Ushbu sharh IXTI amaliyotchi-tadqiqotchisi Malika Xakimova tomonidan Fazliddin Djamalov rahbarligida tayyorlangan.
Joriy yilning 23-26 iyun kunlari Mo‘g‘uliston prezidenti Tsaxiagin Xurelsux O'zbekistonda davlat tashrifi bilan bo'lgan. Mo‘g‘uliston va O‘zbekiston rahbarlari o‘rtasidagi muzokaralarning asosiy kun tartibi mamlakatlararo ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish va siyosiy muloqotni faollashtirish istiqbollarini muhokama etishdan iborat bo‘ldi.
Tashrif davomida ikkala mamlakat ham 14 ta hukumatlararo hujjatlarni, shu jumladan savdo-iqtisodiy hamkorlik, havo va avtomobil aloqalari, turizm, qishloq xo'jaligi, fan va madaniyat bo'yicha bitimlarni imzoladilar.
Binobarin, O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston o'rtasidagi munosabatlarni jadallashtirishga qaratilgan quyidagi asosiy tendensiyalarni ajratib ko'rsatish mumkin:
Mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash. Ushbu tashrif Mo‘g‘ulistonning Markaziy Osiyodagi mavqeini mustahkamlash istagini ta’kidlaydi. Mo‘g‘uliston Xitoy va Rossiya o‘rtasidagi "bufer hudud" maqomidan chiqib, o‘zini Markaziy Osiyoning bir qismi sifatida ko‘rsatishga intilmoqda. "Uchinchi qo‘shni" siyosati doirasida Mo‘g‘uliston nufuzli davlatlar bilan yaqin siyosiy aloqalarni rivojlantirib, ularni xalqaro maydonda qo‘llab-quvvatlamoqda. Shu nuqtai nazardan, Yevropa Ittifoqi Mo‘g‘uliston uchun Pekin yoki Moskvada strategik tashvish tug‘dirmaydigan ideal "uchinchi qo‘shni"dir. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Mo‘g‘ulistonning Markaziy Osiyo bilan bog‘lanish istagi Yevropa Ittifoqining ushbu mintaqa bilan faol hamkorligi bilan bog‘liq. Yevropa Ittifoqi strategik geografik joylashuvi, ulkan energiya resurslari, muhim bozor salohiyati va mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashdagi roli tufayli Markaziy Osiyoga katta qiziqish bildirmoqda. 2014-yildan 2020-yilgacha Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo mamlakatlariga umumiy yordami 1,1 milliard yevroni tashkil etdi va 2021-2024 yillarda kamida 390 million yevroni tashkil qilishi rejalashtirilgan. Shu bilan birga, Yevropa Ittifoqining Mo‘g‘ulistonga 2021-2024 yillardagi sarmoyasi 31 million yevroni tashkil etdi. Shunday qilib, Markaziy Osiyoga mintaqaviy integratsiya orqali Mo‘g‘uliston Yevropa Ittifoqi bilan aloqalarini mustahkamlashga umid qilmoqda.
Tashqi iqtisodiy aloqalarni diversifikatsiya qilish. Hozirgi kunda ikkala mamlakat ham an’anaviy savdo sheriklariga qaramlikni kamaytirishga intilib, tashqi iqtisodiy aloqalarini diversifikatsiya qilish yo‘lida. Xitoy va Rossiya o‘rtasida joylashgan Mo‘g‘uliston O‘zbekiston bilan hamkorlik orqali iqtisodiy o‘sish uchun yangi imkoniyatlarni qidirmoqda. Mo‘g‘uliston kashemir, jun, go‘sht mahsulotlari va charm mahsulotlarini ishlab chiqarish va eksport qilishga ixtisoslashgan. O‘zbekiston o‘z navbatida sabzavot va mevalar, o‘g‘itlar, dori-darmonlar, maishiy texnika, plastik va rezina buyumlar, qurilish materiallari, tayyor to‘qimachilik va poyabzallarni taklif etib kelmoqda. 2022-yilda mamlakatlar o‘rtasidagi oziq-ovqat va agrar mahsulotlar aylanmasi qariyb 5,5 million dollarni tashkil etdi, shu bilan bir qatorda, ushbu hajmning katta qismi O‘zbekistondan Mo‘g‘ulistonga eksportga to‘g‘ri keldi, bu esa 4,4 million dollarni tashkil etdi. Kelgusi yillarda talab qilinadigan mahsulotlar assortimenti va yetkazib berish hajmini kengaytirish hisobiga o‘zaro savdoni 5-10 baravar oshirish rejalashtirilgan.
Diplomatik aloqalar va ta’lim sohasini kuchaytirish. Mo‘g‘ulistonning Toshkentdagi elchixonasining ochilishi va O‘zbekistonning Ulan-Batorda o'z elchixonasini ochish rejalari mamlakatlarning yaqin siyosiy hamkorlikka tayyorligini namoyish etadi. Mo‘g‘il yoshlarini O‘zbekistonga jalb qilish maqsadida hukumat mo‘g‘il talabalarini o'qitish uchun grant mablag'larini ajratishga tayyorligini bildirdi. 2022-yilda mo‘g‘il va o‘zbek agrar universitetlari o‘rtasida talabalar almashinuvi masalalari bo‘yicha muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Tashrif doirasida ilmiy-tadqiqot institutlari, ayniqsa chorvachilik sohasida hamkorlik aloqalarini rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.
Xalqaro maqomni oshirish. Mo‘g‘uliston O‘zbekistonning Jahon Savdo Tashkilotiga (JST) kirishini qo‘llab-quvvatlagan birinchi davlatlardandir. O‘zbekistonning JSTga kirishi Mo‘g‘uliston va O‘zbekiston o‘rtasida ikki tomonlama savdoni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishi mumkin. So‘nggi muzokaralar davomida O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston imtiyozli savdo to‘g‘risida bitim va bozorlarga o‘zaro kirishni soddalashtirish bo‘yicha takliflarni imzolashga tayyorladilar. Ushbu shartnoma mamlakatlarga imtiyozli tariflar va shartlardan foydalanish imkonini beradi, bu esa o‘z mahsulotlarining xalqaro bozorlarda raqobatbardoshligini oshiradi. Mo‘g‘uliston uchun bu o'z mahsulotlarini eksport qilish va investitsiyalarni jalb qilish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Transport infratuzilmasini rivojlantirish. Havo va avtomobil transporti shartnomalarini imzolash transport infratuzilmasi va logistikasini yaxshilashga qaratilgan bo‘lib, bu dengizga chiqa olmaydigan mamlakatlar uchun dolbzardir. Mo‘g‘uliston Prezidentining tashrifidan oldin Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi e’lon qilindi, parlament esa loyihani 6 yil muddatga amalga oshirish to‘g‘risidagi bitimni ratifikatsiya qildi. Mo‘g‘uliston o‘z navbatida, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘l loyihasiga qo‘shilishdan manfaatdor bo‘lishi mumkin. Ushbu loyihada ishtirok etish Mo‘g‘ulistonga o‘z mahsulotlarini qisqa va tejamkor yo‘nalishlarda yetkazib berish, shuningdek, transport koridorlarining kengroq tarmog'iga qo‘shilish imkonini beradi. Bundan tashqari, loyiha Transafg‘on koridoriga kirish imkoniyatiga ega. Bu Mo‘g‘ulistonga qishloq xo‘jaligi va go‘sht mahsulotlarini Afg‘oniston va Janubiy Osiyoga yo‘naltirish imkoniyatlarini ochishi mumkin. Bunday yirik infratuzilma loyihasida ishtirok etish Mo‘g‘ulistonda yagona Markaziy Osiyo o‘ziga xosligini shakllantirishga yordam beradi.

Данный комментарий был подготовлен стажером ИПМИ Маликой Хакимовой под руководством Фазлиддина Джамалова.
С 23 по 26 июня т.г президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух находился в Узбекистане с государственным визитом. Основная повестка переговоров между главами Монголии и Узбекистана составляла перспективы расширения многопланового сотрудничества между странами и активизации политического диалога.
В ходе визита, обе страны подписали 14 межправительственных документов, включая соглашения по торгово-экономическому сотрудничеству, воздушному и автомобильному сообщению, туризму, сельскому хозяйству, науке и культуре.
Следовательно, можно выделить следующие ключевые тенденции направленные на интенсификацию отношений между Узбекистаном и Монголией:
Укрепление регионального сотрудничества. Данный визит подчеркивает стремление Монголии укрепить свои позиции в Центральной Азии. Монголия стремится выйти из статуса "буферной зоны" между Китаем и Россией и позиционировать себя как часть Центральной Азии. В рамках политики "третьего соседа" Монголия развивает тесные политические связи с влиятельными государствами, чтобы заручиться их поддержкой на международной арене. В этом контексте, Европейский Союз (ЕС) является для Монголии идеальным "третьим соседом"[1], который не вызывает стратегических опасений у Пекина или Москвы. Эксперты отмечают, что желание Монголии ассоциироваться с Центральной Азией связано с активным сотрудничеством ЕС с этим регионом. Европейский Союз проявляет значительный интерес к Центральной Азии благодаря её стратегическому географическому положению, огромным энергетическим ресурсам, значительному рыночному потенциалу и роли в обеспечении региональной безопасности. В период с 2014 по 2020 год общий объем помощи ЕС странам Центральной Азии составил 1,1 миллиарда евро, a на период 2021-2024 годов должен был составить не менее 390 миллионов евро[2]. В то же время, инвестиции ЕС в Монголию на период 2021-2024 годов составили 31 миллион евро[3]. Таким образом, через региональную интеграцию в Центральную Азию Монголия надеется укрепить свои связи с Европейским Союзом.
Диверсификация внешнеэкономических связей. Обе страны находятся на пути диверсификации своих внешнеэкономических связей, стремясь уменьшить зависимость от традиционных торговых партнеров. Монголия, расположенная между Китаем и Россией, ищет новые возможности для экономического роста через сотрудничество с Узбекистаном. Монголия специализируется на производстве и экспорте кашемира, шерсти, мяса, мясных продуктов и кожаных изделий. Узбекистан, в свою очередь, предлагает взамен овощи и фрукты, удобрения, лекарства, бытовую технику, пластмассовые и резиновые изделия, стройматериалы, готовый текстиль и обувь. В 2022 году товарооборот продовольственной и аграрной продукции между странами составил около $5,5 млн, при этом большая часть этой суммы пришлась на экспорт из Узбекистана в Монголию, который составил $4,4 млн[4]. В ближайшие годы планируется увеличение взаимной торговли в 5-10 раз за счёт расширения ассортимента и объёмов поставок востребованной продукции.
Усиление дипломатических контактов и образовательной сферы. Открытие посольства Монголии в Ташкенте и планы Узбекистана открыть свое посольство в Улан-Баторе демонстрируют готовность стран к более тесному политическому взаимодействию. В целях привлечения монгольской молодежи к пребыванию в Узбекистане, правительство последней выразило готовность в выделении грантовых средств для обучения монгольских студентов. В 2022 году уже состоялись переговоры между монгольскими и узбекскими аграрными вузами по вопросам студенческого обмена[5]. В рамках визита было отмечено, что необходимо также развивать партнерские связи между научно-исследовательскими институтами, особенно в области животноводства.
Повышение международного статуса. Монголия стала одной из первых стран, поддержавших вступление Узбекистана во Всемирную Торговую Организацию (ВТО). Вступление Узбекистана в ВТО может создать благоприятные условия для развития двусторонней торговли между Монголией и Узбекистаном. В ходе последних переговоров, Узбекистан и Монголия подготовили к подписанию соглашение о преференциальной торговле и предложения по упрощению взаимного доступа на рынки[6]. Это соглашение позволит странам воспользоваться льготными тарифами и условиями, что повысит конкурентоспособность их продукции на международных рынках. Для Монголии это также откроет новые возможности для экспорта своих товаров и привлечения инвестиций.
Развитие транспортной инфраструктуры. Подписание соглашений о воздушных и автомобильных перевозках направлено на улучшение транспортной инфраструктуры и логистики, что особенно важно для стран, не имеющих выхода к морю. До визита президента Монголии было анонсировано строительство железнодорожной дороги Китай-Кыргызстан-Узбекистан, а парламент ратифицировал соглашение о реализации проекта сроком на 6 лет[7]. Монголия, в свою очередь, может быть заинтересована в присоединении к железнодорожному проекту Китай-Кыргызстан-Узбекистан. Участие в этом проекте позволит Монголии доставлять свои товары по более коротким и экономически выгодным маршрутам, а также интегрироваться в более широкую сеть транспортных коридоров. Кроме того, проект имеет потенциал для выхода на Трансафганский коридор. Это может открыть Монголии возможности для направления сельскохозяйственной и мясной продукции в Афганистан и Южную Азию. Участие в таком крупном инфраструктурном проекте также будет способствовать формированию единой Центрально-Азиатской идентичности в Монголии.
[1] EUCAM. (2012, 4 июля). Монголия – В поисках «третьего соседа». Почему Европейский Союз? Получено из https://eucentralasia.eu/mongolias-quest-for-third-neighbours-why-the-european-union-ru/
[2] European External Action Service. (2022, 14 ноября). Жозеп Боррель: Мы активно работаем над созданием более прочного, широкого и современного партнерства с пятью странами Центральной Азии.
[3] European Commission. (n.d.). Mongolia. Получено из https://international-partnerships.ec.europa.eu/countries/mongolia_en
[4] Панфилова, В. (2024, 23 июня). Монголия ищет выход к морю через Узбекистан. Независимая газета. Получено из https://www.ng.ru/cis/2024-06-23/8_9033_sea.html
[5] Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан. (2022, 27 августа). Налажен обмен студентами между сельскохозяйственными вузами Монголии и Узбекистана. Получено из https://www.agro.uz/ru/11-0395/