Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) katta ilmiy xodimi Fazliddin Djamalov “O‘zbekiston 24” telekanalidagi “Xalqaro nigoh” ko‘rsatuvining navbatdagi sonida ishtirok etdi. Efir davomida u Braziliya raisligida Rio-de-Janeyroda o‘tkazilgan G20 sammitining asosiy yakunlari haqida batafsil tahlil taqdim etdi va “Adolatli dunyo va barqaror sayyora qurish” shiori uchrashuv mavzusi bo‘lib, oliy darajadagi muhokamalar yo‘nalishini belgilab berganini ta’kidladi.
Mutaxassis G20 global iqtisodiy va siyosiy muammolarni muhokama qilish uchun eng nufuzli norasmiy maydon maqomini saqlab qolayotganini qayd etdi. Biroq, uning fikricha, sammit yakunlari ustuvor yo‘nalishlarda sezilarli o‘zgarishni ko‘rsatdi. Ilgari asosiy e’tibor global iqtisodiyot masalalariga qaratilgan bo‘lsa, bu yil xalqaro tashkilotlar va global boshqaruv tizimini isloh qilish masalalari birinchi o‘ringa chiqdi.
Sammitda qashshoqlik va ochlikka qarshi kurashish hamda ijtimoiy adolatni ta’minlashga qaratilgan insonparvarlik yordami masalalariga alohida e’tibor berilgani ta’kidlandi. Djamalov janoblari ushbu tashabbuslar iqtisodiy kun tartibi bilan birgalikda zamonaviy tahdidlar oldida jahon hamjamiyati barqarorligini mustahkamlash uchun asos yaratishini ta’kidladi.
U o‘z nutqida sammit yakunlarining Markaziy Osiyo, xususan, O‘zbekiston uchun ahamiyatiga ham to‘xtalib o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, boshqaruv tizimidagi global o‘zgarishlar va insonparvarlik yordamining kengayishi xalqaro hamkorlik, ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash va aholi turmush sifatini oshirish nuqtai nazaridan mintaqa uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Fazliddin Djamalovning chiqishi O‘zbekiston va umuman mintaqaning rivojlanish istiqbollariga ta’sir ko‘rsatadigan xalqaro darajadagi muhim voqealar haqida ekspert tahlilini taqdim etish va keng jamoatchilikni xabardor qilishning muhimligini ta’kidlaydi.

Старший научный сотрудник Института перспективных международных исследований (ИПМИ) Фазлиддин Джамалов принял участие в очередном выпуске программы «Международный взгляд» (“Xalqaro nigoh”) на телеканале «Узбекистан 24». В рамках эфира он представил подробный анализ ключевых итогов саммита G20, который проходил в Рио-де-Жанейро под председательством Бразилии, отметив, что темой встречи стал лозунг: «Построение справедливого мира и устойчивой планеты», который задавал вектор обсуждений на высшем уровне.
Эксперт отметил, что G20 сохраняет статус наиболее репрезентативной неформальной площадки для обсуждения глобальных экономических и политических вызовов. Однако, по его мнению, итоги саммита продемонстрировали значительный сдвиг в акцентах приоритетов. Если ранее основное внимание уделялось вопросам глобальной экономики, то в этом году акценты сместились в сторону реформирования международных организаций и системы глобального управления.
Было подчеркнуто, что особое внимание на саммите было уделено вопросам гуманитарной помощи, направленной на борьбу с бедностью и голодом, а также обеспечению социальной справедливости. Г-н Джамалов подчеркнул, что эти инициативы, наряду с экономической повесткой, создают основу для укрепления устойчивости мирового сообщества перед лицом современных вызовов.
В своем выступлении он также затронул важность итогов саммита для Центральной Азии и, в частности, для Узбекистана. По его словам, глобальные изменения в системе управления и наращивание гуманитарной помощи открывают новые возможности для региона в контексте международного сотрудничества, улучшения социально-экономической ситуации и повышения качества жизни населения.
Выступление Фазлиддина Джамалова подчеркивает важность экспертного анализа и информирования широкой аудитории о ключевых событиях международного уровня, влияющих на перспективы развития Узбекистана и региона в целом.