqalari, jumladan, 2030-yilgacha kamida 17 ta reaktorni qayta ishga tushirish rejasi ko‘rsatib o‘tilgan. NHK so‘roviga ko‘ra, bu rejani respondentlarning 54 foizi qo‘llab-quvvatlagan (37 foiz qarshi chiqqan), bu esa Fukusima hodisasidan keyin jamoatchilik munosabatida sezilarli o‘zgarish yuz berganini ko‘rsatadi.
Tashqi va xavfsizlik siyosati bo‘yicha tahlilda “ehtiyotkor tinchlikparvarlik”dan “nazorat qilinadigan qat’iyatlilik”ka o‘tish tasvirlangan. Bu mudofaa xarajatlarini YAIMning 2 foizigacha oshirish, kiber va kosmik mudofaa integratsiyasiga, Strategik razvedka agentligiga va qarshi hujum imkoniyatlariga ustuvorlik berish kabi maqsadlarda aks etgan. Shuningdek, Xitoyga nisbatan “uch-D” formulasi – tiyish, muloqot, diversifikatsiya orqali muvozanatlangan yondashuv belgilangan. Bu yondashuv suverenitet va texnologiyalar masalasida qat’iyatli bo‘lish bilan birga, ochiq to‘qnashuvdan qochish uchun diplomatik aloqalarni saqlab qolishni nazarda tutadi.
Yakuniy xulosada, Takaichi davrida Yaponiyaning Markaziy Osiyo siyosati “sokin diplomatiya”dan madaniyat, texnologiya, infratuzilma, energiya xavfsizligi va bilvosita xavfsizlik masalalarini bog‘laydigan ko‘p qirrali strategiyaga o‘tayotgani ta’kidlangan. Markaziy Osiyo Xitoyning ta’siri kengayib borayotgan sharoitda ham energetika va logistika yo‘lagi, ham “muvozanatlovchi platforma” sifatida ko‘rilmoqda. "Markaziy Osiyo + Yaponiya" tuzilmasining qayta tiklanishi esa ta’minot zanjiri barqarorligi, inson kapitali rivojlanishi va yuqori sifatli infratuzilmaviy hamkorlik uchun vosita bo‘lib xizmat qilishi mumkin.

В своем докладе Абдугани Каримов анализирует политическую траекторию Японии после назначения Санаэ Такаити первым женщиной-премьер-министром Японии в октябре 2025 года. Он характеризует ее лидерство как переход от осторожного пацифизма к «проактивному управлению», сочетающему экономическое вмешательство, стратегическую автономию и новый акцент на национальную идентичность — подход, который автор концептуализирует как «стратегический консерватизм».
Значительная часть доклада посвящена внутренней повестке дня Такаити, представленной как государственные усилия по восстановлению роста и доверия населения. В нем освещаются такие фискальные меры, как отмена временного налога на бензин, повышение порога освобождения от подоходного налога, введение пилотных проектов по возврату налоговых кредитов и выделение дополнительного бюджета в размере примерно 14 трлн иен для поддержки внутреннего спроса и цифровой инфраструктуры. В документе выделяется наиболее значимая связь между экономикой и безопасностью в возвращении к атомной энергетике, включая план по возобновлению работы как минимум 17 реакторов к 2030 году, который, согласно опросу NHK, цитируемому в документе, поддерживают 54% респондентов (37% против), что свидетельствует о заметном изменении отношения общественности после Фукусимы.
В области внешней политики и политики безопасности в документе описывается переход от «осторожного пацифизма» к «контролируемой напористости», что находит отражение в таких целях, как увеличение расходов на оборону до 2% ВВП и приоритезация интеграции кибернетической/космической обороны, создания Агентства стратегической разведки и развития потенциала нанесения ответных ударов. В нем также излагается выверенный подход к Китаю с помощью формулы «три D» — сдерживание, диалог, диверсификация — сочетающий твердость в вопросах суверенитета и технологий с поддержанием дипломатических каналов для избежания открытой конфронтации.
Наконец, в документе утверждается, что политика Японии в Центральной Азии под руководством Такаити смещается от «тихой дипломатии» к более многомерной стратегии, которая связывает культуру с технологиями, инфраструктурой, энергетической безопасностью и косвенным участием в обеспечении безопасности. Центральная Азия представлена как энергетический и логистический коридор и «балансирующая платформа» на фоне расширения присутствия Китая, с потенциальным возрождением структуры «Центральная Азия + Япония», служащей средством для обеспечения устойчивости цепочки поставок, развития человеческого капитала и высококачественного сотрудничества в области инфраструктуры.