Fazliddin Djamalov Donald Trampning Kongressdagi nutqi haqida
“O‘zbekiston 24” telekanalining “Xalqaro nigoh” ko‘rsatuvining so‘nggi sonida IXTI yetakchi ilmiy xodimi Fazliddin Djamalov Donald Trampning qayta saylanganidan so‘ng AQSH Kongressiga qilgan birinchi murojaatini chuqur tahlil qildi. Mutaxassis Amerika rahbarining nutqida uning ma’muriyati siyosatining asosiy yo‘nalishlarini aks ettiruvchi bir necha muhim jihatlarni ta’kidlab o‘tdi.
Jumladan, u AQSH prezidenti iqtisodiy himoyachilik yo‘nalishini davom ettirayotganini, buning isboti sifatida Xitoy, Kanada va boshqa mamlakatlarga qarshi e’lon qilingan bojxona choralarini keltirdi. Djamalovning fikricha, bunday qadamlar savdo ziddiyatlarini kuchaytirishi va xalqaro maydonda yangi to‘qnashuvlarga sabab bo‘lishi mumkin. Shuningdek, u Trampning “saylanmagan byurokratiya”ga qarshi kurash va hukumat tuzilmalarini keng ko‘lamda qisqartirish haqidagi bayonotlariga alohida e’tibor qaratdi.
Tahlilda Trampning davlat xarajatlari sohasidagi siyosati alohida o‘rin egalladi. Djamalov ta’kidlashicha, Amerika prezidenti o‘zini korrupsiyaga qarshi kurashuvchi sifatida ko‘rsatishga uringan va firibgarlik sxemalariga misollar keltirgan, jumladan, Tramp maqsadga muvofiq emas deb hisoblagan chet eldagi dasturlarni moliyalashtirishni tilga olgan. Biroq, mutaxassisning fikricha, bunday bayonotlar ochiq-oydin populistik xususiyatga ega bo‘lib, hatto respublikachilarning o‘zlari tomonidan ham tanqidga uchramoqda.
Uning nutqida migratsiya masalasi markaziy o‘rinni egalladi. Tramp Meksika bilan chegarada devor qurilishini qayta boshlash, shuningdek, AQShga noqonuniy migratsiyaga qarshi choralarni kuchaytirish haqida qat’iy bayonot berdi.

В последнем выпуске программы «Международный взгляд» на телеканале «Узбекистан 24» ведущий научный сотрудник ИПМИ Фазлиддин Джамалов представил детальный анализ первого обращения Дональда Трампа к Конгрессу США после своего переизбрания. Эскперт отметил несколько ключевых аспектов выступления американского лидера, отражающих основные направления политики его администрации.
В частности, он отметил, что президент США продолжает курс на экономический протекционизм, что подтверждают объявленные тарифные меры против Китая, Канады и других стран. По мнению г-на Джамалова, подобные шаги могут обострить торговые противоречия и привести к новым конфликтам на международной арене. Он также обратил внимание на заявления Трампа о борьбе с «неизбранной бюрократией» и масштабных сокращениях в правительственных структурах.
Особое место в анализе заняла политика Трампа в области госрасходов. Джамалов отметил, что американский президент попытался представить себя борцом с коррупцией, приводя примеры «мошеннических схем», включая финансирование программ за рубежом, которые Трамп назвал нецелесообразными. Однако эксперт указал, что подобные заявления имеют ярко выраженный популистский характер и критикуется даже самими республиканцами.
Центральное место в его речи занял миграционный вопрос. Трамп решительно заявил о возобновлении строительства стены на границе с Мексикой, а также ужесточения мер против нелегальной миграции в США.