Doktor Akram Umarov Tolibonning boʻlinishi Afgʻonistonda fuqarolar urushiga olib keladimi yoki yoʻqligini muhokama qiladi
Tolibon Ashraf G'ani hukumatini hokimiyatdan olib tashlashning osonligi guruhning qudrati, mustahkamlanishi va mamlakatni to'liq nazorat qilishga tayyorligi haqidagi illyuziyani yaratdi. Xalqaro hamjamiyat Tolibondan Afgʻonistonda barqarorlikni taʼminlash va yagona hokimiyatni oʻrnatish va terrorizm va narkotik moddalar savdosi kabi xavfsizlik muammolarini bartaraf etish uchun butun mamlakatni ishonchli nazorat ostiga olishini kutgan edi. Biroq, AQSh zarbasiAl-Qoida rahbari Ayman al-Zavohiriy harakatning ishonchliligi va halolligi haqida savollar tug'diradi. Tolibon hokimiyat tepasiga kelganidan so‘ng o‘n bir oy ichida guruh bir qator jiddiy ichki muammolarga duch keldi, jumladan, chet ellik hamkorlar bilan aloqa qilish bo‘yicha fraksiyaviy to‘qnashuvlarning kuchayishi, pushtun millatchiligining kuchayishi va etnik ozchiliklarning harakatdan chiqib ketishi va uning qobiliyatsizligi. davlat boshqaruv tizimini barqarorlashtirish.
Birinchidan, deyarli Tolibon hokimiyatni qo‘lga kiritgan paytdan boshlab guruh ichida uning yetakchiligi uchun tizimli to‘qnashuvlar bo‘lib, bu harakatning kelajagi kun tartibi va turli fraksiyalarning xalqaro hamjamiyat bilan hamkorligi masalasini hal qildi. Rahbar davlat lavozimlarini taqsimlash jarayonida Tolibon turli guruhlar o'rtasida jiddiy qarama-qarshilikka duch kelmoqda. Mulla Baradar Tolibonga rahbarlik qilgan o‘tmishdagi muvaffaqiyatlariga qaramay, u past vazirning iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari lavozimini egallagan. Shu bilan birga, Bosh vazirning siyosiy masalalar bo'yicha o'rinbosari Abdul Kabir keng vakolatga ega va mamlakat oliy rahbariyatining ishonchiga ega.
Radikal va mafkuraviy guruhlarning hokimiyat tuzilmalarida ayollar huquqlari, ta'lim olishlari va aholining erkinliklariga ta'siri kuchayishi va mavjudligi natijasida Afg'onistonning yangi hukumati xalqaro hamjamiyat bilan murosa qilmadi. Tolibon orasidagi konservatorlar guruhini shaxsan harakat rahbari Shayx Hebatulloh Oxundzod egallab turibdi; boshqa taniqli vakillar orasida Bosh vazir mulla Hasan Oxund, Islom markaziy mahkamasi raisi Abdul Hakim Haqqoniy va Kobul meri mulla Neda Muhammad Nadim bor. Boshqa tomondan, mo''tadilroq rahbarlar orasida Bosh vazir o'rinbosari Mulla Baradar, Tog'-kon va neft vaziri Shayx Shahobiddin Delaver va Tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Sher Muhammad Abbos Stanikzay bor. Shu bilan birga, bir qancha nufuzli Tolibon arboblari,Sirojuddin Haqqoniy va Mudofaa vaziri Mulla Yoqub ham qo'shilmasdan, bu qarama-qarshi lagerlar o'rtasida manevr qilishga urinmoqda.
Ikkinchidan, so'nggi oylarda Tolibon ichida pushtun millatining rolini kuchaytirish va sezilarli darajada kengaytirish tendentsiyasi kuzatildi . Tolibon ilgari oʻz maqsadlarini amalga oshirish uchun shimolda va boshqa joylardan oʻzbeklar, tojiklar va hazoralarni yollashga muvaffaq boʻlgan boʻlsa-da , harakat rahbariyatida hamon 1990-yillarda Afgʻonistonni boshqargan va mafkura va siyosat borasida murosaga qarshi boʻlgan oʻsha radikal pushtun yetakchilari hukmronlik qilmoqda. kuch balansi. Agar Tolibon bu guruhlarni birlashtirish formulasini topa olsa, rejimni mustahkamlay oladi. Aks holda, bu tendentsiya guruhning mamlakatdagi ta'sirini zaiflashtiradi va ba'zi g'ayritabiiy guruhlarni Tolibonga ochiq qarshilik ko'rsatishga undashi mumkin.
2021-yil yozida Tolibon muvaffaqiyatining eng muhim omillaridan biri oʻzbek va tojik guruhlari Afgʻoniston shimolidagi harakatga qoʻshilgani va mahalliy qoʻshinlar va Kobul qurolli kuchlarining har qanday qarshiligini samarali tarzda bartaraf eta olgani boʻldi. Biroq soʻnggi oylarda asli oʻzbek boʻlgan Tolibon qoʻmondoni Maxdum Alam taʼqibga uchradi. Mart oyida Sirojuddin Haqqoniyning amakisi Hoji Mali Xon Tojikiston qurolli kuchlari rahbari Kari Salohiddin Ayubiyni kuzatib borish uchun Tolibon qurolli kuchlari bosh shtab boshlig‘i o‘rinbosari etib tayinlangan edi. Harakat va hazoralar o‘rtasidagi ziddiyat ham kuchayganAfg'onistondagi etnik ozchilik. Bu etnik guruhga qarshi qaratilgan qator terror xurujlari bilan bir qatorda , yaqinda Tolibon bilan hamkorlik qilayotgan ba’zi hazoralar ham asossiz ta’qiblarga uchragan. Harakat rahbariyati etnik muammolarni oʻz ichida hal qilish yoʻlini topa olmasa, pushtun boʻlmagan Tolibon qurolli kuchlarining katta qismi Afgʻonistondagi qarshilik guruhlari yoki terroristik tashkilotlar safiga qoʻshilishi mumkin.
Uchinchidan, Tolibon hokimiyatda bir yil bo‘lishiga qaramay, mamlakatni samarali boshqarish qobiliyatini namoyish eta olmadi . Tolibon asosan gorizontal ierarxiyaga ega harakat bo'lib, har doim markazlashmagan boshqaruv tizimiga ega bo'lgan. Toliblarning yerdagi kuchlari rahbariyat tomonidan tasdiqlangan yagona strategiya doirasida harakat qildi. Biroq, shu bilan birga, ular o'z maqsadlariga erishish uchun taktikani tanlash nuqtai nazaridan sezilarli avtonomiyaga ega edilar va o'zlarining operatsion vazifalarini mustaqil ravishda belgiladilar. Boshqaruvga bunday yondashuv Ashraf G‘ani hukumatiga qarshi bo‘lgan jangarilarning keng doirasini o‘ziga tortdi va Tolibonga o‘sha paytdagi maqsadlariga erishishga yordam berdi.
2021-yil avgust oyida hokimiyatni qo‘lga kiritganidan beri Tolibon Kobuldan, asosan, pushtunlardan bo‘lgan mahalliy boshliqlarni bevosita tayinlash va qattiq vertikal ierarxiya yaratish orqali yuqori darajada markazlashgan hukumat tizimini qurishga harakat qilmoqda. Biroq bunday qarorlar mahalliy qo‘mondonlar va mamlakat oliy rahbariyati o‘rtasidagi mavjud kuchlar muvozanatini buzdi. Ushbu o‘zgarishlar natijasida daromad manbalarini qayta taqsimlash, chetlatilgan qo‘mondonlarni mamlakatning chekka hududlariga ko‘chirish va bo‘sh o‘rinlarni pushtunlar bilan to‘ldirish orqali Tolibon harakat ichidagi kuchlar muvozanatini tubdan o‘zgartirdi va mamlakatdagi voqealarni nazorat qilish qobiliyatini sezilarli darajada zaiflashtirdi. viloyatlar.
Umuman olganda, so‘nggi oylarda Tolibon ichida turli yo‘nalishlarda katta bo‘linish kuzatildi. Strategiya, mafkura, tashqi dunyo bilan hamkorlik masalalari boʻyicha turli guruhlar oʻrtasida kuchayib borayotgan qarama-qarshilik, peshtun boʻlmagan etnik guruhlarning rahbarlik lavozimlariga qoʻshilishi Tolibon kuchini zaiflashtirib, harakat saflarida boʻlinish ehtimolini kuchaytirmoqda. Tolibon hukumati bu sharoitda tizimli muammolarga duch kelmoqda va yaqin kelajakda ularni yengib o'tmasligi dargumon.
Bu kelishmovchilik harakatning turli fraksiyalari o‘rtasidagi hokimiyat kurashini yanada kuchaytiradi, deb kutish mumkin. Agar nufuzli tashqi ishtirokchilar Tolibonning mamlakat oldida turgan muammolarni hal qila olmasligidan hafsalasi pir bo'lsa, muxolif kuchlarni qo'llab-quvvatlash sezilarli darajada oshishi mumkin. Shunga ko'ra, bu millatlararo qarama-qarshilikka asoslangan keng ko'lamli fuqarolar urushining yangi bosqichiga olib kelishi mumkin. Radikal mafkurasi va murosasiz pozitsiyasi uni asta-sekin xalqaro yakkalanish tomon olib borayotgan Tolibonni ham bu traektoriyadan chetlab bo'lmaydi. Biroq, tashqi dunyo bilan ishonchli va ochiq muloqot olib borish, qo‘shni davlatlarga xavfsizlik kafolatlarini taqdim etish, terrorizmga qarshi kurashda vijdonan hamkorlik qilish va boshqa davlatlar bilan savdo aloqalarini kengaytirish orqali,
Akram Umarov , Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Afg‘oniston tadqiqotlari markazi direktori. Uning tadqiqoti Markaziy Osiyo, Afg‘oniston va MDH mamlakatlarida xavfsizlikni o‘rganish, mojarolarni boshqarish, xalq diplomatiyasi va rivojlanish masalalarini qamrab oladi. Akramni Twitter @umarov_akram sahifasida kuzatib boring.

Доктор Акрам Умаров рассуждает о том, не приведет ли грядущий раскол талибов к гражданской войне в Афганистане
05 февраля, 2023
Легкость, с которой талибам удалось отстранить правительство Ашрафа Гани от власти, создала иллюзию силы, консолидации и готовности группировки взять страну под полный контроль. Международное сообщество ожидало, что талибы стабилизируют Афганистан и поставят всю страну под надежный контроль, чтобы установить единоличную власть и устранить такие вызовы безопасности, как терроризм и незаконный оборот наркотиков. Однако удар СШАо лидере «Аль-Каиды» Аймане аз-Завахири ставит под сомнение надежность и честность движения. За одиннадцать месяцев, прошедших с момента прихода талибов к власти, группировка столкнулась с рядом серьезных внутренних проблем, в том числе усилением фракционных столкновений из-за взаимодействия с зарубежными партнерами, ростом пуштунского национализма и выходом этнических меньшинств из движения, а также его неспособностью стабилизировать систему государственного управления.
Во-первых, практически с момента захвата власти талибами внутри группировки происходили систематические столкновения из-за ее руководства, противоречащие дальнейшей повестке дня движения и сотрудничеству с международным сообществом между различными фракциями. В процессе распределения руководящих государственных постов талибы сталкиваются с серьезным противостоянием различных группировок. Несмотря на прошлые успехи муллы Барадара в руководстве талибами, он был понижен в должности до должности заместителя премьер-министра по экономическим вопросам. В то же время вице-премьер по политическим вопросам Абдул Кабир пользуется широким авторитетом и доверием высшего руководства страны.
В результате роста влияния и присутствия во властных структурах радикальных и идеологических фракций в отношении прав женщин, доступа к образованию и свобод населения новое правительство Афганистана не пошло на компромиссы с международным сообществом. Группу консерваторов среди талибов занимает лично лидер движения шейх Хебатулла Ахундзад; среди других видных представителей - премьер-министр мулла Хасан Ахунд, председатель Центрального исламского суда Абдул Хаким Хаккани и мэр Кабула мулла Неда Мохаммад Надим. С другой стороны, к более умеренным лидерам относятся заместитель премьер-министра Мулла Барадар, министр горнодобывающей промышленности и нефти шейх Шахабуддин Делавар и заместитель министра иностранных дел Шер Мохаммад Аббас Станикзай. В то же время несколько влиятельных деятелей Талибана,Сираджуддин Хаккани и министр обороны мулла Якуб пытаются маневрировать между этими противоборствующими лагерями, не присоединяясь ни к одному из них.
Во-вторых, в последние месяцы внутри талибов наметилась четкая тенденция к усилению и существенному расширению роли пуштунской национальности . В то время как талибам ранее удавалось вербовать узбеков, таджиков и хазарейцев на севере и в других местах для достижения своих целей, в руководстве движения по-прежнему доминируют те же радикальные пуштунские лидеры, которые правили Афганистаном в 1990-х годах и выступают против компромисса в отношении идеологии и баланс сил. Если Талибан сможет найти формулу объединения этих фракций, он сможет укрепить режим. В противном случае эта тенденция ослабит власть группировки в стране и может подтолкнуть некоторые непуштунские группы к открытому противостоянию талибам.
Одним из важнейших факторов успеха талибов летом 2021 года стал тот факт, что узбекские и таджикские группировки присоединились к движению на севере Афганистана и смогли эффективно нейтрализовать любое сопротивление местных полевых командиров и вооруженных сил Кабула. Однако в последние месяцы преследовался Махдум Алам , командир талибов узбекского происхождения. В марте Хаджи Мали-Хан, дядя Сираджуддина Хаккани, был назначен заместителем начальника штаба вооруженных сил талибов, чтобы следить за Кари Салахуддином Аюби, главой таджикских вооруженных сил. Также наблюдается рост напряженности между движением и хазарейцами.этническое меньшинство в Афганистане. Помимо серии терактов, направленных против этой этнической группы, в последнее время неоправданным преследованиям подверглись некоторые хазарейцы , сотрудничающие с талибами. Если руководство движения не сможет найти способ решить этнические проблемы внутри страны, значительная часть непуштунских вооруженных сил талибов может влиться в ряды групп сопротивления или террористических организаций, базирующихся в Афганистане.
В-третьих, несмотря на год пребывания у власти, Талибан не смог продемонстрировать способность эффективно управлять страной. Талибан, будучи движением с преимущественно горизонтальной иерархией, всегда имел децентрализованную систему правления. Силы талибов на местах действовали в рамках единой стратегии, утвержденной руководством. Однако в то же время они обладали значительной самостоятельностью в выборе тактики достижения своих целей и самостоятельно определяли собственные оперативные задачи. Такой подход к управлению привлек широкий круг боевиков, противостоящих правительству Ашрафа Гани, и помог талибам в свое время добиться поставленных целей.
С момента захвата власти в августе 2021 года талибы пытались построить высокоцентрализованную систему управления, напрямую назначая местных вождей из Кабула, преимущественно пуштунского происхождения, и создавая жесткую вертикальную иерархию. Однако подобные решения нарушили сложившийся баланс сил между местными командирами и высшим руководством страны. Перераспределив в результате этих изменений источники доходов, переведя смещенных командиров в отдаленные районы страны и заполнив вакантные посты пуштунами, талибы коренным образом изменили баланс сил внутри движения и существенно ослабили его способность контролировать события в провинции.
Вообще говоря, в последние месяцы внутри талибов произошел крупный раскол по разным направлениям. Растущая конфронтация между различными фракциями по вопросам, связанным со стратегией, идеологией, сотрудничеством с внешним миром, включение непуштунских этнических групп на руководящие посты, ослабляет власть талибов, делая все более вероятным раскол в рядах движения. В этих условиях правительство Талибана сталкивается с системными вызовами и вряд ли преодолеет их в ближайшем будущем.
Можно ожидать, что этот разлад усилит борьбу за власть между различными фракциями движения. Если влиятельные внешние акторы разочаруются в неспособности талибов решить стоящие перед страной вызовы, поддержка оппозиционных сил может значительно возрасти. Соответственно, это может привести к новому витку полномасштабной гражданской войны на основе межэтнического противостояния. Талибан, чья радикальная идеология и бескомпромиссная позиция постепенно вели его к международной изоляции, не может быть исключен из этой траектории. Однако, ведя заслуживающий доверия и открытый диалог с внешним миром, предлагая гарантии безопасности соседним странам, добросовестно сотрудничая в борьбе с терроризмом и укрепляя торговые отношения с другими государствами,
Акрам Умаров — директор Центра афганских исследований Университета мировой экономики и дипломатии. Его исследования охватывают вопросы безопасности, управления конфликтами, публичной дипломатии и развития в Центральной Азии, Афганистане и странах СНГ. Подписывайтесь на Акрама в Твиттере @umarov_akram.