IXTI Amerika tadqiqotlari markazi yetakchi ilmiy xodimi Fazliddin Djamalov “O‘zbekiston 24” telekanalida efirga uzatilgan “Xalqaro nigoh” tahliliy dasturining navbatdagi sonida ishtirok etdi. Ekspert AQShning 47-prezidenti Donald Trampning inauguratsiya nutqidagi asosiy urg‘ularga o‘z qarashlarini taqdim etib, uning ham ichki, ham tashqi siyosatdagi strategik yo‘nalishlarini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, inauguratsiyada AQShning eng yirik texnologik kompaniyalari yetakchilarining ishtiroki mamlakat siyosiy va iqtisodiy kun tartibidagi texnologik sektorning ahamiyatini ta’kidlaydi. Bundan tashqari, u Trampning energetika sohasidagi "sanoat renessansi"ga urg‘u berayotganini ta’kidladi, bu prezidentning AQSH energetika mustaqilligi sohasidagi pozitsiyasini mustahkamlash niyatidan dalolat beradi. Mutaxassis, shuningdek, ichki siyosatning boshqa muhim jihatlarini, jumladan, noqonuniy migratsiya ustidan nazoratni kuchaytirish va chegara xavfsizligini kuchaytirishni ham ta’kidladi.
Tramp nutqining tashqi siyosiy qismida, Djamalovning so‘zlariga ko‘ra, xalqaro mojarolarni hal qilish niyati, shuningdek, Amerika qit’asi doirasidagi strategik muhim hududlarga AQSH da’volarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratilgan.
Ekspert prezidentning dastlabki 100 kunlik rejalari haqida gapirar ekan, Trampning asosiy vazifasi mustahkam va salohiyatli vazirlar kabinetini shakllantirish, shuningdek, AQShning texnologik sohada yetakchi sifatidagi ustun mavqeini saqlab qolish choralarini ko‘rish bo‘lishini ta’kidladi.
Fazliddin Djamalov Donald Trampning AQSH va O‘zbekiston, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlarning rivojlanishiga ta’siriga alohida e’tibor qaratdi. Strategik hamkorlik, biznes-sheriklik va C5+1 platformasini yanada rivojlantirish ikki va ko‘p tomonlama hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar ochib, mamlakatlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga hissa qo‘shishi mumkinligini ta’kidladi.

Ведущий научный сотрудник Центра американских исследований ИПМИ Фазлиддин Джамалов принял участие в очередном выпуске аналитической программы «Международный взгляд» на телеканале «Узбекистан 24». Эксперт представил своё видение ключевых акцентов инаугурационной речи 47-го президента США Дональда Трампа, подчеркнув её стратегические направления как во внутренней, так и внешней политике.
Он обратил внимание на присутствие лидеров крупнейших технологических компаний США на инаугурации, что, по его словам, подчёркивает значимость технологического сектора в политической и экономической повестке страны. Кроме того, он отметил акцент Трампа на «промышленный ренессанс» в энергетической сфере, что свидетельствует о намерении президента укрепить позиции США в области энергетической независимости. Эксперт также выделил и другие ключевые аспекты внутренней политики, включая усиление контроля над нелегальной миграцией и укрепление пограничной безопасности.
Во внешнеполитической части речи Трампа, по мнению Джамалова, особое внимание уделялось намерению решать международные конфликты, а также выдвижению претензий США на стратегически важные территории в пределах американского континента.
Говоря о планах президента на первые 100 дней, эксперт подчеркнул, что главной задачей Трампа станет формирование прочного и дееспособного кабинета министров, а также меры по сохранению доминирующих позиций США как лидера в технологической сфере.
Особое внимание Фазлиддин Джамалов уделил влиянию прихода Дональда Трампа на развитие отношений между США и Узбекистаном, а также странами Центральной Азии. Он отметил, что стратегическое сотрудничество, бизнес-партнёрство и дальнейшее развитие платформы C5+1 могут способствовать укреплению связей между странами, открывая новые возможности для двустороннего и многостороннего взаимодействия.