O‘zbekiston va Tolibon munosabatlarida diplomatik noaniqliklar
Joriy yilning 14-oktyabr kuni Tolibon vakillari O‘zbekistondan Termizdagi umumiy bozorda konsert va musiqiy dasturlarni bekor qilishni so‘ragani, aks holda Afg‘oniston fuqarolariga ushbu umumiy bozorga kirishga ruxsat etilmasligi haqida xabar tarqaldi. Ammo ko‘p o‘tmay O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi mazkur xabarlarni rad etib chiqdi. Vazirlikka ko‘ra, Afg‘oniston tomonidan bunday xarakterdagi hech qanday murojaatlar O‘zbekiston tomoniga kelib tushmagan.
Xuddi O‘zbekiston va Tolibon hukumati o‘rtasidagi boshqa bir noaniqliklar, masalan,  ularning Toshkentdagi elchilari noaniq sabablarga ko‘ra ketma-ket almashgani kabi, bu mavzu ham noaniqligicha qoldi.
Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi rahbari Hamza Boltayev “QALAMPIR.UZ” tahririyatiga bergan intervyusida ushbu noaniqliklar haqida aniq fikr bildirishga harakat qildi. Mutaxassis O‘zbekistonning Tolibon hukumatiga nisbatan pragmatik yondashuvi, ikki davlat o‘rtasidagi tushunmovchilik va chaqiruvlar, shuningdek, ikki tomonlama munosabatlarning rivojlanish istiqbollarini yoritib berdi.

14 октября текущего года распространилась информация о том, что представители Талибана попросили Узбекистан отменить концерты и музыкальные программы на общем рынке в Термезе, в противном случае гражданам Афганистана не будет разрешен доступ на этот рынок. Однако вскоре Министерство иностранных дел Узбекистана опровергло эти сообщения. По данным министерства, никаких обращений такого характера со стороны Афганистана в адрес узбекской стороны не поступало.
Как и другие неясности в отношениях между Узбекистаном и правительством талибов, например, последовательная смена их послов в Ташкенте по неизвестным причинам, эта тема также осталась неопределенной.
Руководитель Центра по Афганистану и Южной Азии Хамза Болтаев в интервью редакции “QALAMPIR.UZ” попытался выразить конкретное мнение об этих неясностях. Эксперт осветил прагматичный подход Узбекистана по отношению к правительству Талибана, недопонимание и вызовы между двумя странами, а также перспективы развития двусторонних отношений.