Bugungi kunda O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlari O‘zbekiston Respublikasining eng barqaror va tez rivojlanayotgan aloqalaridan biri hisoblanadi. Yaponiya O‘zbekiston mustaqilligini birinchilardan bo‘lib tan olgan rivojlangan davlatlardan biri edi: ikki mamlakat o‘rtasidagi diplomatik munosabatlar 1992-yil 26-yanvarda o‘rnatilgan. O‘shandan beri ikki tomonlama muloqot iqtisodiy, siyosiy va ijtimoiy hamkorlikning turli jihatlarini qamrab olgan holda doimiy ravishda rivojlanib, uzoq muddatli munosabatlarga aylanib bormoqda.
Oliy darajadagi muloqotni rivojlantirishning muhim bosqichi 2004-yilda Yaponiya tomonidan “Markaziy Osiyo + Yaponiya” ko‘p tomonlama formatining yo‘lga qo‘yilishi bo‘ldi. Bu format Tokioga mintaqa davlatlari bilan aloqalarni mustahkamlash, Markaziy Osiyo mamlakatlariga esa mintaqada barqarorlik, modernizatsiya va hamkorlikka asoslangan xavfsizlik bo‘yicha o‘z qarashlarini ilgari surish imkonini berdi.
O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlarining rivojlanishiga 2016-yildan keyin, Shavkat Mirziyoyev hokimiyatga kelishi va tashqi siyosatni faollashtirish, iqtisodiyotni erkinlashtirish hamda xorijiy sarmoyalarni jalb etish yo‘lini e’lon qilishi fonida sezilarli turtki berildi. Shu davrdan boshlab ikki tomonlama muloqot asosan “rivojlanishga ko‘maklashish” modelidan birgalikda modernizatsiya qilish, texnologik taraqqiyot va uzoq muddatli investitsiyalarga yo‘naltirilgan sheriklik formatiga bosqichma-bosqich o‘ta boshladi.
Siyosiy ishonchni mustahkamlashda oliy darajadagi tashriflar alohida o‘rin tutdi. Bular O‘zbekiston Prezidentining 2019 va 2022-yillarda Yaponiyaga davlat tashriflari, shuningdek, hukumat rahbarlari va tegishli vazirliklar darajasidagi muntazam uchrashuv va muzokaralardir. Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston Prezidentining 2025-yil 20-dekabrdagi Tokioga tashrifini yakka diplomatik tadbir emas, balki ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik muloqotni chuqurlashtirish yo‘lidagi mantiqiy davom sifatida baholash mumkin.
Tashrif kun tartibi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Tokioga tashrifi dasturi ikki tomonlama munosabatlarning strategik xususiyatini va tomonlarning ularni yanada rivojlantirishga intilishini aks ettiruvchi siyosiy, iqtisodiy va gumanitar tadbirlar majmui sifatida tuzilgan. Tashrif doirasida oliy darajadagi muzokaralar, Yaponiyaning asosiy davlat institutlari vakillari bilan uchrashuvlar, shuningdek, ishbilarmonlik, moliya va ta’lim tuzilmalari bilan faol muloqot o‘tkazildi.
Tashrifning markaziy voqeasi O‘zbekiston Prezidenti va Yaponiya hukumatining oliy darajadagi muzokaralari bo‘ldi. Ushbu muzokaralar doirasida strategik sheriklikni rivojlantirish istiqbollari, siyosiy muloqotni kengaytirish, dolzarb xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan pozitsiyalarni muvofiqlashtirish masalalari muhokama etildi. Barqaror rivojlanish, iqtisodiyotni modernizatsiya qilish va O‘zbekistonning Yaponiya uchun Markaziy Osiyodagi asosiy davlat sifatidagi roliga alohida e’tibor qaratildi.
Muzokaralar chog‘ida tomonlarning oliy va yuqori darajadagi muloqotlarning muntazamligi tamoyiliga sodiqligi, shuningdek, ikki tomonlama hamkorlik mexanizmlarini yanada institutsional mustahkamlash zarurligi ta’kidlandi.
Muzokaralar davomida Toshkent va Tokio o‘rtasidagi siyosiy ishonchning yuqori darajasi, shuningdek, asosiy xalqaro va mintaqaviy masalalar, jumladan, Markaziy Osiyoda barqarorlik va izchil taraqqiyotni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yondashuvlarning o‘xshashligi qayd etildi. Siyosiy maslahatlashuvlarning muntazam mexanizmlarini institutsionallashtirish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi, bu tomonlarning o‘zaro hamkorlikni yanada tizimli formatga o‘tkazish istagini aks ettiradi. Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichi bilan uchrashuvda barcha sohalarda strategik sheriklikni kengaytirishga qaratilgan bir qator hujjatlar imzolandi.
Shunday qilib, muzokaralar chog‘ida erishilgan kelishuvlar Toshkent va Tokio o‘rtasidagi siyosiy ishonchning yuqori darajasini tasdiqladi, shuningdek, asosiy xalqaro va mintaqaviy masalalar, jumladan, Markaziy Osiyoda barqarorlik va izchil taraqqiyotni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tomonlarning yondashuvlari o‘xshashligini namoyish etdi. Shu bilan birga, ta’kidlash joizki, tashrif doirasida hujjatlarni imzolash keng qamrovli bo‘lib, ham oliy darajadagi muzokaralar yakunlari bo‘yicha, ham Yaponiyaning tegishli davlat organlari va institutlari rahbarlari bilan uchrashuvlar davomida amalga oshirildi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha turli yo‘nalishlarda quyidagi hujjatlar imzolandi:
Birinchidan, xalqaro siyosiy hamkorlik doirasida “Kelajak avlodlar uchun kengaytirilgan strategik sheriklik to‘g‘risida qo‘shma bayonot” imzolandi. Bu tashrifning asosiy siyosiy-diplomatik hujjati bo‘lib, ikki tomonlama munosabatlarning yangi formatini belgilaydi, strategik sheriklik doirasini iqtisodiyotdan tortib gumanitar hamkorlik, “yashil iqtisodiyot” va boshqa sohalargacha kengaytiradi. Ushbu hujjat mamlakatlar o‘rtasidagi aloqalarning muntazamligi va o‘zaro hamkorlikning tizimliligini ta’kidlaydi. Bu tashrifning asosiy siyosiy-diplomatik hujjati bo‘lib, ikki tomonlama munosabatlarning yangi formatini o‘rnatadi, strategik sheriklik doirasini iqtisodiyotdan tortib gumanitar hamkorlik, “yashil iqtisodiyot” va boshqa sohalargacha kengaytiradi.
Ikkinchisi, mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlarda doimo markaziy o‘rinni egallab kelgan iqtisodiy va investitsion soha. Muzokaralar davomida Yaponiyaning O‘zbekiston iqtisodiyotiga, ayniqsa energetika, transport va infratuzilma sohalariga investitsiyalarini kengaytirish masalalari muhokama etildi. Yaponiya tomoni ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish, yuqori texnologiyalarni joriy etish va Markaziy Osiyoni tashqi bozorlar bilan bog‘laydigan logistika yo‘laklarini rivojlantirish loyihalarida bundan buyon ham ishtirok etishga qiziqish bildirdi. Garchi bu yagona rasmiy shartnoma bo‘lmasa-da, O‘zbekiston va Yaponiya tomonlari taxminan 12 milliard dollarlik hamkorlik loyihalari portfelini hamda qo‘shma investitsiya platformasi, Samarqand viloyatida erkin iqtisodiy zona va boshqa tuzilmalarni tashkil etish tashabbuslarini kelishib oldilar.
Uchinchisi, “yashil” energetikani rivojlantirish va energiya samaradorligini oshirishni o‘z ichiga olgan energetika masalalari. Global energiya o‘tish sharoitida Yaponiya O‘zbekistonning yangi texnologiyalarni joriy etish, qayta tiklanadigan energiya manbalarini rivojlantirish va energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilish sohasidagi asosiy hamkorlaridan biri sifatida qaralmoqda.
Bundan tashqari, iqtisodiyot, energetika, transport va tibbiyot sohalaridagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan bir qator hujjatlar imzolandi. Alohida marosim doirasida O‘zbekiston va JICA o‘rtasida iqtisodiy zonalarni rivojlantirish, ta’limni qo‘llab-quvvatlash, qishloq xo‘jaligi, transport infratuzilmasi va tibbiy ta’minot tizimini o‘z ichiga olgan kelishuvlar imzolandi. Ushbu hujjatlar ikki tomonlama hamkorlikning iqtisodiy yo‘nalishini mustahkamlaydi va asosiy sohalarni modernizatsiya qilish uchun resurslar bilan ta’minlaydi.
To‘rtinchisi, gumanitar-ta’lim yo‘nalishi. JICA bilan uchrashuvda ta’lim almashinuvlarini kengaytirish, kadrlar tayyorlash, akademik mobillik, ikki mamlakat universitetlari va ilmiy-tadqiqot markazlari o‘rtasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Muhokama davomida Tsukuba universiteti bilan hamkorlik to‘g‘risida bitim imzolandi. Paket doirasida Tsukuba universiteti bilan qo‘shma markaz yoki dastur yaratish to‘g‘risida memorandum hamda ta’lim va ilmiy almashinuv sohasida tegishli hukumatlararo bitimlar imzolandi. Ushbu hujjatlar akademik hamkorlikni chuqurlashtirish va zamonaviy raqobatbardosh kadrlarni tayyorlashga qaratilgan.
Alohida hujjat almashish marosimida tomonlar Prezident va Yaponiya iqtisodiyot vaziri ishtirokida aniq vazirliklar, kompaniyalar va ilmiy institutlar o‘rtasida hamkorlik memorandumlarini almashishga erishdilar, bu xususiy va davlat-xususiy sektorning ikki tomonlama loyihalarga bo‘lgan katta qiziqishini aks ettiradi.
Muzokaralar kun tartibi doirasida O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi roli va Yaponiyaning mintaqaviy tashabbuslardagi ishtiroki alohida ko‘rib chiqildi. Shu bilan birga, ikki tomonlama O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlari yanada kengroq mintaqaviy hamkorlik uchun asos bo‘lib xizmat qilayotgani ta’kidlandi. Tashrif chog‘ida tomonlarning 2004-yilda mintaqaviy muloqot, infratuzilma, ekologiya, ta’lim va inson xavfsizligi sohalaridagi loyihalarni ishlab chiqish va muvofiqlashtirishga ko‘maklashish platformasi sifatida ishga tushirilgan "Markaziy Osiyo + Yaponiya" formatini rivojlantirishga sodiqligi tasdiqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Yaponiyaga tashrifi O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlari rivojida muhim bosqich bo‘ldi va ikki tomonlama hamkorlik sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarilganini yaqqol ko‘rsatdi. U Toshkent va Tokio o‘rtasidagi munosabatlar an’anaviy iqtisodiy va texnik hamkorlik doirasidan chiqib, keng qamrovli, strategik jihatdan puxta o‘ylangan sheriklik tusini olganini tasdiqladi. Shunday qilib, Tokio O‘zbekistonni Yaponiyaning Markaziy Osiyodagi ustuvor sherigi maqomini mustahkamlayotganini, shuningdek, tomonlarning ikki va ko‘p tomonlama formatda munosabatlarni rivojlantirishni davom ettirish istagini ko‘rish mumkin.
Tashrifning iqtisodiy va gumanitar jihatlari uning amaliy ahamiyatini yanada kuchaytirdi. Investitsiyalar, texnologiyalar, ta’lim va kadrlar tayyorlash hamda boshqa sohalardagi hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini muhokama qilish va kelishish tomonlarning ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdorligini ko‘rsatadi va 12 milliard AQSH dollaridan ortiq qiymatga ega hujjatlarning imzolanishi bu fikrni tasdiqlaydi.
Umuman olganda, tashrif natijalari O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlari bir martalik tashabbuslarga emas, balki uzoq muddatli o‘zaro ishonch strategiyasi va ko‘rilayotgan chora-tadbirlarning keng qamroviga tobora ko‘proq asoslanayotganini tasdiqlaydi.

Узбекско-японские отношения на современном этапе представляют собой один из наиболее устойчивых и быстро развивающихся отношений Республики Узбекистан. Япония стала одной из первых развитых стран, признавших независимость Узбекистана: дипломатические отношения между двумя государствами были установлены 26 января 1992 года. С этого момента двусторонний диалог постоянно развивался в себе элементы экономического, политического и социального взаимодействия, что привело к долгосрочным отношениям.
Значимым этапом развития диалога на высшем уровне стало инициирование Японией в 2004 году многостороннего формата «Центральная Азия + Япония», который стал первым устойчивым механизмом регулярного взаимодействия стран Центральной Азии с Японией. Данный формат позволил Токио одновременно укреплять связи с государствами региона, а странам Центральной Азии продвигать свое видение стабильности, модернизации и кооперативной безопасности в регионе.
Существенный импульс развитию узбекско-японских отношений был придан после 2016 года, на фоне прихода к власти Шавкат Мирзиёева и провозглашения курса на активизацию внешней политики, экономическую либерализацию и привлечение иностранных инвестиций. В этот период двусторонний диалог начал постепенно трансформироваться от модели преимущественно «помощи развитию» к формату партнёрства, ориентированного на совместную модернизацию, технологический прогресс и долгосрочные инвестиции.
Особую роль в укреплении политического доверия сыграли визиты на высшем уровне. Государственные визиты Президента Узбекистана в Японию в 2019 и 2022 годах, а также регулярные контакты на уровне глав правительств и профильных министерств. В этом контексте визит Президента Узбекистана в Токио от 20 декабря 2025 года можно рассматривать не как разовое дипломатическое мероприятие, а как логическое продолжение линии на углубление стратегического диалога между двумя странами.
Повестка визита
Программа визита Президента Республики Узбекистана в Токио была выстроена как комплекс политических, экономических и гуманитарных мероприятий, отражающих стратегический характер двусторонних отношений и стремление сторон к их дальнейшему развитию. Визит включал переговоры на высшем уровне, встречи с представителями ключевых государственных институтов Японии, а также интенсивный диалог с деловыми, финансовыми и образовательными структурами.
Центральным событием визита стали переговоры на высшем уровне между Президентом Узбекистана и правительством Японии. В рамках этих переговоров обсуждались перспективы развития стратегического партнёрства, расширение политического диалога и координация позиций по актуальным международным и региональным вопросам. Особое внимание было уделено вопросам устойчивого развития, экономической модернизации и роли Узбекистана как ключевого для Японии государства Центральной Азии.
В ходе переговоров была подчеркнута приверженность сторон принципу регулярности контактов на высшем и высоком уровнях, а также необходимости дальнейшего институционального укрепления механизмов двустороннего взаимодействия.
Далее в ходе переговоров была подчёркнута высокая степень политического доверия между Ташкентом и Токио, а также совпадение подходов по ключевым международным и региональным вопросам, включая поддержку стабильности и устойчивого развития в Центральной Азии. Особый акцент был сделан на необходимости институционализации регулярных механизмов политических консультаций, что отражает стремление сторон перевести взаимодействие в более системный формат. В ходе встречи с премьер-министром Японии Санаэ Такаичи был подписан ряд документов, направленных на расширение стратегического партнерства во всех сферах.
Таким образом, достигнутые в ходе переговоров договорённости зафиксировали высокий уровень политического доверия между Ташкентом и Токио, а также продемонстрировали совпадение подходов сторон по ключевым международным и региональным вопросам, включая поддержку стабильности и устойчивого развития в Центральной Азии. При этом следует подчеркнуть, что подписание документов в рамках визита носило комплексный характер и осуществлялось как по итогам переговоров на высшем уровне, так и в ходе встреч с руководителями профильных государственных органов и институтов Японии.
В результате визита были подписаны документы по самым разным направлениям, в частности:
Первый. Международное политическое сотрудничество. Именно в рамках данного направления было подписано «Совместного заявления о расширенном стратегическом партнёрстве для будущих поколений». Это основной политико-дипломатический документ визита, который устанавливает новый формат двусторонних отношений, расширяющий рамку стратегического партнёрства на более все сферы -от экономики до гуманитарного сотрудничества, «зеленой экономики» и тд. Данный документ подчёркивает регулярность контактов и системность взаимодействия между странами.
Второй. экономическая и инвестиционная сфера, которая всегда являлась центрально в отношениях между странами. В ходе переговоров обсуждались вопросы расширения японских инвестиций в экономику Узбекистана, прежде всего в сферах, энергетики, транспорта и инфраструктуры. Японская сторона выразила заинтересованность в дальнейшем участии в проектах модернизации производственных мощностей, внедрении высоких технологий и развитии логистических коридоров, связывающих Центральную Азию с внешними рынками. Хотя это не один формальный договор, узбекская и японская стороны согласовали портфель проектов кооперации на сумму порядка $12 млрд и инициативы по созданию совместной инвестиционной платформы, СЭЗ в Самаркандской области и других структур.
Третий. энергетическая повестка, включая развитие «зелёной» энергетики и повышение энергоэффективности. В условиях глобального энергоперехода, Япония рассматривается Узбекистаном как один из ключевых партнёров в сфере внедрения новых технологий, развития возобновляемых источников энергии и модернизации энергетической инфраструктуры.
Помимо этого, был подписан ряд документов, направленный на Укрепление сотрудничества в экономике, энергетике, транспорте и медицине. В рамках отдельной церемонии Uzbekistan и JICA подписали соглашения, которые включают развитие экономических зон, поддержку образования, сельское хозяйство, транспортную инфраструктуру и систему медицинского снабжения. Эти документы усиливают экономический блок двустороннего взаимодействия и предоставляют ресурсы для модернизации ключевых отраслей.
Четвертый. гуманитарно-образовательный блок. В ходе встречи с JICA обсуждались вопросы расширения образовательных обменов, подготовки кадров, академической мобильности и сотрудничества между университетами и научно-исследовательскими центрами двух стран.
В ходе обсуждения было подписанно Соглашение о сотрудничестве с Университетом Цукуба. В рамках пакета подписан меморандум о создании совместного центра или программы с Университетом Цукуба и сопутствующие межправительственные соглашения в области образования и научных обменов. Эти документы направлены на углубление академического сотрудничества и подготовку современных конкурентноспособных кадров.
На отдельной церемонии обмена документами стороны смогли обменяться меморандумами о сотрудничестве между конкретными министерствами, компаниями и научными институтами в присутствии Президента и японского министра экономики, что отражает живой интерес частного и государственно-частного сектора к двусторонним проектам.
Отдельно в рамках переговорной повестки рассматривалась роль Узбекистана в Центральной Азии и участие Японии в региональных инициативах. При этом подчёркивалось, что двусторонние узбекско-японские отношения выступают фундаментом для более широкого регионального взаимодействия. В ходе визита была подтверждена приверженность сторон развитию формата «Центральная Азия + Япония», запущенного в 2004 году как платформа регионального диалога, содействия развитию и координации проектов в области инфраструктуры, экологии, образования и человеческой безопасности.
Вывод
Визит Президента Республики Узбекистан в Японию стал важной вехой в развитии узбекско-японских отношений и наглядно продемонстрировал переход двустороннего взаимодействия на качественно новый уровень. Он подтвердил, что отношения между Ташкентом и Токио вышли за рамки традиционного экономического и технического сотрудничества и приобрели характер комплексного, стратегически выверенного партнёрства. Таким образом, можно увидеть, что Токио закрепляет за Узбекистаном статус приоритетного партнёра Японии в Центральной Азии, а так же желание сторон продолжать развитие отношений в двух и многосторонеем формате.
Экономическая и гуманитарная составляющие визита усилили его практическую значимость. Обсуждение и согласование новых направлений сотрудничества в сфере инвестиций, технологий, образования и подготовки кадров и тд показывает живой интерес сторон в развитие двухстороннего сотрудничества и подписание документов более чем на 12 млрд долларов США показывают лишь подтверждают этот фант.
В совокупности результаты визита подтверждают, что узбекско-японские отношения всё в большей степени опираются не на разовые инициативы, а на долгосрочную стратегию взаимного доверия и комплексность принимаемых мер.