AQShdagi prezident saylovoldi kampaniyalarning olib borilishi to‘g‘risida
2024-yil boshlanganidan beri AQShda Demokratik va Respublikachi partiyalardan prezidentlikka nomzodlar bellashayotgan "primaries" deb ataluvchi boshlang’ich saylovlar
o‘tkazilmoqda. Ovoz berish natijalariga ko‘ra, nomzodlar delegatlarning qo‘llab-quvvatlashini olib, so‘ng yozda har ikki partiyaning syezdlarida o‘zlarining yagona nomzodlarini rasmiy nominatsiya qilish uchun ovoz berishadi. Demokratik partiya nomzodi kamida 1968 ta (jami 3934 tadan) delegatlar ovozini, Respublikachi partiya nomzodi esa 1215 ta (jami 2429 tadan) ovozni to‘plashi kerak.
"Primaries"dan so‘ng 20 dan ortiq shtatlarda har ikkala partiyada asosiy da’vogarlarning aniq ustunligi belgilandi: Donald Tramp 1247, Jo Bayden esa o‘z partiyalari nomidan nomzodlik uchun 2099 delegatlar ovozini to‘plagan. Ikkala da’vogar ham kerakli miqdordagi delegatlar ovozlarini to‘plab va yagona nomzod maqomini qo‘lga kiritishdi, va yozgi partiya syezdlarini rasmiyatchilikka aylantirdi. Shu tariqa, joriy yilning 5-noyabrda bo‘lib o‘tadigan saylovlar 1912-yildan beri birinchi marta sobiq prezident amaldagi prezidentga qarshi chiqadigan revanshga aylanishi mumkin.

С началом 2024 г. в США проходят первичные выборы «праймериз», на которых соревнуются кандидаты в президенты от Демократической и Республиканской партий. По результатам голосований кандидаты получают поддержку делегатов, которые летом на съездах обеих партий проголосуют за официальную номинацию своего единого кандидата. Претендент от Демократической партии должен набрать не менее 1968 из 3934, а кандидат от Республиканской партии – 1215 из 2429 голосов делегатов.
После проведения «праймериз» в более чем 20 штатах в обеих партиях обозначилось очевидное превосходство основных претендентов: Дональд Трамп уже набрал 1247, Джо Байден –2099 голосов делегатов для номинации от своих партий. На ближайших «праймериз» оба претендента могут набрать недостающее количество голосов делегатов и досрочно получить статус единого кандидата, что превратит летние съезды партий в формальность. Таким образом, предстоящие 5 ноября т.г. выборы могут стать реваншем: впервые с 1912 г. бывший президент бросит вызов действующему.