Hozirgi kunda Osiyo yetakchilari konferensiyasi zamonamizning eng dolzarb global muammolarini muhokama qilish uchun jahonga mashhur siyosiy arboblar, xalqaro biznes yetakchilari va yetakchi olimlar to‘planadigan Koreyaning yetakchi xalqaro forumiga aylandi. 2025-yilgi konferensiyaning “Millatlar yuksalishi: buyuk farovonlik sari yo‘llar” mavzusi global noaniqlik kuchaygan davrda turli mintaqalardagi innovatsiyalar, barqarorlik va geosiyosiy qayta qurishga e’tibor qaratgan holda transformatsion milliy strategiyalarga bag‘ishlandi.
Doktor Umarov “Markaziy Osiyo chorrahada: geosiyosat, o‘zaro bog‘liqlik va mintaqaviy dinamika” mavzusidagi panel muhokamasiga ma’ruzachi sifatida taklif etildi. Ushbu dolzarb sessiyada Markaziy Osiyoning tobora kuchayib borayotgan geosiyosiy o‘zgarishlar va global ta’minot zanjirlarini qayta shakllantirish sharoitida Sharq va G‘arb o‘rtasidagi muhim ko‘prik sifatidagi roli taraqqiyoti ko‘rib chiqildi.
Doktor Umarov o‘z ma’ruzasida jadallashayotgan mintaqaviy hamkorlikning asosli tahlilini taqdim etib, mintaqaviy tartibni qayta shakllantirishda O‘zbekistonning asosiy roliga alohida e’tibor qaratdi. U 2016-yilda O‘zbekiston siyosiy o‘zgarishlarining burilish nuqtasini ta’kidlab, bu qo‘shni davlatlar bilan konstruktiv diplomatiya va munosabatlarni xavfsizlantirish bo‘yicha yangi davrni boshlab berganini ko‘rsatdi. Shuningdek, u O‘zbekistonning Afg‘onistonga nisbatan pragmatik yondashuvining strategik ahamiyatini ta’kidladi, bu esa an’anaviy ittifoqlardan tashqarida aloqalar o‘rnatish va tinchlik barpo etish uchun imkoniyatlar yaratdi.
Infratuzilmani mintaqaviy strategiyaning poydevori sifatida ta’kidlab, Umarov Markaziy Osiyoni Janubiy Osiyo, Janubiy Kavkaz va Yevropa bilan bog‘laydigan ishonchli ko‘p yo‘nalishli transport yo‘laklarini rivojlantirish bo‘yicha tashabbuslar haqida batafsil ma’lumot berdi. Uning fikricha, bu sa’y-harakatlar mintaqani nafaqat geosiyosiy markaz, balki iqtisodiy integratsiya va barqaror rivojlanishning rivojlanayotgan markaziga aylantirmoqda.
Panel muhokamasi qizg‘in fikr almashish bilan yakunlandi, unda doktor Umarov va boshqa mutaxassislar global noaniqlik sharoitida mintaqaviy integratsiyani chuqurlashtirishning aniq muammolari va istiqbollarini atroflicha muhokama qildilar.
Doktor Umarovning ALC 2025-dagi ishtiroki O‘zbekistonning global muloqotlardagi nufuzi ortib borayotganini ko‘rsatdi va IXTIning Markaziy Osiyoning o‘zgarishi va kelajagi haqidagi xalqaro siyosiy munozaraga hissa qo‘shishga sodiqligini tasdiqladi.

21–22 мая д-р Акрам Умаров, первый проректор по академическим делам Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) и директор Института перспективных международных исследований (ИПМИ), принял участие в престижной Азиатской конференции лидеров (Asian Leadership Conference, ALC), которая прошла в Сеуле и была организована The Chosun Ilbo — самой влиятельной национальной ежедневной газетой Южной Кореи.
В настоящее время Азиатская конференция лидеров стала ведущим международным форумом Кореи, на котором собираются всемирно известные политические деятели, лидеры мирового бизнеса и ведущие ученые для обсуждения важнейших глобальных проблем нашего времени. Тема конференции 2025 года — «Возвышение наций: пути к великому процветанию» — была посвящена трансформационным национальным стратегиям в различных регионах с акцентом на инновации, устойчивость и геополитическую перестройку в эпоху повышенной глобальной неопределенности.
Д-р Умаров был приглашен в качестве докладчика на панельную дискуссию «Центральная Азия на перепутье: геополитика, связность и региональная динамика». На этой актуальной сессии была рассмотрена эволюция роли Центральной Азии как важнейшего моста между Востоком и Западом в условиях усиливающихся геополитических сдвигов и реконфигурации глобальных цепочек поставок.
В своем докладе д-р Умаров представил убедительный анализ ускоряющегося регионального сотрудничества, уделив особое внимание ключевой роли Узбекистана в перестройке регионального порядка. Он проследил переломный момент в политической трансформации Узбекистана в 2016 году, которая положила начало новой эре конструктивной дипломатии и десекюритизации отношений с соседними государствами. Он также подчеркнул стратегическую ценность прагматичного подхода Узбекистана к Афганистану, который открыл возможности для налаживания связей и миростроительства за пределами традиционных альянсов.
Подчеркнув инфраструктуру как краеугольный камень региональной стратегии, д-р Умаров подробно рассказал об инициативах по развитию надежных многонаправленных транспортных коридоров, связывающих Центральную Азию с Южной Азией, Южным Кавказом и Европой. По его мнению, эти усилия позиционируют регион не только как геополитический центр, но и как развивающийся узел экономической интеграции и устойчивого развития.
Завершилась панельная дискуссия динамичным обменом мнениями, в ходе которого д-р Умаров и другие эксперты провели углубленные обсуждения конкретных проблем и перспектив углубления региональной интеграции в условиях глобальной неопределенности.
Участие д-ра Умарова в ALC 2025 подчеркнуло растущее влияние Узбекистана в глобальных диалогах и подтвердило приверженность ИПМИ вкладу в международный политический дискурс о трансформации и будущем Центральной Азии.