Fazliddin Djamalov Donald Trampning Kongressdagi nutqi haqida
“O‘zbekiston 24” telekanalining “Xalqaro nigoh” ko‘rsatuvining so‘nggi sonida IXTI yetakchi ilmiy xodimi Fazliddin Djamalov Donald Trampning qayta saylanganidan so‘ng AQSH Kongressiga qilgan birinchi murojaatini chuqur tahlil qildi. Mutaxassis Amerika rahbarining nutqida uning ma’muriyati siyosatining asosiy yo‘nalishlarini aks ettiruvchi bir necha muhim jihatlarni ta’kidlab o‘tdi.
Jumladan, u AQSH prezidenti iqtisodiy himoyachilik yo‘nalishini davom ettirayotganini, buning isboti sifatida Xitoy, Kanada va boshqa mamlakatlarga qarshi e’lon qilingan bojxona choralarini keltirdi. Djamalovning fikricha, bunday qadamlar savdo ziddiyatlarini kuchaytirishi va xalqaro maydonda yangi to‘qnashuvlarga sabab bo‘lishi mumkin. Shuningdek, u Trampning “saylanmagan byurokratiya”ga qarshi kurash va hukumat tuzilmalarini keng ko‘lamda qisqartirish haqidagi bayonotlariga alohida e’tibor qaratdi.
Tahlilda Trampning davlat xarajatlari sohasidagi siyosati alohida o‘rin egalladi. Djamalov ta’kidlashicha, Amerika prezidenti o‘zini korrupsiyaga qarshi kurashuvchi sifatida ko‘rsatishga uringan va firibgarlik sxemalariga misollar keltirgan, jumladan, Tramp maqsadga muvofiq emas deb hisoblagan chet eldagi dasturlarni moliyalashtirishni tilga olgan. Biroq, mutaxassisning fikricha, bunday bayonotlar ochiq-oydin populistik xususiyatga ega bo‘lib, hatto respublikachilarning o‘zlari tomonidan ham tanqidga uchramoqda.
Uning nutqida migratsiya masalasi markaziy o‘rinni egalladi. Tramp Meksika bilan chegarada devor qurilishini qayta boshlash, shuningdek, AQShga noqonuniy migratsiyaga qarshi choralarni kuchaytirish haqida qat’iy bayonot berdi.

In the latest edition of the program International View on Uzbekistan 24 TV channel, a leading research fellow at IAIS, Fazliddin Djamalov, presented a detailed analysis of Donald Trump’s first address to the US Congress after his re-election. The expert noted several key aspects of the US leader’s speech, reflecting the main policy directions of his administration.
In particular, he noted that the US President continues his course of economic protectionism, which is confirmed by the announced tariff measures against China, Canada and other countries. According to Mr Djamalov, such steps may aggravate trade contradictions and lead to new conflicts in the international arena. He also drew attention to Trump’s statements about fighting unelected bureaucracy and large-scale cuts in government structures.
Trump’s policy on government spending took a special place in the analysis. Djamalov noted that the American president tried to portray himself as a fighter against corruption, citing examples of fraudulent schemes, including the financing of program abroad, which Trump called inappropriate. However, the expert pointed out that such statements have a pronounced populist character and are criticized even by the Republicans themselves.
The migration issue took center stage in his speech. Trump strongly announced the resumption of the construction of a wall on the border with Mexico, as well as tougher measures against illegal migration to the United States.